iClick wykorzystuje roboty współpracujące YuMi® do zwiększenia wydajności linii pakującej uchwyty do smartfonów

iClick wykorzystuje roboty współpracujące YuMi® do zwiększenia wydajności linii pakującej uchwyty do smartfonów

Firma produkująca produkty promocyjne (gadżety) wykorzystuje dwa dwuramienne roboty współpracujące YuMi do automatyzacji montażu i pakowania 24 sztuk uchwytów PopGrips na minutę.

Smartfon to bez wątpienia najczęściej wykorzystywane urządzenie na świecie. Niestety, jednocześnie jest to urządzenie, które często ulega uszkodzeniom, bardzo często wynikającym z naszej nieuwagi i niezdarności. PopGrip to okrągły uchwyt, który przykleja się do spodu telefonu z trzonkiem rozszerzającym się jak akordeon. Zrodziła się z potrzeby lepszego trzymania smartfona, bez kompromisu dla jego mobilności.

Doświadczeni marketerzy szybko dostrzegli wartość tego gadżetu, jako doskonałego narzędzia do budowania świadomości marki. Uchwyt ten jest na tyle niedrogi, że można go rozdawać na targach, imprezach, czy po prostu w formie prezentu dla klienta lub pracownika firmy. Szybka popularność uchwytu sprawiła, że markowe PopGrips są najgorętszym produktem producenta iClick, dostawcy gadżetów z Seattle.

Ponieważ iClick szybko zwiększał produkcję, aby sprostać rosnącemu popytowi, szczególny nacisk położono na końcowy proces montażu i pakowania. W tym miejscu, po dodaniu logo firmy sponsorującej, gotowy PopGrip jest umieszczany na wyprodukowanej na zamówienie karcie, zwykle zawierającej instrukcje operacyjne i treści promocyjne, a kolejno umieszczany w torebce foliowej.

„Pierwotnie PopGrips były ręcznie umieszczane na kartach w jednej stacji, a następnie przenoszone do innej stacji w celu umieszczenia ich w maszynie do automatycznego pakowania ich do torebek” - powiedział Steve White, wiceprezes wykonawczy ds. Produkcji w iClick.

„Był to pracochłonny proces i nawet przy załodze składającej się z czterech lub więcej osób, nie byliśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Co więcej, było to nudne i powtarzalne zajęcie dla pracowników. Znalezienie ludzi do pracy na tym stanowisku na dłuższy czas, było nie lada wyzwaniem ”.

Kierując się potrzebą maksymalizacji wydajności maszyny pakującej oraz przeniesienia pracowników wspomnianej linii na stanowiska wymagające wyższych kwalifikacji, White i jego zespół zaczęli szukać potencjalnych rozwiązań pozwalających na większą automatyzację. Seria wyszukiwań w Google dostarczyła dodatkowej inspiracji, a po przeanalizowaniu niezliczonych opcji, dwuramienny robot współpracujący ABB IRB 14000 YuMi®, wydał się zdecydowanie wart dalszej analizy.

„Dzięki dwóm dwuramiennym YuMi byliśmy w stanie połączyć dwa ręczne procesy w jedną, płynnie zautomatyzowaną operację”.

Dwa YuMi są umieszczone obok siebie i wykonują te same zadania. Ze względu na ich bliskość, ruchy każdego z czterech ramion (łącznie 28 osi) są dokładnie koordynowane w celu maksymalizacji przepustowości oraz pracy robotów w ograniczonej przestrzeni. Firma HOD wykorzystała oprogramowanie ABB RobotStudio® do prób przed wdrożeniem robotów do pracy i ostatecznie zaprogramowania optymalnego ruchu każdego ramienia.

„Używamy oprogramowania RobotStudio do konfiguracji systemu i badania zasięgu robotów, testowania kodu i obliczeń stawek, wymieniając w tym miejscu tylko kilka ze sposobów wykorzystania programu. To także potężne narzędzie sprzedażowe. Jesteśmy w stanie stworzyć symulacje ilustrujące naszą wizję projektu. Pokazując czas cyklu i przepływ produktów, potencjalny klient może śmiało nawiązać współpracę z House of Design, mając pewność, że jesteśmy w stanie rozwiązać zadany problem produkcyjny ”- powiedział Brandon Schmidt, Wiceprezes HOD ds. Automatyki i Robotyki.

Jedno ramię YuMi podnosi uchwyt z tacy i umieszcza go na pośrednim stanowisku montażowym. Drugie ramię podnosi kartę ze stacji (stosy kart) i wsuwa ją w rowek między dolną a górną częścią PopGrip, i tym samym ruchem, wciąż trzymając kartę, podnosi i wsuwa cały element (kartę i uchwyt) do torebki foliowej. Następnie uruchamia IO na robocie, aby powiedzieć pakowaczowi, że element jest zapakowany.

„Ponieważ łączymy dwa zadania manualne w jeden zautomatyzowany proces, stacja wykonuje pracę czterech osób i zasila automatyczny system pakujący z pełną wydajnością” - powiedział Chad Svedin, kierownik projektu HOD.

„System może również obsługiwać różne zamówienia w tym samym czasie, przy czym IO na robocie wskazuje, na który z kilku dedykowanych przenośników kierować zapakowane uchwyty”.

Cechy robota YuMi umożliwiające pełną współpracę i wymiary podobne do ludzkich, pozwalają na umieszczenie robotów w tym samym obszarze i na tej samej ogólnej powierzchni, na której znajdują się operatorzy. Jeśli YuMi wyczuje nieoczekiwaną kolizję, na przykład zderzenie ze współpracownikiem, natychmiast wstrzyma swój ruch, a ponowne uruchomienie jest tak łatwe, jak naciśnięcie przycisku odtwarzania na pilocie telewizyjnym.  

Eliminuje to potrzebę stosowania klatek, które są zwykle wymagane w przypadku tradycyjnych robotów przemysłowych, co było ważnym kryterium wyboru rozwiązania ze względu na ruchliwą halę produkcyjną PopGrip. „Możliwość utrzymania otwartej hali produkcyjnej ułatwia naszym operatorom zbliżanie się do stacji, uzupełnianie tac na karty, pobieranie odrzuconych lub wykonywanie innych czynności bez przerywania pracy” - powiedział White.

Uruchomione do lutego 2018 r. stanowisko, było pierwszym doświadczeniem iClick z robotami. Rozwiązanie odniosło taki sukces, że sześć miesięcy później zainstalowano drugi, identyczny system. Dzięki elastycznośći stanowisk, systemy można stosować również do innych zadań, takich jak pobieranie, sortowanie i pakowania wielu innych produktów promocyjnych iClick. System wykorzystywany jest przykładowo do produkcji zaślepek na kamery, uchwytów do telefonów komórkowych innego rodzaju, pendrive'ów, czy oświetlenia zasilanego USB. 

Od czasu wdrożenia robotów do pracy, operatorzy iClick, którzy wcześniej pracowali na linii, zostali przeniesieni do stanowisk nadzorczych w zespole produkcyjnym, gdzie codzienna rutyna jest znacznie bardziej satysfakcjonująca, a ścieżka rozwoju kariery zdecydowanie bardziej dostępna.

Innowacyjny projekt był bardzo korzystny również dla firmy HOD, która wprowadziła do standardowej oferty stanowisko „FlexBagger”, składające się z jednego lub dwóch robotów YuMi, wraz z systemem Autobag® firmy Automated Packaging Systems. Obecnie system jest sprzedawany do różnych producentów i stosowany głównie do pakowania małych produktów. 

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp