Roboty ABB wprowadzają świąteczny nastrój do Nowego Jorku

Niewiele świątecznych witryn może równać się z witryną sklepu Bloomingdale’s w Nowym Jorku. Każdego roku klientów przyciągają rozbudowane prezentacje z elementami interaktywnymi. W tym roku sklep nawiedziły roboty ABB, które grają świąteczne piosenki, podają kawę i przyozdabiają choinkę.

Roboty ABB zostały stworzone m.in. z myślą o współpracy z ludźmi w środowisku przemysłowym. Ale potrafią o wiele więcej. W Nowym Jorku witają obecnie klientów Bloomingdale’s – jednego z najbardziej kultowych sklepów w mieście – aby bożonarodzeniowe zakupy były po prostu przyjemniejsze.

Cztery sześcioosiowe roboty ABB IRB 120 wspólnie przystrajają choinkę 20 delikatnymi złotymi ozdobami. W innej witrynie cztery roboty IRB 1200 grają na marakasach, tamburynie, drzewie rurowym i futurystycznym ksylofonie cyfrowym, a klienci na ulicy mogą wchodzić z nimi w interakcję, wybierając jedną z trzech świątecznych piosenek. Natomiast w trzeciej witrynie każdy może wziąć udział w karaoke, a tekst wyświetlany jest na trzech ruchomych ekranach RoboScreens®, zamocowanych na ramionach robotów. Ekrany mogą wyświetlać jeden spójny film lub obraz, a gdy są rozdzielone - pokazywać pojedyncze, zsynchronizowane obrazy, które „przeskakują” z ekranu na ekran. Tworzy to angażujące i dynamiczne widowisko, które zachęca przechodniów do wzięcia udziału w świątecznej zabawie.

Wewnątrz sklepu dwuramienny robot współpracujący YuMi® prezentuje najnowszy model ekspresu Nespresso, podając klientom wybrane gatunki kawy. YuMi został zaprojektowany do bezpiecznej pracy ramię w ramię z ludźmi, więc klienci mogą bez problemu wchodzić z nim w interakcje. W ten sposób Nespresso umila zakupy klientom, którzy przy okazji mogą zobaczyć, jak działa nowy produkt. Dzięki swojej precyzji robot automatyzuje cały proces parzenia kawy, począwszy od pobrania i załadowania wybranej kapsułki przez podanie gorącego napoju, a skończywszy na wyrzuceniu zużytej kapsułki.

- Poza dostarczeniem klientom Bloomingdale’s świątecznej radości, pokazujemy jak robotyka i automatyzacja mogą odmienić doświadczenie zakupowe - powiedział Marc Segura z biznesu robotyki ABB. - W przyszłości sprzedawcy będą mogli wykorzystać roboty do stworzenia innowacyjnych rozwiązań pozwalających na interakcje z klientem, zatrzymanie go w punkcie sprzedaży i prezentowanie produktów w sposób o wiele bardziej przekonujący niż tradycyjne, statyczne wystawy.

Wszystkie roboty w Bloomingdale’s są monitorowane przez 24 godziny na dobę za pośrednictwem platformy cyfrowej ABB Ability™ z siedziby głównej biznesu robotyki ABB w Stanach Zjednoczonych w Auburn Hills. Zaawansowany system zdalnie monitoruje roboty i analizuje informacje od nich pochodzące. Pozwala to inżynierom ABB na określenie potencjalnych problemów, które mogłyby prowadzić do nieplanowanego przestoju, oraz na odpowiednią reakcję zanim problemy rzeczywiście się pojawią.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp