Nowe laboratorium ABB i Politechniki Krakowskiej będzie zmieniać produkty elektryfikacji

Firma technologiczna ABB otwiera wraz z Politechniką Krakowską Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA). W ramach podpisanej umowy o współpracy ABB obejmuje także patronat nad prowadzonymi na PK kierunkami studiów: inżynierią materiałową oraz infotroniką.

Nowe centrum będzie służyć pracownikom badawczym ABB oraz naukowcom i studentom Politechniki Krakowskiej do prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych i prac rozwojowych, dydaktycznych zajęć projektowych i laboratoryjnych. W ramach placówki działa laboratorium z unikatowymi w skali kraju stanowiskami do opracowywania, przetwarzania i testowania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych.

fot. Urszula Czapla, arch. ABB
fot. Urszula Czapla, arch. ABB

Tworzenie nowych, bardziej ekologicznych materiałów izolacyjnych, integracja elektroniki w produktach, wytwarzanie przyrostowe czy wtrysk wielokomponentowy – to niektóre z obszarów badań realizowanych w otwieranym laboratorium. Na powierzchni 180 m2 wykładowcy, studenci i naukowcy ABB będą więc mogli wspólnie opracowywać innowacyjne technologie. Ale nie tylko. Sprzęt laboratorium już jest wykorzystywany do produkcji gogli ochronnych dla pracowników szpitali. W sumie ma zostać wyprodukowanych 10 tys. sztuk takich gogli.

– ABB, które jest uczestnikiem m.in. kierowanej przez ONZ inicjatywy „Zrównoważona Energia dla Wszystkich”, aktywnie promuje i rozwija pionierskie technologie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki naszej współpracy z Politechniką Krakowską będziemy mogli współtworzyć rozwiązania, które zmniejszą wpływ przemysłu na środowisko – mówi Przemysław Zakrzewski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego (CTC) ABB w Krakowie. – Kierunki na Politechnice Krakowskiej, realizowane pod patronatem ABB, to wyjątkowa okazja do współpracy naukowców z globalnej firmy technologicznej z kadrą naukową i studentami jednej z najlepszych uczelni w kraju.

W nowoczesnym laboratorium studenci będą mogli zarówno odbyć staż i prowadzić badania naukowe, jak i poznać praktyczną stronę stosowania technologii materiałów funkcjonalnych w przemyśle.

– Materiały inteligentne to jeden z najważniejszych tematów badawczych we wszystkich laboratoriach świata. Od postępu w tej dziedzinie w dużym stopniu zależeć będzie rozwój głównych gałęzi przemysłu. Współpraca ABB i Politechniki Krakowskiej znakomicie wpisuje się w obecne potrzeby i trendy rozwojowe – mówi rektor PK, prof. Andrzej Białkiewicz. – Partnerstwo z ABB doskonale realizuje też misję PK - służby społeczeństwu i gospodarce poprzez prowadzenie badań naukowych oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki do kształcenia kadr inżynierskich i naukowych. Staże i praktyki w firmie ABB, możliwość uczestniczenia w zajęciach, warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów firmy o globalnym zasięgu i renomie to niepowtarzalna szansa dla naszych studentów. Zdobędą unikatowe kompetencje, a to wyróżni ich na rynku pracy – podkreśla rektor PK.

  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB

Laboratorium wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku badań i rozwoju, który pozwoli m.in. na opracowywanie i wytwarzanie nowych kompozytowych materiałów termoplastycznych. To pierwsze miejsce w Polsce, w którym działa system do indukcyjnego grzania form wtryskowych. Pozwala on w bardzo krótkim czasie podnieść temperaturę narzędzia, co przekłada się na jakość produktu i daje możliwość uzyskania dodatkowych funkcjonalności.

Być może to właśnie w krakowskim CEFUMA powstanie nowy materiał izolacyjny, dzięki któremu wykorzystywane powszechnie w energetyce rozdzielnice staną się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Opracowywanie nowych technologii materiałów izolacyjnych jest koniecznością na drodze zrównoważonego rozwoju. Do tej pory istotnym problemem było gromadzenie i segregacja odpadów z polimerów niepodlegających recyklingowi, jak żywice epoksydowe. Jednak w ostatnich latach stosowane materiały są stale doskonalone.

– Coraz szersze wykorzystanie nowych materiałów funkcjonalnych w rozwiązaniach dla przemysłu energetycznego pozwala na obniżenie śladu węglowego naszych produktów. Udowodniliśmy, że np. zastąpienie żywicy epoksydowej materiałem termoplastycznym zmniejsza emisję CO2 o przeszło połowę w cyklu życia produktu. Pracujemy też nad materiałami biopochodnymi oraz biodegradowalnymi – wymienia Łukasz Malinowski, kierownik zespołu badawczego w dziale produktów elektryfikacji CTC w Krakowie.

Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania powstało dzięki unijnemu grantowi, jaki otrzymała ABB. Firma od ponad 20 lat współpracuje z polskim środowiskiem akademickim prowadząc staże i praktyki, inwestując w bazę dydaktyczno-naukową, a także wspólnie realizując projekty badawcze. W Krakowie działa Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, które na potrzeby globalnych biznesów Grupy ABB opracowuje technologie z zakresu automatyki przemysłowej, cyfrowej platformy chmurowej ABB Ability® i przemysłu 4.0, systemów napędowych i elektryfikacji. Wykorzystywane przez klientów w różnych stronach świata energooszczędne systemy trakcyjne z rodziny Enviline™, stacje do szybkiego ładowania autobusów, inteligentne czujniki czy też systemy zdalnego monitoringu jednostek pływających, są rozwijane właśnie przez krakowski zespół ABB.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o technologie cyfrowe, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 110 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp