ABB i Solar Impulse w historycznym locie dookoła świata

Rozpoczął się pierwszy lot dookoła świata samolotem zasilanym wyłącznie za pomocą energii słonecznej. Solar Impulse wystartował dziś w historyczny rejs z lotniska w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W minionym roku ABB i Solar Impulse rozpoczęły współpracę na zasadzie partnerstwa innowacyjno-technologicznego. ABB dostarcza na potrzeby projektu wiedzę technologiczną i know-how. Inżynierowie ABB, którzy dołączyli do zespołu Solar Impulse, pomagają m.in. uzyskać maksymalną wydajność energetyczną z ogniw słonecznych, usprawnić elektronikę odpowiedzialną za ładowanie akumulatorów, a także zwiększyć niezawodność systemu sterowania przenośnego hangaru, który może być potrzebny w przypadku nieplanowanych lądowań

center

Samolot zasilany za pomocą 17 248 ogniw solarnych będzie każdego dnia lecieć na poziomie powyżej szczytu Mount Everest i ładować w tym czasie baterie, aby móc pokonywać trasę również nocą. Na trasie około 35 tys. kilometrów maszynę pilotują na zmianę Bertrand Piccard oraz Andre Borschberg.

Solar Impulse po starcie z Abu Zabi kieruje się na wschód w stronę lotniska w Maskat (Oman). Zgodnie z planem samolot ma lądować kolejno w miastach Ahmadamad i Waranasi (Indie), Mandalaj (Birma), Chongqing i Nankin (Chiny), na Hawajach, w Phoenix i Nowym Jorku (Stany Zjednoczone), a następnie przeleci nad Atlantykiem w stronę Abu Zabi, gdzie ma dotrzeć w połowie tego roku. Najtrudniejszym etapem podróży będzie trwający nieprzerwanie pięć dni i pięć nocy przelot z Chin na Hawaje.

Solar Impulse przy wsparciu Księcia Alberta utworzyło centrum sterowania lotów w Monako, którego personel analizuje dane meteorologiczne, oblicza dokładny tor lotu, wnioskuje o niezbędne pozwolenia na start i lądowania, a także opracowuje rozwiązania usterek technicznych. Lot nieustannie monitoruje 20 inżynierów i specjalistów, łącznie ze szwajcarskim astronautą Claude'em Nicollierem. - Załoga w Monako jest naszym aniołem stróżem. Będziemy z nimi w stałym kontakcie, aby otrzymywać informacje niezbędne do podejmowania dobrych decyzji na pokładzie samolotu - mówił przed startem Andre Borschberg.

ABB i Solar Impulse rozwijają wspólną wizję ograniczenia zużycia zasobów i zwiększenia stopnia wykorzystania energii odnawialnej. - Pasją zarówno ABB, jak i Solar Impulse, jest przesuwanie granic technologii i innowacji - powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.

center

Jako jeden z największych na świecie producentów transformatorów, silników elektrycznych i napędów bezstopniowych, ABB odgrywa istotną rolę w zwiększaniu efektywności energetycznej. Dla przykładu zainstalowane na świecie napędy ABB pozwoliły w 2014 roku zaoszczędzić ponad 445 terawatogodzin (TWh) elektryczności, co stanowi równowartość rocznego zużycia energii przez około 110 milionów gospodarstw domowych w Europie.

Jako drugi co do wielkości globalny dostawca inwerterów solarnych i jeden z największych dostawców dla sektora energetyki wiatrowej, ABB jest liderem jeśli chodzi o integrację odnawialnych źródeł energii w sieci energetycznej. ABB pomaga również w stworzeniu największej w Europie sieci do ładowania pojazdów elektrycznych, a także dostarcza kluczowe wyposażenie dla największej na świecie sieci stacji szybkiego ładowania, która powstaje w Chinach.

- Czyste technologie dla świata to nie marzenie, a rzeczywistość. ABB dostarcza je na rynek - powiedział Piccard, szwajcarski pionier lotnictwa, który w 1999 roku wraz z zespołem dokonał pierwszego w historii lotu balonem dookoła świata.

Od 2010 roku Piccard, który jest prezesem Solar Impulse, oraz Borschberg, który pełni funkcję dyrektora wykonawczego, ustanowili osiem międzynarodowych rekordów w dziedzinie lotnictwa, m.in. pod względem czasu trwania przelotu, wysokości i dystansu, przemierzając Europę, Afrykę Północną i Stany Zjednoczone za pomocą prototypowego samolotu, napędzanego za pomocą energii słonecznej.

Na stronie http://new.abb.com/betterworld można znaleźć więcej informacji dotyczących partnerstwa ABB i Solar Impulse.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 140 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp