Poddając próbie turbiny wykorzystywane w elektrowniach pływowych

Pierwsza na świecie stacja prób układów napędowych dla turbin użytkowanych w elektrowniach pływowych oraz dla technologii energii odnawialnej na morzu jest zasilana przez najnowocześniejszy system napędu ABB.

Projekt Nautilus to pierwsza na świecie stacja prób układów napędowych dla turbin wykorzystywanych w elektrowniach pływowych oraz dla technologii energii generowanej w środowisku morskim.

Warta 20 mln USD instalacja jest częścią Narodowego Centrum Energii Odnawialnej (Narec), znajdującego się na północy Anglii. Narec jest posiadającym wsparcie rządowe centrum badań, rozwoju i testów technologii energii odnawialnej i wytwarzania niskoemisyjnej energii z takich źródeł jak wiatr, promienie słoneczne, pływy i fale.

Nautilus umożliwia klientom centrum Narec przyspieszone próby odwzorowujące długotrwałą eksploatację i skrajne warunki środowiskowe całych gondoli, jak i poszczególnych elementów układu napędowego w kontrolowanym środowisku na lądzie.

"Jesteśmy w stanie odtworzyć sześciomiesięczny okres działania w warunkach pływów morskich. Na wystąpienie takich samych warunków w naturalnym środowisku trzeba by czekać kilka lat" - powiedział Tony Quinn, dyrektor operacyjny w Narec.

Stacja wykonuje pełną gamę mechanicznych i elektrycznych testów obciążenia na całej turbinie oraz jej kluczowych komponentów, jak wał napędowy, łożysko, skrzynia biegów, generator i przekształtniki. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie i zoptymalizowanie działania turbiny przed jej uruchomieniem na morzu, zwiększając tym samym niezawodność urządzenia, a zmniejszając ryzyko finansowe.

W samym centrum stacji testowej Nautilus znajduje się najnowocześniejszy system napędu ABB, który zasila układy napędowe i steruje ich prędkością, umożliwiając im precyzyjne, efektywne energetycznie działanie. Rozwiązanie obejmuje szeroki zakres technologii ABB - 3,2 megawatowy, chłodzony wodą silnik, średnionapięciowy napęd bezstopniowy ACS 6000, rozdzielnice średniego i niskiego napięcia, transformatory dystrybucyjne oraz system diagnostyki i monitoringu DriveMonitor, dedykowany dla napędu średniego napięcia.

ABB została wybrana przez Narec z uwagi na możliwość stworzenia i dostarczenia kompletnego rozwiązania, włączając w to przenośne obudowy dla układu napędów, rozdzielnicy oraz transformatorów.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z działań, jakie wykonuje ABB" - powiedział Tony Quinn. "Projekty tego rodzaju to rzadkość; są niepowtarzalne jeśli chodzi o skalę i kwestie techniczne. Współpraca w takich warunkach oraz przezwyciężenie niespodziewanych przeszkód wymaga zaangażowania szczególnego zespołu".

"ABB, z jej rozległą wiedzą na temat instalacji testowych oraz jednorazowych projektów, zagwarantowała wyjątkowy zespół zarządzający projektem: byli pozytywnie nastawieni, zręczni i reagujący na zmieniające się warunki. Moim zadaniem, jako dyrektora operacyjnego, jest angażowanie się wtedy, kiedy rzeczy mają się źle. W przypadku ABB nie musiałem się w ogóle angażować".

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp