- ABB zmodernizowała napęd o zmiennej prędkości, aby wydłużyć żywotność tunelu aerodynamicznego National Transonic Facility (NTF) NASA o co najmniej 10 lat
- Ten wyjątkowy projekt serwisowy zwiększył niezawodność i dostępność największego na świecie systemu napędowego średniego napięcia (MV)
- Eksperci ds. napędów opracowali rozwiązanie specjalnie dopasowane do wydajności elektrycznej i układu mechanicznego istniejącego zasobu
ABB zmodernizowała napęd o zmiennej prędkości (VSD) dla NASA w ramach umowy serwisowej ABB Motion OneCare. Dzięki tej modernizacji tunel aerodynamiczny w National Transonic Facility (NTF) w Langley Research Center w Hampton, Wirginia, będzie mógł działać co najmniej przez kolejne 10 lat. Tunel jest wykorzystywany do optymalizacji wydajności samolotów i zużycia paliwa poprzez odtwarzanie warunków lotu na dużych wysokościach i w prędkościach bliskich prędkości dźwięku. Był on używany między innymi do testowania Boeinga 777, wahadłowca kosmicznego Space Shuttle i jego rakiety nośnej Booster Rocket.
W 2021 roku inżynierowie NASA poinformowali o potrzebie modernizacji napędu średniego napięcia (MV) w tunelu ze względu na starzenie się jego komponentów. Był to napęd dostarczony przez ABB w 1997 roku jako najpotężniejszy tego typu na świecie, bo o mocy 101 megawatów (MW). Może on testować modele w powietrzu lub azocie przepływającym z prędkością ponaddźwiękową oraz w ekstremalnie niskich temperaturach. W rezultacie NTF może symulować znacznie szerszy zakres warunków lotu niż jakikolwiek inny tunel aerodynamiczny, co pozwala inżynierom uzyskać ogromną wiedzę i dzięki niej udoskonalać projekty samolotów.
Teraz specjaliści serwisowi ABB ocenili wydajność i połączenia mechaniczne istniejącego napędu. Kolejnym krokiem było opracowanie rozwiązania opartego na nowoczesnych, wysokowydajnych komponentach elektroniki mocy – tak, by dopasować je do maksymalnej mocy oryginalnego napędu, zapewniając jednocześnie wysoką sprawność i niezawodność. W ten sposób doszło do modernizacji napędu, w którym wymieniono kluczowe komponenty wewnątrz istniejącej jednostki na najnowsze i najnowocześniejsze technologiczne rozwiązania ABB. Zakres prac obejmował modernizację niewielkiej części napędu (jednostki sterującej), co zredukowało czas trwania i możliwości ewentualnego zakłócenia projektu, a także ograniczyło do niezbędnego minimum generowanie odpadów i udziału logistyki.
NASA korzystała ze specjalistycznej wiedzy, technologii i usług ABB, aby zagwarantować, że jej National Transonic Facility (NTF) będzie nadal charakteryzować się wysoką niezawodnością i długim czasem pracy. Dzięki temu możliwe było maksymalne zwiększenie dostępności programów testowych i optymalizacja wartości użytkowej zasobów w całym ich cyklu życia” – powiedział Oswald Deuchar, szef usług modernizacyjnych Biznesu Systemów Napędowych ABB. „Wydłużenie żywotności tunelu aerodynamicznego o co najmniej 10 lat wspiera cele operacyjne NASA. Modernizacja kluczowych elementów napędu zwiększa z kolei efektywność działania i podkreśla zaangażowanie w zrównoważony rozwój poprzez podejście cyrkularne”.
NASA zamówiła projekt modernizacji jako pierwszą czynność w ramach umowy serwisowej ABB Motion OneCare, która obejmuje również części zamienne i konserwację. Ten rodzaj umowy zapewnia operatorom, takim jak NASA, elastyczność w łączeniu potrzebnych usług, aby mogli zoptymalizować cykl życia swoich silników, generatorów i napędów.
Tekst oryginalny: ABB drive modernization gives NASA’s wind tunnel a new lease of life