- Nowe czynniki chłodnicze A2L i A3 charakteryzują się niskim współczynnikiem globalnego ocieplenia (Global Warming Potential – GWP) i niską toksycznością, co czyni je atrakcyjnymi dla rynku.
- Obecnie ABB jest jednym z niewielu dostawców napędów, którzy deklarują zgodność z normą bezpieczeństwa IEC/UL 60335-2-40 dla czynników chłodniczych z grup A2L i A3.
- Napędy ABB mogą bezpiecznie sterować urządzeniami pracującymi z czynnikami chłodniczymi A2L i A3, przy jednoczesnym niskim ryzyku zapłonu. Producenci OEM agregatów chłodniczych i pomp ciepła mogą dzięki temu cieszyć się pełnią bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oferowanych przez napędy ABB.
Aby wesprzeć producentów OEM chłodnictwa w ich zielonej transformacji, ABB pomyślnie zakończyło właśnie testowanie swoich kluczowych napędów chłodniczych. Potwierdza to tym samym ich pełną zgodność z normami bezpieczeństwa podczas korzystania z nowych czynników chłodniczych A2L i A3.
Oznacza to, że temperatury powierzchni w określonych napędach - HVACR ACH180 i ACH580, standardowych ACS580 i maszynowych ACS180 - zostały teraz zbadane i stwierdzono, że mieszczą się w bezpiecznych granicach opisanych w normie, a podczas pracy w normalnych warunkach nie ma zagrożenia powstawania łuków elektrycznych ani iskrzeń. W związku z tym, zgodnie z normą testową IEC/UL 60335-2-40, napędy nie są uważane za potencjalne źródło zapłonu podczas pracy w pobliżu czynników chłodniczych klasy A2L lub A3.
Norma bezpieczeństwa IEC/UL 60335-2-40 określa bezpieczeństwo „domowych i podobnych urządzeń elektrycznych”, w tym elektrycznych pomp ciepła, klimatyzatorów i osuszaczy powietrza. Obejmuje ona różne wymagania bezpieczeństwa, w tym ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, zagrożeniami pożarowymi i zagrożeniami mechanicznymi.
Dodatkowe funkcje, większe bezpieczeństwo i potencjalne redukcje kosztów OEM
Inną, wartą podkreślenia korzyścią, jest to, że gama produktów ACH i ACS obejmuje wejścia STO (safe torque off, czyli bezpieczne wyłączenie momentu obrotowego), co zmniejsza potrzebę stosowania zewnętrznych przekaźników bezpieczeństwa w systemach o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa. Ponadto wiele innych funkcji napędów ABB, zarówno standardowych, jak i opcjonalnych, można wykorzystać w celu obniżania całkowitego kosztu systemu.
To dobra wiadomość dla OEM, ich klientów i użytkowników końcowych, którzy mogą bez obaw korzystać z napędów ABB i polegać na nich podczas pracy z nowoczesnym sprzętem chłodniczym. Daje to wiele istotnych korzyści w postaci m.in. zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia kosztów integracji i zminimalizowania ryzyka zapłonu, umożliwiając tym samym jeszcze łatwiejsze zaangażowanie w proces zielonej transformacji.
Zgodność jako priorytet
Stefano Ghidella, globalny menedżer ds. rozwoju biznesu w zakresie napędów chłodniczych w ABB, wyjaśnia, dlaczego ABB spełniło wszystkie wymogi w zakresie zgodności z normami bezpieczeństwa.
Napędy odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa maszyn pracujących z czynnikami chłodniczymi A2L i A3. Czynniki te z kolei szybko zyskują udziały w rynku dzięki niskiej intensywności emisji gazów cieplarnianych i niższej toksyczności w porównaniu z innymi materiałami. Dlatego uczyniliśmy tę zgodność priorytetem. Teraz producenci OEM nie muszą się martwić o swoje napędy jako potencjalne źródło zapłonu lub zagrożenie bezpieczeństwa.
Na ten moment ABB jest jednym z niewielu znanych dostawców napędów, którzy deklarują zgodność z normą bezpieczeństwa IEC/UL 60335-2-40 dla czynników chłodniczych A2L i A3, co daje korzyści zarówno ABB, jak i jej klientom.
Dzięki wspomnianej Deklaracji Zgodności producenci maszyn i ich klienci pracujący w budynkach komercyjnych i mieszkalnych, centrach danych, supermarketach, przemyśle spożywczym i wielu innych sektorach mogą mieć pewność, że ich systemy grzewcze lub chłodnicze spełniają najwyższe standardy w niezawodny i bezpieczny sposób.