Stadler wykorzysta wydajne rozwiązania ABB w pociągach FLIRT dla PKP Intercity

Sprawdzone na polskich torach przekształtniki trakcyjne ABB zostaną zainstalowane w 12 nowych składach PKP Intercity, które mają kursować na długich trasach międzywojewódzkich.

fot. Stadler Polska
fot. Stadler Polska

Firma ABB zrealizuje zamówienie dla Stadler Polska, spółki należącej do Grupy Stadler, na dostawy 24 przekształtników trakcyjnych i pomocniczych do pociągów typu FLIRT, które uzupełnią tabor PKP Intercity. Krajowy przewoźnik rozbudowuje flotę w odpowiedzi na rosnącą liczbę pasażerów, a także aby utrzymać wysoki poziom dostępności na kluczowych trasach. Nowe pociągi mają kursować na trasach międzywojewódzkich, np. Kraków-Lublin, Szczecin-Kraków i Szczecin-Lublin.

Przekształtniki wyprodukowane zostaną w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Dostawy pierwszych z nich zrealizowane zostaną w tym roku. Urządzenia sprawdziły się już w 20 pojazdach FLIRT, z których PKP Intercity korzysta od 2015 roku – łącznie przejechały one ponad 28 mln kilometrów.

– Pociągi te są uważane za najbardziej niezawodny tabor PKP Intercity, a nasze urządzenia w tych pojazdach wykazały się dotąd niemal 100-procentową dostępnością – mówi Maciej Duczyński z biznesu Systemów Napędowych ABB.

Energooszczędne pociągi typu FLIRT trzeciej generacji będą osiągać prędkość 160 km/h, co pozwoli na pełne wykorzystywanie możliwości odnowionych tras kolejowych i skrócenie czasu podróży. „Sercem” układów napędowych tych pojazdów będą przekształtniki trakcyjne ABB Bordline® CC1500. Integrują one wszystkie elementy energoelektroniczne pojazdu oraz umożliwiają odzyskiwanie energii pochodzącej z hamowania i wykorzystanie jej do zasilania urządzeń pokładowych, m. in. klimatyzatorów i ogrzewania. Pozwala to ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty eksploatacji pociągów. Przekształtniki ABB zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić zasilanie silników o dużej mocy, które znajdą się w pociągach FLIRT, co pomoże im uzyskać odpowiednie osiągi.

Każda awaria pociągu oznacza przestój w podróży oraz finansowe i wizerunkowe koszty dla przewoźnika. Dlatego nasze przekształtniki produkujemy pod konkretne potrzeby klienta, aby zapewnić jak największą niezawodność tych urządzeń. Jest ona szczególnie ważna w przypadku tego projektu, ponieważ nowe pociągi mają kursować na bardzo długich trasach, m.in. z północy na południe Polski– dodaje Maciej Duczyński.

Zakup nowych składów, wyposażonych w klimatyzację, dostęp do Wi-Fi, miejsca dla rowerów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, to jeden z głównych elementów największego projektu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. W ramach projektu, do 2023 roku 80 proc. taboru przewoźnika ma zostać zmodernizowane lub wymienione na nowe, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo, punktualność i komfort podróży.

ABB jest wiodącym dostawcą innowacyjnych technologii dla sektora kolejowego od ponad 100 lat. Firma produkuje komponenty i podsystemy dla infrastruktury i taboru kolejowego w sieciach miejskich, międzymiastowych i kolei dużych prędkości. Dla swojej globalnej zainstalowanej bazy ABB świadczy również usługi serwisowe przez cały okres eksploatacji, łącznie z konserwacją i retrofitem.

ABB jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp