Słowenia to ważny szlak komunikacyjny dla wielu Europejczyków, szczególnie w okresie wakacyjnym. Sama zresztą również cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. W 2022 r. liczba pasażerów na słoweńskiej kolei zwiększyła się o ponad 20 proc. rok do roku, a pozytywny trend był kontynuowany również w zeszłym roku1.
Za tymi wzrostami nie nadąża infrastruktura. Elektryfikacji wymagają trasy na niemal połowie swojej długości. Do tego dochodzi konieczność wymiany lub modernizacji składów. W czerwcu krajowy przewoźnik pasażerski, Slovenske železnice – Potniški promet (SŽ PP), w ramach kolejnej umowy z firmą Stadler Polska, zamówił 20 nowoczesnych pociągów FLIRT. Wcześniej Stadler dostarczył już do Słowenii 52 składy. Wyposażone w napędy ABB, do tej pory bardzo dobrze sprawdzają się w słoweńskich warunkach. Zamówienia są elementem szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego w połączeniach krajowych planowane jest zastąpienie wszystkich pociągów starszych niż 15-20 lat.
20 nowych, spalinowych pojazdów zostanie przeznaczonych do obsługi niezelektryfikowanych linii. W porównaniu z już dostarczonymi pojazdami, zamówione niedawno pociągi FLIRT będą wyposażone w ulepszone silniki diesla, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko. W przyszłości możliwa będzie ich modernizacja do wersji bimodalnej poprzez dodanie funkcjonalności 3 kV.
Kluczowym elementem układów napędowych nowych pojazdów FLIRT po raz kolejny będą przekształtniki trakcyjne Bordline, produkowane w zakładzie napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim. To już czwarta dostawa realizowana przez tę fabrykę na potrzeby słoweńskiego przewoźnika w ostatnich latach.
– Bordline od lat sprawdza się w pociągach FLIRT jeżdżących w wielu krajach Europy. Pojazdy z naszymi przekształtnikami pokonują rocznie nawet setki tysięcy kilometrów i zasilają je przy poziomie dostępności przekraczającym 99 procent, bez względu na warunki. Jesteśmy więc przekonani, że również w Słowenii przyczynimy się do rozwoju niezawodnego transportu szynowego – mówi Maciej Duczyński, dyrektor Lokalnego Biznesu Trakcji ABB w Polsce.
Wszystkie pojazdy zostaną wyprodukowane w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach. Pierwsze jednostki z zamówionej puli 20 sztuk wyjadą na tory w połowie przyszłego roku. Nowe pociągi, zaprojektowane do komfortowego przewozu 171 pasażerów, w tym 12 w pierwszej klasie, będą przystosowane do maksymalnej prędkości 140 km/godz. i otrzymają homologację także na Austrię i Chorwację.