UniSec jest efektem ciągłej pogoni ABB za innowacją, by móc sprostać stale zmieniającym się potrzebom rynku. Nowa rozdzielnica dostępna jest w szerokim zakresie standardowych pól funkcjonalnych, a dzięki nowej rodzinie terminali zabezpieczeniowych Relion, produktem spełniającym wymagania nowoczesnych elektrowni.
ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, wprowadził na rynek nową ofertę rozdzielnic średniego napięcia izolowanych powietrzem UniSec stanowiących jedną, globalną platformę gwarantującą najwyższe bezpieczeństwo, niezawodność, elastyczność i łatwą integrację dla aplikacji wtórnego rozdziału energii.
UniSec stanowi idealny wybór zarówno dla sieci dystrybucyjnych zasilających w energię dzielnice mieszkaniowe, jak i przemysłowe, a także duże obiekty o bogatej infrastrukturze, takie jak lotniska, szpitale, centra handlowe i wiele innych. UniSec i rozwiązania o nią oparte spełniają również wymagania inteligentnych sieci.
Nowa oferta rozdzielnic UniSec zamkniętych w metalowej obudowie łączy kluczowe funkcjonalności obecnych w ofercie ABB produktów średniego napięcia izolowanych powietrzem przeznaczonych dla wtórnego rozdziału energii z niezwykle elastyczną, modułową koncepcją opartą na mniejszej ilości części i standaryzowanych rozwiązaniach, które mogą zostać łatwo skonfigurowane tak, by spełniały specyficzne wymagania każdej aplikacji rozdziału energii.
To podejście ogranicza wymagania związane z czasochłonnymi szkoleniami i utrzymaniem urządzenia w dobrym stanie, zapewnia szybką instalację i ułatwia przyszłą rozbudowę uwzględniając zmieniające się wymagania klienta i optymalizację kosztów pracy oraz utrzymania urządzenia.
Szerokie portfolio pól funkcjonalnych
UniSec oferuje szerokie portfolio pól funkcjonalnych, włączając w to również wybór stacjonarnych lub wysuwnych wyłączników. Kluczowe cechy projektowe rozdzielnicy UniSec to: zaprojektowana i przetestowana według standardów IEC 62271-200 łącznie z testami odporności na łuk wewnętrzny, metalowa przegroda pomiędzy przedziałami szynowym i kablowym poprawia bezpieczeństwo pracy personelu, lepsza dostępność do mechanizmu wyłącznika, która eliminuje potrzebę dostępu do przedziału wysokiego napięcia, opcjonalny mechanizm dwusprężynowy.
Terminal zabezpieczeniowy Relion stanowi bazę dla w pełni zautomatyzowanych sieci dystrybucyjnych
Rozdzielnice UniSec łączą w sobie nowoczesne technologie sterowania, monitoringu i ochrony. Obejmują zarówno zabezpieczenia o najprostszej funkcjonalności wbudowane w wyłączniki, jak również nową generację terminali cyfrowych serii Relion produkcji ABB, w pełni zgodnych z kluczowymi wymogami standardu IEC 61850, dzięki czemu UniSec stają się bazą dla w pełni zautomatyzowanych sieci dystrybucji energii elektrycznej.
Jedna globalna platforma
UniSec to jedna, globalna platforma dla rozdzielnicy średniego napięcia rozdziału wtórnego. Wszystkie jej komponenty są produkowane i dostarczane z fabryk regionalnych obsługujących lokalne rynki.
To zapewnia jednolitą jakość, optymalne czasy dostaw i gwarantowane dostawy. Niezależnie od rynku, czy przemysłu, ABB nie tylko stosuje wymagane standardy i specyfikacje, ale również dostarcza rysunki, dokumentację, szkolenie i pakiety typu eLearning.
Pierwsze instalacje
Chociaż oficjalna premiera nowej rozdzielnicy UniSec rozdziału wtórnego dopiero się odbyła, już realizowane jest pierwsze zamówienie. Dwie rozdzielnice z 13 przedziałami posłużą do budowy nowej Elektrowni Wodnej "Oborniki" i modernizacji Elektrowni Wodnej "Likowo". Oba projekty zarządzane są przez gdańską firmę SPIREX ENERGETYKA Sp. z o.o.
Klient wybrał rozdzielnicę UniSec, ponieważ spełniała wszystkie wymogi specyfikacji technicznej bez konieczności wykonywania jakichkolwiek modyfikacji, dzięki dostępności szerokiego zakresu konfiguracji, co potwierdziło uniwersalność tego urządzenia.
Nowa zautomatyzowana linia montażowa
Nowa linia montażowa UniSec oparta jest na niezwykle elastycznym rozwiązaniu automatyki nowej generacji, które pozwala na produkcję różnych typów rozdzielnicy i wszystkich typowych jednostek w sposób tak dynamiczny, jak nigdy dotąd.
Oprogramowanie zarządzające montażem pozwala na włączanie i wyłączanie stacji montażowych, zmianę konfiguracji linii odpowiednio do rodzaju i ilości montowanych urządzeń, tak by zoptymalizować długość cykli produkcyjnych. Ponadto, otwarta konfiguracja oprogramowania pozwala również na wdrożenie montażu nowych typów rozdzielnic.
Każda rozdzielnica jest produkowana i testowana zarówno pod względem elektrycznym, jak i mechanicznym bezpośrednio na linii montażowej. Końcowy test izolacji jest przeprowadzany w specjalnej, w pełni zautomatyzowanej komorze, gwarantującej operatorowi maksymalne bezpieczeństwo.
Nowa linia montażowa rozdzielnicy UniSec jest połączona z MES (Systemem Realizacji Produkcji), dzięki czemu wszystkie informacje wchodzące do i wychodzące z linii produkcyjnej są katalogowane, archiwizowane i dostępne w czasie rzeczywistym, umożliwiając komunikację pomiędzy wszystkimi stacjami i jednostkami kontrolnymi czynności produkcyjnych i testowych.
Dzięki temu możliwe jest śledzenie postępu realizacji zamówień, interwencja w razie jakichkolwiek nieprawidłowości i kontrola danego zamówienia, jak również statusu postępu poszczególnych wykonywanych prac. W konsekwencji wpłynie to na poprawę długości cykli produkcyjnych i podniesienie niezawodności dostaw.
Projekt nowej linii i większość innowacyjnych urządzeń powstały w centrum rozwojowym w fabryce ABB w Dalmine, we Włoszech.
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia
117 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.