Enea zamawia przekładniki ABB o wydłużonej trwałości w ramach modernizacji 9 stacji elektroenergetycznych

ABB wygrała przetarg na dostawy 189 sztuk indukcyjnych przekładników wysokiego napięcia dla Enea Operator Sp. z o. o. To największe zamówienie na przekładniki WN realizowane przez ABB w Polsce dla Grupy Enea.

Trzy przekładniki PVA na stacji elektroenergetycznej
Trzy przekładniki PVA na stacji elektroenergetycznej

Urządzenia zostaną wyprodukowane w zakładzie aparatury wysokich napięć ABB w Przasnyszu i posłużą do wymiany przekładników starego typu w ramach modernizacji 9 stacji elektroenergetycznych w północno-zachodniej Polsce. Dostawy potrwają do końca 2017 roku.

Warte około 2,3 mln PLN zamówienie to element planu inwestycyjnego spółki Enea Operator, która w zeszłym roku zainwestowała łącznie ponad 900 mln zł w projekty wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Działania operatora związane są z rozwojem i poprawą infrastruktury dystrybucyjnej, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz przyłączanie do sieci nowych odbiorców.

ABB zrealizowała już wcześniejsze zamówienie dla spółki Enea Operator w ramach wygranego w 2016 roku przetargu na dostawy 159 sztuk przekładników, które zainstalowano na 11 stacjach elektroenergetycznych.

- W obu przypadkach mówimy o przekładnikach, które charakteryzują się obniżoną o 1/8 zawartością oleju w porównaniu do poprzednich konstrukcji. W przekładnikach napięciowych, które są już dobrze znane na rynku, zastosowaliśmy też inny rodzaj oleju inhibitowanego, charakteryzujący się lepszą trwałością, dzięki czemu cykl życia produktu wydłuża się do nawet 40 lat, podnosi się również poziom bezpieczeństwach na stacjach elektroenergetycznych - mówi Grzegorz Syska z biznesu wysokich napięć ABB w Polsce.

ABB w Polsce jest liderem na krajowym rynku przekładników wysokiego napięcia (firma dostarczała te urządzenia m.in. dla PGE Dystrybucja S.A. i Tauron Dystrybucja S.A). Zamówienia na przekładniki WN realizuje również dla odbiorców za granicą.

Przekładniki prądowe i napięciowe służą przede wszystkim do przetwarzania wysokich prądów i napięć do niskich znormalizowanych wartości, pełniąc kluczową rolę w procesie pomiaru energii. ABB jest innowatorem w technologii przekładników wysokiego napięcia. Firma poszerza obecnie swój asortyment o nowy, indukcyjny przekładnik napięciowy typu PV123a. Charakteryzujące się nowoczesną i ujednoliconą konstrukcją urządzenie będzie produkowane w fabrykach ABB w Polsce, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp