Głęboki na prawie 1000 m górniczy wyciąg szybowy szybu 1.4 na polu wydobywczym Nadrybie odpowiada za transport ludzi i materiałów, a także proces wentylacji. Najważniejszą instalacją jest tu maszyna wyciągowa. Gdy pod ziemią znajdują się ludzie, wszystko – silnik, hamulce czy układ sterowania – musi działać niezawodnie. I choć maszyna jest na bieżąco serwisowana, to jej parametry zaczęły odbiegać od standardów kopalni, tym bardziej, że niektóre podzespoły wyprodukowano jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.
Modernizacja stała się koniecznością. W ramach projektu, ABB wykorzysta własne rozwiązania, które od lat sprawdzają się w tego typu maszynach działających w różnych warunkach geotechnicznych i strefach klimatycznych – w kopalniach w Polsce, Kanadzie, Szwecji, RPA czy Australii. Firma wyremontuje silnik elektryczny prądu stałego (DC), wymieni przekształtniki tyrystorowe, transformatory oraz układ hamulcowy. Zmienią się urządzenia sygnalizacji i łączności szybowej, które komunikują maszynistów z sygnalistami, a także system sterowania.
W rezultacie nieco wysłużona maszyna wyciągowa ma zyskać drugie, bardziej wydajne i sprawniejsze życie. Zwiększy się jej dostępność, łatwiejsza będzie też obsługa. Pozytywną zmianę zauważą nie tylko górnicy, ale i sygnaliści szybowi. Maszyna będzie bowiem dostosowana do jazdy automatycznej, podczas której skraca się proces manualnej obsługi wyciągu.
Zdalny, cyfrowy nadzór
Co więcej, dzięki zastosowaniu cyfrowej technologii, możliwe będzie podłączenie maszyny do dyspozytorni energomechanicznej kopalni. Tam, za pośrednictwem inteligentnej konsoli operatorskiej ABB, operatorzy uzyskają dostęp do wizualizacji działania maszyny. Taki zdalny nadzór dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo pracującej pod ziemią załogi.
– „Bogdanka” postawiła na sprawdzone technologie efektywnej eksploatacji. To dobrze przemyślana inwestycja. Gruntowna modernizacja zwiększy możliwości i wydłuży cykl życia maszyny wyciągowej o kolejnych kilkadziesiąt lat. W przypadku gdy nie zmieniają się parametry samego szybu, taka modernizacja jest bardziej opłacalna niż budowa od podstaw nowej maszyny – mówi Paweł Powroźnik z biznesu Automatyki Procesowej ABB w Polsce.
fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Wartość podpisanej umowy między ABB a LW „Bogdanka” to 11,6 mln zł. Projekt modernizacji ma potrwać końca do 2027 roku. Za jego realizację odpowiedzialni są inżynierowie, elektrycy i programiści ABB w Polsce.
ABB od lat współpracuje z „Bogdanką” w procesie modernizacji kopalni, zwiększającym bezpieczeństwo, wydajność i produktywność zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Firma modernizowała m.in. stacje wentylatorów głównych, dostarczyła również cyfrowy system predykcji i monitoringu kompleksów ścianowych z wykorzystaniem zaawansowanej analityki danych.