ABB przedstawia najmłodszego członka rodziny YuMi

Po sukcesie YuMi®, pierwszego na świecie dwuramiennego robota przemysłowego w pełni współpracującego z człowiekiem, ABB przedstawia jednoramiennego robota współpracującego, który łączy w sobie wiodący w branży potencjał ze znacznie zmniejszonymi gabarytami.

Podczas International Robotics Exhibition (iREX) 2017 w Tokio ABB organizuje przedpremierowy pokaz swojego najnowszego robota współpracującego z człowiekiem, tym razem w wersji jednoramiennej. Zgodnie z nazwą, roboty współpracujące zostały stworzone do bezpośredniej pracy z ludźmi na liniach produkcyjnych. Ma to pomóc w zwiększaniu produktywności oraz przejściu do masowej indywidualizacji (ang. mass customization) w procesie wytwarzania produktów. Oficjalną premierę robota zaplanowano na 2018 rok.

Podobnie jak YuMi - przeznaczony głównie do montażu niewielkich części robot, który został wprowadzony na rynek w 2015 roku - nowy model ma udźwig 500 gramów, a dzięki kompaktowej konstrukcji może łatwo integrować się z istniejącymi liniami montażowymi, zwiększając ich wydajność. Ruchy nowego robota rejestruje się w procesie programowania poprzez ręczne prowadzenie (lead-through programming), dzięki czemu nie ma potrzeby specjalistycznych szkoleń dla operatorów.

- Sukces YuMi przekroczył nasze oczekiwania. Zaprojektowano go z myślą o montażu małych części, ale okazał się być wyjątkowo wszechstronny: potrafi przygotować sushi, złożyć kostkę Rubika, pakować prezenty i dyrygować orkiestrą. W związku z olbrzymim sukcesem Yumiego spodziewamy się, że nasz nowy, jednoramienny model zostanie równie dobrze przyjęty, tym bardziej, że opracowano go na życzenie klientów - powiedział Sami Atiya, dyrektor Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.

- Wciąż rozbudowujemy nasze portfolio robotów współpracujących - dodał Per Vegard Nerseth, dyrektor biznesu robotyki ABB. - Nasz najnowszy model stanowi długo wyczekiwane uzupełnienie "fabryki przyszłości". W dobie masowej indywidualizacji pozwoli on naszym klientom rozwinąć swój biznes. Dzięki połączeniu tego robota z naszymi cyfrowymi rozwiązaniami z oferty ABB Ability™, zakłady produkcyjne będą w stanie osiągnąć nowy poziom niezawodności i wydajności.

ABB wystawia się na iREX 2017 od 29 listopada do 2 grudnia - hala East Hall, stoisko nr IR3-56.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieciach energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 136 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp