Rozwój Lusówka wyznacza demografia – w ciągu ostatniej dekady przybyło ponad 2000 mieszkańców tej urokliwej wsi w powiecie poznańskim. Rozbudowa szkoły podstawowej stała się priorytetem. W tym roku oddano do użytku obiekt, którego nie powstydziłoby się miasto wojewódzkie: dwa trzykondygnacyjne skrzydła, świetlica, biblioteka, 24 przestronne sale lekcyjne, a tuż obok halę widowiskowo-sportową. Szkoła wyróżnia się nie tylko ciekawym projektem i nowoczesnym wykończeniem. Władze Gminy postawiły również na bezpieczeństwo uczniów i jakość zasilania, nie szczędząc środków na dodatkową ochronę na wypadek groźnych zwarć, przepięć czy wyładowań elektrycznych.
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
fot. arch. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne fot. arch. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne fot. arch. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne fot. arch. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne fot. arch. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne
W szkole, na powierzchni 5300 m2 znajduje się ponad 200 pomieszczeń. W każdym z nich zainstalowano co najmniej dwa aparaty firmy ABB, chroniące instalację na wypadek pojawienia się łuku elektrycznego. Zwarcie łukowe to potencjalnie najpoważniejsza usterka w układzie zasilania i jedna z przyczyn pożarów w budynkach. Do takiego zwarcia może dojść w wyniku uszkodzenia mechanicznego czy też zanieczyszczenia instalacji. Łuk elektryczny generuje wysoką energię, która jest w stanie trwale uszkodzić sprzęt elektroniczny, np. komputery, a w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu osób.
Poza przemysłem zazwyczaj stosuje się prostszą aparaturę zabezpieczeniową, jednak w Lusówku działa dodatkowa – i wciąż nietypowa w tego typu budynkach – ochrona. Znajdujące się w szkolnych pomieszczeniach urządzenia do detekcji zwarć łukowych (AFDD) S-ARC1 posiadają układ elektroniczny, który wykrywa iskrzenie. Może do niego dojść na luźnych stykach i połączeniach, np. w miejscu nagromadzenia rozgałęziaczy, albo w przytrzaśniętych przez meble czy drzwi wtykach i kablach. Po wykryciu iskrzenia aparat wyłącza obwód elektryczny nie pozwalając, aby zwarcie przerodziło się w pożar.
Ułatwiając pracę nauczycielom
– Realizujemy projekty w różnych częściach Polski i w budynkach różnego typu. Nie spotkałem się jeszcze z takim podejściem do zabezpieczania instalacji elektrycznych, zdecydowanie wykraczającym poza obowiązuje normy w branży. Ta szkoła stanowi dobry przykład dla innych budynków użyteczności publicznej, które powinny wyznaczać standardy jeśli chodzi o bezpieczeństwo – mówi Karol Cukier z firmy Kamar System, która odpowiadała za montaż instalacji elektrycznej.
Jak dodaje, sam projekt instalacji elektrycznej był wykonany bardzo skrupulatnie. Co najmniej dwa obwody elektryczne w każdym pomieszczeniu dają duże pole manewru podczas serwisowania i remontów, ale też ułatwiają codzienną pracę nauczycielom i uczniom. Z kolei sercem instalacji są rozdzielnice w obudowie TwinLine, które odpowiadają za niezawodną dystrybucję energii do wszystkich pomieszczeń w szkole. W rozdzielnicy głównej działa analizator, który monitoruje parametry układu zasilania w instalacji elektrycznej. W przypadku jakichkolwiek problemów, system poinformuje użytkownika o nieprawidłowościach.
– Bezpieczeństwo uczniów to nie tylko systemy przeciwpożarowe czy też dobrze zaprojektowane ciągi komunikacyjne. Liczy się również niezawodne i odpowiednio zabezpieczone zasilanie. Dodatkową ochronę przed zwarciami łukowymi stosuje się głównie w zakładach produkcyjnych, w których występuje zagrożenie pożarem, obiektach zabytkowych i drewnianych czy też domach opieki, ale jak pokazuje przykład szkoły w Lusówku, technologia ta może mieć szersze zastosowanie – mówi Łukasz Jarek z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce, który niedawno brał udział w projekcie instalacji zabezpieczeń łukoochronnych w jednym z drewnianych kościołów w okolicach Poznania.
Budowa kompleksu w Lusówku, obejmującego nowy budynek szkoły podstawowej wraz z halą widowiskowo-sportową, kosztowała 73,2 mln zł – kwota ta została w całości pokryta z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne (to największa inwestycja oświatowa tej Gminy). Koszt zabezpieczenia instalacji elektrycznych stanowił kilka promili tej kwoty.