Elektromobilność dla każdego, czyli nowe rozwiązanie ABB do ładowania pojazdów w domu

Firma poszerza swoje portfolio z zakresu e-mobility o nową naścienną ładowarkę Terra AC Wallbox.

 • fot. arch. ABB
 • fot. arch. ABB

Z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości, a przy tym dostępne cenowo i połączone z siecią internetową stacje do ładowania, z których można korzystać w domu lub w pacy. Z drugiej strony coraz więcej osób wykorzystuje energię odnawialną i chce mieć kontrolę nad jej zużyciem, a także skutecznie nią zarządzać. Nowa ładowarka odpowiada na te potrzeby.

Pracując przy mocy znamionowej do 22kW (w zależności od modelu) i w technologii prądu przemiennego, urządzenie jest kompatybilne z systemami elektrycznymi w domach i innych budynkach praktycznie na całym świecie. Konfiguracja ładowarki i aktualizacja oprogramowania jest możliwa za pośrednictwem aplikacji lub zdalnie w chmurze. Przekłada się to na dużą elastyczność, zoptymalizowany czas pracy i wysoką wydajność. To pozwala na bezpieczne i odbywające się w sposób zrównoważony ładowanie.

– 80 procent sesji ładowania odbywa się w miejscu zamieszkania lub pracy właściciela pojazdu elektrycznego. Ładowarka Terra AC to inteligentne rozwiązanie, odpowiadające na coraz większe potrzeby użytkowników pojazdów elektrycznych. Możliwość identyfikacji użytkownika i precyzyjne rozliczenie zużytej energii poprzez zintegrowany licznik jest idealnym rozwiązaniem dla wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych – powiedziała Katarzyna Sobótka-Demianowska, odpowiedzialna za biznes e-mobility w ABB w Polsce.

W najbliższym czasie ładowarka wejdzie do sprzedaży na wybranych rynkach, w tym w Europie, a do maja 2020 r. będzie już dostępna na całym świecie. Można ją zamówić za pośrednictwem sieci partnerów firmy ABB.

– Trendy w urbanizacji, cyfryzacji oraz uprzemysłowienia wymuszają wprowadzenie znaczących zmian w naszym sposobie podróżowania. Jako lider rynku stacji szybkiego ładowania prądem stałym chcieliśmy wykorzystać nasze doświadczenie, aby wprowadzić przełomowe rozwiązanie w innej technologii – prądu przemiennego, na potrzeby ładowania w domach i w firmach przez noc lub dłużej – powiedział Frank Muehlon, dyrektor biznesu e-mobility w ABB. – Nasza nowa ładowarka naścienna jest właśnie takim rozwiązaniem – prosta w instalacji i użyciu, łatwo wpasuje się w cyfrowy styl życia dzisiejszych konsumentów, umożliwiając im skuteczne zarządzanie zużyciem energii.

Aktualnie każda ładowarka jest wyposażona w precyzyjny miernik energii elektrycznej, który może zostać zintegrowany z inteligentnymi systemami zarządzania energią w budynku, umożliwiając zaawansowane zarządzanie obciążeniem. To umożliwi właścicielom domów i innych budynków dostosowanie mocy posiadanych urządzeń tak, aby maksymalnie zwiększyć moc ładowania i obniżyć koszty.

Terra AC Wallbox to istotny element wspierający realizowaną przez ABB strategię „Mission to Zero”, której celem jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom dostępu do zeroemisyjnego transportu.

Wybrane zalety ładowarki:

Wartość wynikająca z jakości

 • Wiele opcji połączeń, w tym za pośrednictwem Wifi, Bluetooth i łącza Ethernet,
 • Zaprojektowana tak, aby oszczędzać miejsce – prosta instalacja na ścianie lub postumencie. Możliwość instalacji ładowarki w systemie back-to-back, co pozwala na ładowanie dwóch pojazdów,
 • Dostępność różnego rodzaju złączy – kompatybilność ze wszystkimi modelami samochodów elektrycznych,
 • Odporność na pył oraz wodę w trudnych warunkach atmosferycznych wydłuża żywotność produktu.

Elastyczne rozwiązanie na przyszłość

 • Sprosta przyszłym wymaganiom dzięki prostemu oprogramowaniu aktualizowanemu za pośrednictwem aplikacji użytkownika,
 • Uproszczona identyfikacja za pośrednictwem RFID lub aplikacji – elastyczność w przypadku zastosowania ładowarki do użytku publicznego,
 • Bezproblemowa integracja z innymi rozwiązaniami ABB z zakresu automatyki budynków.

Bezpieczeństwo i ochrona

 • Spełnia najwyższe standardy – certyfikowana przez niezależny podmiot zewnętrzny,
 • Zintegrowane zabezpieczenie przed zwarciami doziemnymi i ochrona przeciwprzepięciowa chronią zarówno użytkownika, jak i samochód.

ABB jest światowym liderem w dziedzinie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Firma oferuje kompletne portfolio rozwiązań ładowania i elektryfikacji, wykorzystywanych w eksploatacji elektrycznych samochodów, elektrycznych i hybrydowych autobusów, a także statków i pojazdów szynowych. ABB rozwija technologie ładowania pojazdów elektrycznych od 2010 r., dotychczas sprzedała ponad 13 tys. stacji szybkiego ładowania prądem stałym w ponad 80 krajach. Niedawno ABB otrzymała nagrodę Global E-mobility Leader 2019 za swoją rolę w popularyzacji rozwiązań dla zrównoważonego transportu na świecie.

Od stycznia 2018 r. ABB jest partnerem tytularnym ABB FIA Formula E Championship, jedynej na świecie serii wyścigowej dla samochodów całkowicie elektrycznych. Formuła E jest platformą prezentującą najnowsze osiągnięcia w konkurencyjnym środowisku, co wspiera rozwój technologii e-mobility.

* Raport LMC Global Light Vehicle Sales Update 2019
**BloombergNEF Electric Vehicle Outlook 2019

ABB jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp