Mondi Świecie inwestuje w technologię Przemysłu 4.0

Możliwość pracy zdalnej staje się istotnym udogodnieniem nie tylko dla pracowników biurowych, ale i dla operatorów linii produkcyjnych. W fabryce Mondi Świecie S.A. zainstalowano system ABB Ability™ EDCS, który monitoruje urządzenia i pozwala inteligentnie zarządzać energią przy użyciu choćby telefonu komórkowego.

Mondi Świecie S.A. jest znaczącym europejskim dostawcą papierów do produkcji tektury falistej. Aby zwiększyć bezpieczeństwo rosnącej produkcji – a przy okazji zmniejszyć zużycie energii – inwestuje już od kilku lat w rozwiązania Przemysłu 4.0.

fot. Urszula Czapla, arch. ABB
fot. Urszula Czapla, arch. ABB

W fabryce zainstalowano system sterowania rozdziałem energii ABB Ability™ EDCS, który współpracuje bezpośrednio z nową rozdzielnicą na maszynie papierniczej. System nadzoruje pracę rozdziału i dystrybucji energii na potrzeby układu rekuperacji. Jeśli układ rekuperacji działa efektywnie, ograniczane są straty energii koniecznej do podnoszenia temperatury powietrza wykorzystywanego w procesie produkcji papieru. ABB Ability™ EDCS monitoruje urządzenia, alarmuje o wszelkich nieprawidłowościach, a przy okazji dba o to, aby dystrybucja energii odbywała się bez zakłóceń. Ponieważ rozwiązanie wykorzystuje platformę w chmurze obliczeniowej, operator może w bezpieczny sposób sprawdzić stan techniczny urządzeń i odczytać mierzone dane z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.

– Monitoring w czasie rzeczywistym, połączony z alarmowaniem, daje nam możliwość nieustannej diagnozy systemu. W ten sposób możemy nadzorować układ zdalnie w dogodnej dla nas chwili, jak i miejscu - choćby w domu, pracując zdalnie – mówi Marcin Gulczyński, kierownik Wydziału Elektroautomatyki w Mondi Świecie S.A. – Jesteśmy obecnie w fazie testów wszystkich funkcji nowej rozdzielnicy i systemu, ale już teraz widać korzyści z nowego rozwiązania.

  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB

Pewną innowacją wdrażanego rozwiązania jest moduł predykcyjny. Po przesłaniu odpowiednich danych z systemu na wspomnianą platformę w chmurze, można określić proces „starzenia się” danego urządzenia. W ten sposób jesteśmy w stanie dopasować w czasie planowane przeglądy techniczne do postoju serwisowego. To ważne , ponieważ pozwala nam to przejść od zarządzania tzw. „awaryjnego” do zarządzania prewencyjnego. Przy takim podejściu nie tracimy czasu oraz pieniędzy na przestojach nieplanowych.

– Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na usługi zdalne wśród naszych klientów. Naturalnym rozwiązaniem są systemy wykorzystujące chmurę obliczeniową. Umożliwiamy w ten sposób bezpieczny dostęp do danych wrażliwych czy możliwość diagnozy z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem. Człowiek nie musi już stać przy urządzeniu, fizycznie sprawdzać, czy wszystko działa jak należy – może po prostu zalogować się do systemu. A w razie nieprawidłowości otrzyma powiadomienie e-mailem lub w formie SMS – mówi Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rynku rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp