Silniki ABB do przemysłu spożywczego wytrzymują ponad 1100 cykli zmywania

Rygorystyczne testy wykonane w najnowocześniejszym laboratorium higienicznym potwierdzają, że silniki ABB ze stali nierdzewnej do zastosowań w przemyśle spożywczym wytrzymują częste czynności sanitarne. Silniki wyszły w pełni sprawne po poddaniu ich testom symulującym lata eksploatacji i rygorystycznego czyszczenia.

Utrzymanie bezpieczeństwa produktów w zakładach produkujących żywność i napoje wymaga rygorystycznych norm higienicznych. Aby uniknąć zanieczyszczenia, wymagane jest częste zmywanie. Wyzwanie polega na tym, że agresywne czyszczenie może spowodować uszkodzenie silników elektrycznych stosowanych w tych obiektach. Silniki zaprojektowane specjalnie do tych zastosowań mogą pomóc zapewnić bezpieczeństwo żywności, zwiększyć niezawodność i zmniejszyć ryzyko nieplanowanych przestojów instalacji.

zdj. arch. ABB
zdj. arch. ABB

Bezpieczne silniki ABB Food, aby sprostać wyzwaniu zmywania, posiadają obudowę ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję i stopień ochrony IP69, dla pewności, że wysoka temperatura i wysokie ciśnienie nie spowoduje uszkodzeń. Są również łatwe do czyszczenia, mają gładką, samoodpływową powierzchnię zewnętrzną, która nie ma wgłębień, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. 

„Nasze silniki dla przemysłu spożywczego są już używane w wielu zakładach klientów”, mówi Tero Helpio, globalny menedżer produktu, silniki IEC Food Safe, ABB Motion. „Aby udowodnić ich długotrwałe działanie w realistycznych warunkach zmywania, we współpracy z najnowocześniejszym laboratorium higieny w Västerås w Szwecji opracowaliśmy zestaw testów odtwarzających procedury odkażania typu przemysłowego”. 

Reżim testowy odtworzył typowe praktyki czyszczenia w przemyśle spożywczym z siedmiostopniowym cyklem, reprezentującym cały tydzień codziennych procedur mycia. Na każdym etapie stosowano detergent i środek odkażający, a kwas podawano raz na cykl. Odzwierciedla to powszechną w przemyśle praktykę mycia kwasem raz w tygodniu. Stosowano temperatury do 55oC i ciśnienia do 25 bar. W sumie wykonano 158 cykli, co odpowiadało 1106 codziennym płukaniom lub łącznie 418 godzinom testów. Testom poddano dwa silniki IEC ze stali nierdzewnej do zastosowań w przemyśle spożywczym i pozostały one w większości nienaruszone i nadal w pełni sprawne pod koniec programu testów. W silnikach nie znaleziono wody, kondensacji ani oznak korozji. Obudowy pozostały szczelne.

zdj.arch.ABB
zdj.arch.ABB

Dla celów porównawczych przetestowano również standardowy silnik z malowanego aluminium. Bardzo szybko jego stan zaczął się pogarszać i przestał działać na długo przed zakończeniem testu. Farba na obudowie pękała i odpadała, a wał i inne elementy stalowe uległy silnej korozji. Spłukiwane chemikalia przedostały się zarówno do skrzynki zaciskowej, jak i do głównej obudowy, powodując zwarcia. Aluminiowa tabliczka znamionowa odłączyła się od silnika.

„Fragmenty farby, rdza mogą zanieczyścić produkty spożywcze, prowadząc do kosztownych przestojów” - wyjaśnia Helpio. „Niektóre zakłady próbują obejść te problemy, chroniąc swoje standardowe silniki za pomocą osłon, ale te osłony w rzeczywistości powodują nowe problemy. Cząsteczki jedzenia mogą gromadzić się wewnątrz osłony, pozostając niewidoczne, i stwarzając możliwość rozwoju bakterii ”.

Silniki ze stali nierdzewnej dopuszczone do kontaktu z żywnością eliminują potrzebę stosowania osłon silnika, zapewniając dostęp w zakresie 360 stopni w celu kontroli i odkażania. Łatwe do czyszczenia powierzchnie oznaczają również, że potrzeba mniej wody i środków chemicznych. Testy dowodzą, że silniki Food Safe z powodzeniem wytrzymują warunki zmywania, dając operatorom zakładów pewność, że pomogą skrócić nieplanowane przestoje.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp