ABB otrzymała zamówienie o wartości około 24 mln PLN od PSE S.A., krajowego operatora sieci elektroenergetycznej, na dostawę, montaż i uruchomienie dwóch przesuwników fazowych, każdy o mocy przechodniej 500 MVA (na napięcia 220/220 kV). Projekt ten powiązany jest z dostawą autotransformatora 500 MVA (na napięcia 400/220 kV). Inwestycja jest istotnym elementem modernizacji stacji elektroenergetycznej Joachimów 400/220 kV w województwie śląskim. Przesuwniki fazowe zostaną zaprojektowane i wyprodukowane w zakładzie transformatorów ABB w Łodzi - będzie to pierwsza fabryka w Polsce produkująca te zaawansowane urządzenia.
Przesuwniki fazowe są transformatorami o skomplikowanej konstrukcji, które pozwalają na kontrolę przepływu mocy czynnej w sieci przesyłowej. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia systemu, chroniąc linie przesyłowe, a operator poprawia stabilność sieci. Niewiele firm na świecie posiada wiedzę i technologię pozwalającą produkować przesuwniki fazowe. Teraz do tego elitarnego grona aspiruje ABB w Polsce.
- Stale rozwijamy nasze kompetencje. Od kilkudziesięciu lat produkujemy transformatory oraz autotransformatory. Kolejnym krokiem w nabywaniu wiedzy i doświadczenia są dostawy jednostek jednofazowych o dużych mocach m.in. do elektrowni Kozienice, Opole i Turów, a teraz rozpoczynamy produkcję zaawansowanych technologicznie przesuwników fazowych - mówił Robert Szejn z Lokalnej Jednostki Biznesu Transformatorów ABB.
Dostawa przesuwników fazowych to pierwszy tego typu projekt w Polsce, realizowany w oparciu o produkcję krajową. W celu uzyskania zamówienia niezbędne było wsparcie ABB w Bad Honnef w Niemczech, która posiada bogate doświadczenie w projektowaniu oraz produkcji różnych typów przesuwników fazowych, udokumentowane w formie referencji. Łódzki Zakład Transformatorów Mocy ABB oraz ABB w Bad Honnef ściśle współpracują ze sobą od strony technicznej i konstrukcyjnej podczas realizacji projektu.
Zwykle w transformatorach występuje jeden rdzeń w kadzi. W przypadku przesuwników fazowych, które zostaną wyprodukowane w Łodzi, konstrukcja jest inna, bo mieszczą się w niej dwa rdzenie, co wiąże się z ponadstandardowymi gabarytami urządzenia, którego długość przekracza 12 m. Stwarza to pewne wyzwania logistyczne, np. transport nietypowymi wagonami kolejowymi. Dokładnie zostały przedstawione również dopuszczalne masy i gabaryty przesuwników, ponieważ muszą one zostać zamontowane na istniejącej stacji, gdzie przestrzeń przeznaczona dla przesuwników jest określona. Do zadań ABB powiązanych z projektem należy również opracowanie ogólnej koncepcji zabezpieczeń przesuwników na stacji Joachimów.
- Dla Zakładu Transformatorów Mocy w Łodzi to kolejny zaawansowany technologicznie produkt, który jest u nas projektowany i produkowany. Nasza fabryka po uzyskaniu kompetencji i doświadczenia potwierdzonego referencjami będzie produkowała przesuwniki o mniejszych mocach, na potrzeby sieci energetycznej w Polsce i za granicą - podsumował Eligiusz Hasiak, dyrektor marketingu i sprzedaży w biznesie transformatorów ABB w Polsce.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl