Polska rEVolucja, o której się nie tylko mówi

Kongres Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach pokazał, jak bardzo w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się branża elektromobilności w Polsce. Pierwsze wydarzenie tej rangi, kilka tysięcy gości, decyzyjni przedstawiciele kluczowych uczestników rynku, w tym politycy, samorządowcy, prezesi spółek i naukowcy. Przede wszystkim jednak dostrzegalne na każdej sesji przejście od mniej lub bardziej mglistych wizji sprzed kilku lat do konkretów i już realizowanych projektów.

Przedstawiły je m.in. spółki energetyczne. Tauron realizuje obecnie około 40 projektów e-mobility. W samych Katowicach spółka chce zainstalować 22 stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Z kolei PKN Orlen potwierdził, że chce uruchomić 190 punktów do ładowania na swoich stacjach paliw. Co istotne, o rozwoju elektromobilności w Polsce i szansach biznesowych, jaki ten rozwój daje, mówiły również firmy, które raczej nie są kojarzone z branżą. Dobrym przykładem jest Grupa Azoty, która przyznała, że angażuje się w produkcję specjalistycznej chemii do produkcji akumulatorów. Tak jak wspomniał Greg Williams z WIRED podczas jednego z pierwszych wystąpień kongresu, elektromobilność opiera się na pięciu filarach: elektryczności, autonomiczności, przyłączeniu do sieci, współdzieleniu i równowadze ekologicznej. Każdy z tych filarów to szansa dla różnych biznesów.

Bolid Formuły E zaprezentowany na kongresie Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach, fot. Michał Dyjuk
Bolid Formuły E zaprezentowany na kongresie Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach, fot. Michał Dyjuk

– Na elektromobilność już od jakiegoś czasu patrzymy jak na globalny trend. A nie nazywalibyśmy globalnym trendem czegoś, co byłoby tylko pewną niszą lub wycinkiem rynku. Zmiana sposobu transportu, przemieszczania się, dotyka wielu aspektów codziennego życia. Rozwój elektromobilności to jednocześnie szansa rozwoju dla wielu rodzajów biznesów i to było doskonale widoczne podczas kongresu – powiedział Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju e-mobility w ABB w Polsce.

Mobilna rewolucja przewijała się nie tylko w nazwie wydarzenia. Wolf-Stefan Specht, prezes zarządu Volskwagen Group Polska, przyznał że odwrotu już nie ma. Na dowód przedstawił plany Volkswagena: inwestycje w 16 fabryk e-mobility na świecie oraz elektryfikacja wszystkich modeli w portfolio VW do 2030 roku. Z kolei o rewolucji w transporcie miejskim mówił m.in. Hakan Agnevall, prezes Volvo Buses, dla którego Polska może być jednym z liderów elektromobilności w Europie.

– Obecność największych graczy na kongresie pokazuje znaczenie i potencjał polskiego rynku. Biorąc pod uwagę zaangażowanie globalnych marek, liczbę realizowanych oraz planowanych projektów, a także fakt, że elektromobilność zaczęła być traktowana wieloaspektowo, np. również z perspektywy rozwoju sieci energetycznej i dodatkowych usług jak „car-sharing”, czy płatności mobilne, to w końcu, z czystym sumieniem możemy mówić o realnym rozwoju branży w Polsce – uważa Wojciech Dziwisz.

  • Bolid Formuły E wzbudzał duże zainteresowanie, fot. Filip Klimaszewski
  • Prezentacja bolidu formuły E podczas kongresu, fot. Michał Dujyk
  • Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju e-mobility w ABB w Polsce podczas swojego wystąpienia, fot. Michał Dujyk
  • Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju e-mobility w ABB w Polsce podczas swojego wystąpienia, fot. Michał Dujyk

Przekonywali o tym również przedstawiciele rządu. Przykład Norwegii pokazuje, że zaangażowanie ustawodawcy w rozwój elektromobilności jest bardzo ważne. Dzięki odpowiednim regulacjom, ustalającym zdrowe zasady działania rynku, i systemowi dopłat, Norwegia stała się w minionym roku pierwszym krajem, w którym zarejestrowano więcej aut elektrycznych i hybryd niż samochodów spalinowych. – Również w Polsce firmy, które chcą zainwestować pieniądze w elektromobilność, muszą wiedzieć w jakich ramach docelowo będziemy działać i na podstawie jakich regulacji – dodaje Wojciech Dziwisz.

O rewolucji mówiła także firma ABB, oficjalny partner kongresu, która zaprezentowała bolid Formuły E nowej, drugiej generacji. Formuła E stała się nie tylko ciekawą alternatywą dla Formuły 1 jeśli chodzi o sportowe emocje, ale również platformą do rozwoju technologii e-mobility i jej testowania w najtrudniejszych warunkach. – Wiedza i doświadczenie, które posiada ABB w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, będą wykorzystywane w naszej elektrycznej serii – podkreślił Graeme Davison, ambasador Formuły E.

W najbliższym sezonie ABB FIA Formula E Championship wystąpi 11 zespołów. Z tej grupy większość to producenci oryginalnego wyposażenia, którzy będą wykorzystywać wyścigi elektrycznych bolidów do rozwoju najnowocześniejszych technologii. Wiele spośród tych technologii trafi następnie do samochodów użytkowych i być może ukaże zupełnie nowe aspekty elektromobilnej rewolucji.

Impact mobility rEVolution było jak do tej pory największym wydarzeniem poświęconym elektromobilności w Polsce. Wzięło w nim udział około 2000 gości, w tym 150 prelegentów, przedstawiciele blisko 400 firm oraz 150 startupów. W czasie kongresu odbyło się około 40 wydarzeń towarzyszących.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp