ABB modernizuje system wentylacji w najnowocześniejszej kopalni w Polsce

Zintegrowana i bardziej niezawodna wentylacja na polu wydobywczym w kopalni „Bogdanka” podniesie poziom bezpieczeństwa osób pracujących pod ziemią

fot. Lubelski Węgiel
fot. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A

Kopalnia Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. modernizuje stację wentylatorów głównych na swoim trzecim z kolei polu wydobywczym - Nadrybie. Po zakończeniu projektu realizowanego przez ABB, kopalnia będzie posiadać ujednolicony i zintegrowany system stacji wentylacyjnych, wykorzystujący cyfrową komunikację i zaawansowane funkcje monitoringu.

System wentylacji to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa każdej kopalni. Zapewnia przewietrzanie wyrobisk, a więc dostarcza do nich odpowiednie ilości tlenu, redukując stężenie metanu oraz innych niebezpiecznych gazów. Stacja wentylatorów głównych to "płuca" kopalni. Nawet chwilowa awaria zasilania może spowodować zagrożenie życia pracowników. Stąd też ważne jest, aby stosować rozwiązania, które zapewnią nieprzerwaną pracę urządzeń.

W "Bogdance" istnieją już dwie nowoczesne stacje wentylatorów głównych - na polach Bogdanka i Stefanów. W latach 2007-2012 ABB wyposażyła je m.in. w energooszczędne napędy średniego napięcia i system sterowania. Teraz przyszła kolej na modernizację wentylacji w trzecim i ostatnim z pól należących do kopalni - Nadrybie.

fot. Lubelski Węgiel
fot. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A

"Bogdanka" postawiła na standaryzację zastosowanych rozwiązań, aby wszystkie trzy stacje wentylatorów głównych były zintegrowane i mogły pracować bezobsługowo. Cały zakres prac powierzony został ABB, która oprócz dostawy części elektrycznej odpowiada również za integrację systemu. Firma wykorzysta do tego m.in. stację procesową AC 800F, która wspiera wszystkie najważniejsze magistrale polowe. Dzięki komunikacji cyfrowej, zmodernizowana stacja wentylatorów na polu Nadrybie będzie tworzyć z dwiema pozostałymi jeden połączony system.

- Umożliwi to monitorowanie każdej ze stacji i sterowanie nimi z jednego miejsca. W efekcie ich obsługa zostanie uproszczona - powiedział Paweł Powroźnik z Dywizji Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce.

Zespół dwóch wentylatorów głównych rejonu Nadrybie pochodzi jeszcze z lat 80. Znajduje się przy głębokim na prawie 1000 metrów szybie wydechowym. Zaplanowane rozwiązania mają zapewnić nieprzerwaną pracę tych urządzeń nawet przy kilkusekundowych zanikach napięcia. Biorąc pod uwagę również funkcje monitoringu, które mają zostać wdrożone, kopalnia podniesie poziom bezpieczeństwa osób pracujących pod ziemią.

Ze względu na konieczność ciągłego działania systemu przewietrzania, prace modernizacyjne zostaną przeprowadzone bez zatrzymania ruchu stacji. Projekt modernizacji ma zostać ukończony w ciągu dwóch lat.

Spółka Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A., wchodząca w skład Grupy Enea, to jeden z liderów wśród producentów węgla kamiennego w Polsce. Obszar górniczy kopalni składa się z trzech rejonów eksploatacyjnych: w Bogdance, Nadrybiu i Stefanowie. W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła ponad 9 mln ton.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu, odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp