Fotowoltaika pod specjalną ochroną, czyli jakie zabezpieczenia instalacji wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne, w tym moduły PB i falowniki DC/AC są narażone na działanie surowych warunków zewnętrznych i wymagają solidnej ochrony przed zniszczeniami. Usterki i poważne uszkodzenia mogą powstać, choćby w wyniku przepięć, które powstają przez wyładowania atmosferyczne lub w konsekwencji uderzenia pioruna – nie tylko w instalację, ale w jej bezpośrednie otoczenie. Oto polecane i sprawdzone przez nas rozwiązania dla fotowoltaiki:

Seria Mistral65H

Szafki instalacyjne serii Mistral65H zostały stworzone z myślą o zewnętrznych instalacjach i fotowoltaice. Rozdzielnica Mistral65H jest odporna na działanie: kurzu, długotrwałego promieniowania słonecznego, wody i wysokich temperatur, co potwierdza certyfikacja. Na uwagę zasługują też jej zalety ułatwiające codzienną pracę, takie jak: prostota i szybkość instalacji oraz oszczędność czasu potrzebnego na wykonanie połączeń kablowych.

Rozdzielnica występuje w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo można dopasować ją do potrzeb różnych instalacji, a także pozwala na regulację odległości szyn DIN (150 mm lub 125 mm). Mistral65H charakteryzuje się też estetyczną obudową oraz wysokim stopniem ochrony i wytrzymałości izolacyjnej.

Mistral65H
Mistral65H

Ograniczniki przepięć OVR PV

Jako ochronę przed przepięciami rekomendujemy ograniczniki przepięć z serii OVR, które ABB produkuje od ponad 80 lat. Ich wyróżnikiem jest opatentowana technologia QuickSafe, która polega na rozłączeniu termicznym, a także rozwiązanie „safety reserve”, pozwalające na nieprzerwaną ochronę urządzeń elektrycznych. Nie bez powodu są to ograniczniki stosowane w krytycznych instalacjach, np. w szpitalach i bankach, a także w instalacjach fotowoltaicznych, które są wrażliwe na wyładowania atmosferyczne.

Ograniczniki OVR występują w wielu różnych konfiguracjach (1L, 1N, 3N, 3L, 4L) i można stosować je w każdym typie sieci, z każdą opcją – wymiennymi wkładkami, zdalną sygnalizacją czy technologią „safety reserve”. Łatwo zidentyfikować je w rozdzielnicy dzięki wyraźnym oznaczeniom. Ograniczniki z wymienną wkładką spełniają wymagania norm IEC 61439-2 i IEC 61 60364-6.

OVR PV 1500
OVR PV 1500

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp