Inteligentne zarządzanie energią w Burdż Chalifa

W najwyższym budynku świata cyfryzacja pomaga zarządzać windami czy systemem klimatyzacji za pomocą smartfonu. Odpowiednia ikonka w telefonie poinformuje też operatora o możliwości wystąpienia awarii.

fot. arch ABB
fot. arch ABB

W Burdż Chalifa zakończono pilotażowy projekt wykorzystujący technologię ABB Ability™. Wszystko po to, aby poprawić niezawodność systemu zasilania i obniżyć koszty eksploatacji budynku nawet o 30 proc.

System sterowania rozdziałem energii elektrycznej (ABB Ability™ Electrical Distribution Control System – EDCS), bo tak nazywa się wdrożone rozwiązanie, opiera się na konserwacji predykcyjnej układów zasilania i monitorowaniu odbiorników energii elektrycznej. W przypadku Burdż Chalifa monitoring obejmuje 400 takich odbiorników, w tym m.in. 57 wind i system klimatyzacji o mocy 24 MW. Funkcje zarządzania, a także wszystkie dane odnośnie monitorowanych urządzeń, ich kluczowe parametry lub informacje o nieprawidłowościach (łącznie z tymi, które mogą wystąpić w niedalekiej przyszłości), są dostępne dla operatora z poziomu dyspozytorni, ale i urządzeń mobilnych, takich jak telefon komórkowy czy tablet.

– W tym przypadku wchodzimy w systemy predykcyjne, pozwalające unikać nieoczekiwanych awarii dzięki bieżącemu monitorowaniu parametrów pracy: mocy, temperatury, wilgotności, prądów, napięć, harmonicznych czy czasów mechanicznego zadziałania aparatów – tłumaczy Radosław Dudzik z Biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – Takie rozwiązania, w połączeniu z chmurą obliczeniową i wykorzystaniem specjalnych algorytmów, oceniają konieczność przeprowadzenia konserwacji i odpowiednio wcześnie generują ostrzeżenia o możliwości wystąpienia awarii. System staje się potężnym narzędziem wspierającym decyzje odnośnie eksploatacji urządzeń.

Jest to również sposób na obniżenie kosztów eksploatacji, ponieważ w wielu przypadkach nie ma już konieczności prowadzenia rutynowych prac konserwacyjnych. Jednak podstawowa korzyść to fakt, że budynek może funkcjonować 24 godziny na dobę bez zauważalnych dla użytkowników zakłóceń.

– Przeprowadziliśmy m.in. cyfrową modernizację dotychczasowych wyłączników powietrznych wykorzystując urządzenia Ekip Up w technologii plug & play. Pozwoliło to połączyć wyłączniki z systemem EDCS i realizować strategię inteligentnego zarządzania energią – dodał Loay Dajani z Biznesu Elektryfikacji ABB. – Burdż Chalifa pokazuje w ten sposób, że konserwacja zapobiegawcza daje realne korzyści.

Mierząca ponad 800 metrów „Wieża Chalify” to najwyższy budynek świata, a jednocześnie cud techniki ukazujący potencjał Dubaju. Na 163 piętrach spotkamy się z doskonałą obsługą oraz standardami estetycznymi, wyznaczonymi przez Armani Hotel i Armani Residences. Wieżą zarządza Emaar, deweloper, który odpowiada za świetnie zrealizowane projekty urbanistyczne w Dubaju.

Scenariusze z zakresu konserwacji predykcyjnej, które realizuje system ABB Ability™ EDCS, gwarantują wysoki poziom detekcji i nadzoru. System posiada również funkcje zarządzania energią w obiektach, w których dynamiczne obciążenia wymagają strategii kontroli. W przypadku Burdż Chalifa zarządzanie energią zostanie zintegrowane z systemem zarządzania budynku w późniejszym terminie.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp