ABB przyspiesza rozwój w dziedzinie logistyki dzięki przejęciu firmy intrion

Wiodący belgijski dostawca rozwiązań z zakresu automatyzacji poszerzy kompetencje ABB na szybko rozwijającym się rynku automatyzacji procesów logistycznych.

ABB przejmie intrion, prywatną firmę z siedzibą w Huizingen, niedaleko Brukseli, zatrudniającą około 120 pracowników i posiadającą ponad dziesięcioletnie doświadczenie w oferowaniu rozwiązań i usług z zakresu automatyzacji procesów logistycznych dla obiektów magazynowo-dystrybucyjnych, przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Jej kompetencje obejmują pełne spektrum systemów z obszaru automatyzacji logistyki, w tym kontrola, pakowanie, sortowanie, paletyzację, przenoszenie magazynowanie i sekwencjonowanie oraz kompletowanie zamówień. Obie strony zobowiązały się do nieujawniania wartości transakcji, która ma zostać sfinalizowana na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 roku.

- Zakup ten jest kamieniem milowym na drodze ABB do wejścia na rynek logistyczny i znacznie rozwinie naszą ofertę z obszaru automatyzacji dla logistyki - mówi Sami Atiya, dyrektor Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych w ABB. - Rozwój handlu elektronicznego i upowszechnienie masowej personalizacji oznacza, że nasi klienci korzystają z coraz szerszej gamy opakowań i muszą sprostać coraz większym oczekiwaniom w zakresie dostaw, a my pomagamy im przygotować się do tych zmian.

Tendencja do masowej personalizacji towarów konsumpcyjnych prowadzi do zwiększenia złożoności zadań logistycznych. Na przykład elektroniczna obsługa zamówienia (e-fulfilment) wymaga zwiększonych możliwości identyfikacji, sortowania i przetwarzania pojedynczych opakowań o bardziej zróżnicowanych kształtach i rozmiarach wśród dużej liczby szybko przemieszczających się kontenerów. Większe zapotrzebowanie na dostawy dopasowane do indywidualnych potrzeb powoduje również zwiększenie złożoności logistyki w handlu detalicznym, gdzie duże sieci wymagają od swoich dostawców doręczenia wstępnie ułożonych palet dostosowanych do każdej lokalizacji, aby móc je rozładować bezpośrednio na półki sklepowe bez potrzeby sortowania.

- Centra logistyczne, które zazwyczaj obsługują 10 000 przesyłek dziennie, mogą nieoczekiwanie odnotować 100 000 przesyłek dziennie - mówi Per Vegard Nerseth, dyrektor zarządzający biznesu robotyki w ABB. - W przeszłości jedynym sposobem szybkiego podniesienia wydajności było zatrudnianie większej liczby osób. Jest to jednak kosztowne, nieefektywne i trudne, ponieważ jest mniej chętnych do wykonywania powtarzalnej i często mozolnej pracy. Rozwiązania z zakresu automatyzacji zapewniają elastyczność i pozwalającą radzić sobie z nieoczekiwanymi wzrostami, jednocześnie oferując pracownikom możliwość pełnienia bardziej satysfakcjonujących ról przy jednoczesnej poprawie ergonomii i bezpieczeństwa pracy.

Wyjątkowa skalowalność i elastyczność robotyki w zakresie sprostania tym wyzwaniom stanowi siłę napędową poważnych inwestycji w automatyzację logistyki. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki przewiduje się, że rynek profesjonalnych robotów usługowych będzie rósł w tempie 20-25% rocznie w latach 2018-2020.

- Łącząc siły z ABB tworzymy jedną z najbardziej kompleksowych i atrakcyjnych ofert automatyzacji procesów logistycznych w Europie. Jesteśmy przekonani, że pomożemy ABB pogłębić jej kompetencje w zakresie logistyki, a jednocześnie rozwijać się w sposób wykraczający poza nasze obecne zasoby, przy wykorzystaniu regionalnego potencjału ABB i skutecznych programów obsługi klienta - mówi Gerard Paulussen, Dyrektor Generalny Intrion.

Intrion jest Autoryzowanym Dostawcą ABB od 2010 roku i rozwinął swoją działalność w sposób, który pozwolił mu stać się uznanym integratorem rozwiązań automatyzacji dla logistyki w krajach Beneluksu. Stanie się częścią Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB, pełniąc rolę nowego regionalnego centrum aplikacji zrobotyzowanych, koncentrującego się na rozwiązaniach logistycznych dla magazynów, handlu detalicznego i e-commerce w Europie.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp