ABB tworzy pierwszą na świecie koncepcję silnika średniego napięcia z regulacją prędkości, ułatwiając przemysłowi tworzenie niskoemisyjnego świata

ABB tworzy pierwszą na świecie koncepcję silnika średniego napięcia z regulacją prędkości, ułatwiając przemysłowi tworzenie niskoemisyjnego świata

MV Titanium firmy ABB to pierwszy na świecie silnik przemysłowy średniego napięcia w zakresie mocy od 1 do 5 megawatów (MW) z regulacją prędkości obrotowej. W łatwym do konfiguracji i instalacji pakiecie silnik daje jednocześnie możliwości sterowania i komunikacji. Gwarantuje on korzyści przede wszystkim pod kątem efektywności energetycznej dla procesów napędzanych silnikami średniego napięcia.

  • Nowa koncepcja wprowadza pełną kontrolę prędkości silnika średniego napięcia w jednym, energooszczędnym pakiecie
  • Wysoki potencjał poprawy, ponieważ 10% światowej energii elektrycznej jest przekształcane w energię ruchu obrotowego przez silniki dużych mocy
  • Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić do 40% energii w przypadku pomp, sprężarek, wentylatorów i innych zastosowań w wielu gałęziach przemysłu

Koncepcja MV Titanium firmy ABB to pierwszy na świecie silnik przemysłowy średniego napięcia w zakresie mocy od 1 do 5 megawatów (MW) z regulacją prędkości obrotowej. W łatwym do skonfigurowania i zainstalowania pakiecie silnik zapewnia jednocześnie możliwości sterowania i komunikacji. Koncepcja „wszystko w jednym” gwarantuje korzyści przede wszystkim pod kątem efektywności energetycznej dla procesów napędzanych silnikami średniego napięcia, które obecnie zużywają 10% światowej produkcji energii elektrycznej.

Możliwości poprawy efektywności energetycznej przez użycie silników z regulacją prędkości zyskały znaczną popularność w silnikach o małych rozmiarach, w aplikacjach zasilanych niskim napięciem. Jednak duże silniki jak dotąd pozostawały w tyle, głównie ze względu na początkowe koszty i złożoność konstrukcji, przez co obecnie jedynie 10–15% silników jest podłączonych poprzez przemienniki częstotliwości” – mówi Heikki Vepsäläinen, prezes ABB Large Motors and Generators. „Ta sytuacja ma zmienić się wraz z naszą nową koncepcją MV Titanum, w której możliwa będzie prosta i opłacalna instalacja odpowiednio dopasowanego silnika wraz z możliwościami sterowania, monitorowania i komunikacji w jednym pakiecie. Jest to idealne rozwiązanie modernizacyjne dla istniejących silników zasilanych bezpośrednio z sieci. Potencjalne oszczędności w zakresie kosztów energii i emisji CO2 są ogromne – gdybyśmy zmodernizowali całą zainstalowaną bazę silników, odpowiadałoby to wyłączeniu z pracy ponad 1000 elektrowni węglowych”
Potencjalne oszczędności w zakresie kosztów energii i emisji CO2 są naprawdę duże
Potencjalne oszczędności w zakresie kosztów energii i emisji CO2 są naprawdę duże
center

ABB opracowało koncepcję MV Titanium, by wyeliminować najczęstsze przeszkody napotykane przy instalacji przemiennika częstotliwości dla silnika o dużej mocy. Obejmują one nie tylko wysoki, początkowy koszt oddzielnego przemiennika częstotliwości, ale także powiązane z nim budynki podstacji (np. eHouse), transformatory, rozdzielnice i okablowanie. Zwielokrotniają one koszt inwestycyjny i zwiększają poziom skomplikowania instalacji, zwłaszcza w istniejących lokalizacjach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona. Oprócz braku tych kosztów MV Titanium zapewni także oszczędność kosztów operacyjnych dzięki zwiększeniu efektywność energetycznej procesu.

MV Titanium
MV Titanium
center

Opisywana koncepcja nowej generacji została stworzona w oparciu o 140 lat doświadczenia w projektowaniu silników i 50 lat doświadczenia w technologii napędów firmy ABB. To pozwoliło stworzyć rozwiązanie łączące efektywność energetyczną, sterowalność oraz komunikację w jednym, zintegrowanym pakiecie. Dodatkowo, rozwiązanie to zapewnia inteligentne funkcje analityczne i łączność, która pozwala na bezproblemowe połączenie z istniejącymi systemami, a biblioteki oprogramowania dostarczają interfejsu do monitorowania i optymalizacji procesów.

Silniki MV Titanium są przeznaczone do stosowania głównie do napędu pomp, sprężarek i wentylatorów, w których mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 40%, a także zwiększyć produktywność i zminimalizować przestoje. Docelowo znajdą one zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, w tym w energetyce i OZE, przetwórstwie, górnictwie, branży cementowej i wodnej.

Poza postępem technicznym, koncepcja silnika nowej generacji stanowi znaczący krok w kierunku produktywności w świecie niskoemisyjnym. Dzięki temu ABB jest dobrze przygotowana do wspierania systematycznych zmian dużych silników o stałej prędkości na silniki w pełni sterowane elektrycznie.” – podsumowuje Heikki Vepsäläinen.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp