Niezawodne stacje ABB dla farm wiatrowych Jędrzychowice i Zgorzelec

ABB dostarczyła dwie stacje elektroenergetyczne 110/20 kV, które będą odpowiadać za wydajny odbiór energii elektrycznej wyprodukowanej w farmach wiatrowych Jędrzychowice i Zgorzelec. Nowoczesne rozwiązanie, składające się m.in. z aparatury zabezpieczeniowej i wielofunkcyjnego systemu sterowania i nadzoru MicroSCADA, ma zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność działania farm.

FW Jędrzychowice i FW Zgorzelec to najnowsza inwestycja firm EDP Renewables i GEO Renewables. EDP Renewables jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnej i trzecim co do wielkości na świecie producentem energii wiatrowej. Farmy składają się z 25 elektrowni wiatrowych, których łączna moc zainstalowana wyniesie docelowo 50 MW, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Zgodnie z umową podpisaną z generalnym wykonawcą, firmą CJR Poland, ABB była odpowiedzialna za projekt "pod klucz", dostawę, montaż oraz uruchomienie stacji elektroenergetycznej 110/20 kV, która pełni rolę Głównego Punktu Odbioru (GPO) na potrzeby Farmy Wiatrowej Jędrzychowice. ABB wyposażyła instalację w najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń po stronie średniego i wysokiego napięcia, wyłączniki LTB odpowiadające m.in. za sprawne i szybkie wyłączanie prądów zwarciowych i roboczych, czy też ograniczniki przepięć w obudowie z kauczuku silikonowego, przystosowanej do wieloletniej eksploatacji w ciężkich warunkach atmosferycznych.

"Pewnym wyzwaniem był krótki czas realizacji projektu, który wyniósł pięć miesięcy i obejmował miesiące zimowe. Musieliśmy w tym czasie wykonać wszystkie prace projektowe, inżynieryjne, roboty budowlane oraz montażowe. Przy współpracy z naszym podwykonawcą, firmą Elektromont-Gamma, która była odpowiedzialna za prace elektryczne i budowlane, zakończyliśmy projekt w terminie, wypełniając wszystkie wyśrubowane, wewnętrzne standardy techniczne głównego inwestora" - powiedział Grzegorz Okrasa, Dyrektor Obszaru Sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Stacje Elektroenergetyczne. "Skuteczna i szybka realizacja, dobra komunikacja z klientem oraz jakość naszej technologii odegrały kluczową rolę przy podpisaniu kolejnej umowy, tym razem na dostawę stacji elektroenergetycznej dla Farmy Wiatrowej Zgorzelec".

Podobnie, jak w przypadku dostawy dla FW Jędrzychowice, ABB wyposażyła stację elektroenergetyczną GPO Zgorzelec w wielofunkcyjny system sterowania i nadzoru nad zabezpieczeniami na poziomie średniego i wysokiego napięcia. System MicroSCADA składa się z dwóch jednostek centralnych pracujących w trybie hot-standby, co zapewnia redundantość całego układu. Za pomocą jednostki głównej systemu MicroSCADA można sterować pracą stacji oraz odczytywać dane z przekaźników, a w razie awarii jej funkcję przejmuje druga jednostka. Komunikacja z zabezpieczeniami i sterownikami 110kV i 20kV odbywa się po łączu ethernetowym w protokole IEC-61850.

"Można powiedzieć, że MicroSCADA to globalny system, który odpowiada za gromadzenie i przetwarzanie danych na temat funkcjonowania stacji. Te dane można przesyłać również do operatora sieci, czy zakładu energetycznego. System jest uniwersalny, co oznacza, że w prosty sposób integruje się z systemem odpowiedzialnym za komunikację z turbinami wiatrowymi lub nadrzędnym systemem właściciela farmy wiatrowej" - powiedział Tomasz Kaczor, menedżer projektu z Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Stacje Elektroenergetyczne.

Uruchomienie FW Zgorzelec i Jędrzychowice odbyło się we wrześniu.

ABB już od kilku lat jest obecna na polskim rynku energetyki wiatrowej, oferując kompleksowe systemy stacyjne. W portfolio firmy znajdują się realizacje na potrzeby farm wiatrowych m.in. w Modlikowicach, Łukaszowie i Krzęcinie.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp