Technologia ABB na 40 stacjach szybkiego ładowania Vattenfall w Szwecji

Kompleksowe rozwiązanie obejmuje same ładowarki, infrastrukturę do przyłączenia do sieci, a także dodatkowe cyfrowe funkcje. Wszystko ma działać niezawodnie nawet w czasie srogich, szwedzkich zim.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Vattenfall instaluje stacje do ładowania samochodów elektrycznych na terenie całej Szwecji w ramach krajowej strategii, która zakłada wyeliminowanie korzystania z paliw kopalnych w ciągu życia jednego pokolenia. Technologia zaproponowana przez ABB gwarantuje poziom niezawodności instalacji oczekiwany przez kierowców oraz trwałość wymaganą ze względu na występujące w Szwecji ostre zimy. Do tej pory w ramach projektu uruchomiono 40 publicznych stacji.

Vattenfall wykorzystuje stacje szybkiego ładowania prądem stałym ABB Terra o mocy 50 kW, które umożliwiają ładowanie akumulatorów o najpopularniejszych pojemnościach w ciągu 30–45 minut. Stacje wykorzystują otwarte standardy i funkcje zdalnego monitorowania oraz wsparcia dzięki platformie cyfrowej ABB Ability™.

Rozwiązanie zapewnia bezpieczne i inteligentne przyłączenie do publicznej sieci elektroenergetycznej, aby stacja ładowania mogła działać niezawodnie w całym okresie eksploatacji, bez względu na warunki środowiskowe i obciążenie. Zmontowane i gotowe do użycia urządzenie jest dostarczane z fabryki ABB w szwedzkim Alingsas – skraca to czas instalacji na miejscu. Kolorystyka urządzenia jest zgodna z wymaganiami określonymi przez operatora i dopasowana do ładowarki. Przewidziano również miejsce na zamontowanie licznika poboru energii.

  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB

– Aby elektromobilność mogła się rozwijać, kierowcy potrzebują stacji szybkiego ładowania z niezawodnym przyłączem zasilania. To, a także zaoferowanie kompleksowego rozwiązania, odpowiedniego wsparcia technicznego oraz dostaw w bardzo krótkich terminach, decydują o naszej wiodącej pozycji na rynku i udanej współpracy z Vattenfall – powiedział Frank Muehlon, dyrektor biznesu e-mobility w Grupie ABB.

– Współpraca między Vattenfall i ABB trwa od wielu lat. Wspólnie realizowaliśmy już projekty publicznych ładowarek pod klucz. ABB dostarcza sprzęt i urządzenia do przyłączenia do sieci, a my instalujemy i podłączamy je do publicznej sieci InCharge, w której kierowcy mogą szybko i sprawnie znaleźć dostępne punkty ładowania – dodał Bjoern Oester, dyrektor ds. publicznych stacji ładowania w Vattenfall e-mobility Nordic.

ABB rozwija technologie ładowania pojazdów elektrycznych od 2010 roku. Dotychczas firma sprzedała ponad 13 tys. stacji szybkiego ładowania prądem stałym w 77 krajach, z czego ponad 2 tys. to systemy dużej mocy (150–450 kW) do ładowania samochodów i autobusów. ABB jest sponsorem tytularnym mistrzostw Formuły E oraz oficjalnym partnerem serii Jaguar I-PACE eTROPHY w zakresie ładowania pojazdów.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp