Grupa produktów i rozwiązań ABB wpływa na poprawę efektywności energetycznej i gwarantuje stabilność dostaw energii w światowej sławy budynku-ikonie Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, którego potrzeby energetyczne równe są potrzebom małego miasta.
4 stycznia 2010 roku, na wysokości 828 metrów odbyło się uroczyste otwarcie najwyższego na świecie budynku Burj Khalifa. Oprócz tego, że zaprojektowanie budynku było nie lada architektonicznym i konstrukcyjnym wyzwaniem, Burj Khalifa stanowił również trudne zadanie dla inżynierów-elektryków. Uznając zdolność ABB do stawienia czoła tym wyzwaniom, deweloper projektu, firma Emaar Properties, wybrała ABB jako dostawcę rozwiązań gwarantujących efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne apartamentów i biur na wszystkich piętrach wieżowca.
Wraz z otrzymaniem stanowiącego wyzwanie zlecenia od firm Emaar Properties i Hyder Consulting, projektanci i inżynierowie ABB rozpoczęli prace nad jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem energetycznej stacji dystrybucyjnej, które umożliwiłoby sterowanie i rozdział energii na powierzchni pięciu milionów metrów kwadratowych budynku.
Stacja rozdzielcza i urządzenia sterujące, które ABB dostosowała do wymagań projektowych budynku znajdują się na 155 piętrze. Najwyższa na świecie stacja energetyczna zapewnia niezawodne dostawy bezpiecznej energii elektrycznej zasilając oświetlenie, windy, aż po wentylację, ogrzewanie i system klimatyzacji.
"Lokalna obecność ABB w połączeniu z naszymi produktami i usługami wysokiej jakości, reprezentującymi markę firmy były kluczowymi czynnikami zabezpieczającymi ten przełomowy projekt," mówi Elias Rizk, szef projektu ze strony ABB.
Jako część projektu ABB dostarczyła 50 lekkich, izolowanych gazem rozdzielnic średniego napięcia, zaprojektowanych odpowiednio dla niewielkich przestrzeni, zapewniając łatwość serwisowania. ABB dostarczyła również 72 transformatory suche Resibloc, zaprojektowane specjalnie dla wieży z elastyczną kopuła, tak, by wpasować się w ciasną przestrzeń.
Ponadto, firma zrealizowała dostawy 37 niskonapięciowych rozdzielni, innych niskonapięciowych pulpitów, liczne napędy zmiennoprędkościowe niskiego napięcia, które podnoszą efektywność zużycia energii, pompy wspomagające, pompy wodne i wentylatory powietrzne znajdujące się w wieży. Zmiennoprędkościowe napędy ABB umożliwiają efektywną pracę silników przy optymalnej w danych warunkach prędkości, zamiast ciągłej pracy z tą samą prędkością lub szeregu zatrzymań i ponownych startów podyktowanych zmianami zapotrzebowania na prąd.
Lokalna obecność ABB i dostępność jej usług czynią różnicę
Firma Emaar Properties potrzebowała rozwiązania, które uwzględni wymogi ograniczonej przestrzeni, będzie więc kompaktowe, ale wyposażone w nowoczesne urządzenia i systemy sterowania. Ważny był również silny, lokalny serwis. Wszystko to była w stanie dostarczyć ABB.
Elias Rizk, szef projektu ze strony ABB komentował, "Dla klienta i konsultanta jasne było, że jest to bardzo prestiżowy projekt dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i dlatego zależało im na współpracy z firmą o dobrej reputacji, dostępną lokalnie i zdolną do stworzenia jedynego w swoim rodzaju rozwiązania elektrycznego. Byli również zainteresowani uczynieniem tego budynku możliwie efektywnym energetycznie.
Nasza lokalna obecność w połączeniu z wysoką jakością produktów i usług ABB reprezentujących markę firmy były kluczowymi czynnikami zabezpieczającymi ten przełomowy projekt."