Jak światło wpływa na nasze życie

Natężenie światła oraz możliwość sterowania oświetleniem nie tylko tworzy przyjemną atmosferę, ale także wpływa na nasz rytm biologiczny.

Tylko odpowiednie światło może zmienić dom w oazę dobrego samopoczucia. Niezależnie od tego, czy jesz śniadanie, odrabiasz lekcje przy kuchennym stole czy relaksujesz się na sofie po stresującym dniu w pracy, odpowiednio dobrane oświetlenie zapewni komfort. W ciągu ostatnich dziesięciu lat technologia oświetlenia nabrała nowego wymiaru. Szczególnie oświetlenie LED stało się niezwykle ważne i wyznaczyło nowe standardy w branży. W nadchodzących latach dioda elektroluminescencyjna będzie nadal zastępować dostępne na rynku konwencjonalne lampy, takie jak żarówki.

Diody LED to najnowocześniejsze lampy, które otwierają praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie sterowania elektronicznego. Dzięki niewielkim rozmiarom mogą być używane wszędzie. W rezultacie diody LED są uważane za idealne źródło światła. Definiują one na nowo oświetlenie, a dodatkowo zużywają zaledwie jedną piątą energii potrzebnej konwencjonalnym oprawom.

Przyjemnie stonowana barwa światła ma kluczowe znaczenie np. podczas kolacji znajduje się rodzina lub grupa przyjaciół, potrzebna jest wszechstronna barwa światła z możliwością sterowania, aby zapewnić komfort w domu. Zdalnie sterowane ściemniacze LED regulują natężenie i barwę, ponieważ łatwa regulacja oświetlenia to coś więcej niż wybór między jasnym a ciemnym - to niuanse tworzą scenę oświetleniową sprzyjającą dobremu samopoczuciu. Innowacyjny i elegancki Dimmer® ABB, łagodnie redukuje oświetlenie, aby stworzyć przyjemną, komfortową atmosferę. Daje możliwość wytworzenia dokładnie odpowiedniej ilości światła w zależności od sytuacji. Pełną dowolność w sterowaniu takim oświetleniem daje inteligentne oświetlenie Philips Hue. Wszystko odbywa się w pełni bezprzewodowo, przy pomocy technologii radiowej, która nie wymaga baterii. Włączniki „Friends of Hue” ABB pozwalają kontrolować i personalizować oświetlenie i jego klimat. Dzięki nowym włącznikom ABB domownicy mogą zapalać i gasić dowolne światła, zmieniać natężenie i barwę świecenia lamp, a także przywracać zapisane ustawienia oświetlenia.

Zastosowanie żarówek LED Phililps Hue z opcją regulacji jasności w domowym systemie automatyki zapewnia pomieszczeniom niepowtarzalną scenerię świetlną. Są ekologiczne i energooszczędne, 
jednocześnie chroniąc środowisko i portfel.
Zastosowanie żarówek LED Phililps Hue z opcją regulacji jasności w domowym systemie automatyki zapewnia pomieszczeniom niepowtarzalną scenerię świetlną. Są ekologiczne i energooszczędne, jednocześnie chroniąc środowisko i portfel.

Optymalnie skoordynowane ściemniacze LED kontrolują jasność w pomieszczeniu. Wykorzystaj wszystkie aspekty naturalnego białego światła, od chłodnego, energetyzującego po relaksujące, ciepłobiałe światło i stwórz przyjemną atmosferę z różnymi niuansami bieli w codziennych sytuacjach - lub grę kolorów zachęcającą do rodzinnej aktywności. Nawet codzienne oświetlenie można przekształcić w niezwykłe sceny: eksperymentowanie z kolorami lub synchronizowanie światła np. z muzyką pozwala zanurzyć się w tym, co dzieje się w naszym domu. Możliwości są nieskończone. Sceny są sterowane za pomocą inteligentnych systemów, takich jak KNX, światowy standard automatyki budynkowej, czy system automatyki budynkowej ABB-free@home®.

ABB zapewnia opcję modernizacji nowych kolorowych lamp w istniejących systemach oświetleniowych. Na przykład oprawy, lampy i paski świetlne z Philips Hue można łączyć z komponentami ABB. Asortyment produktów ABB obejmuje specjalne przełączniki bezprzewodowe do tworzenia dowolnych konfiguracji. System można obsługiwać zdalnie, z tabletu lub smartfona.

Barwę widmową lampy wyraża się za pomocą temperatury barwowej w kelwinach (K). Ciepłe białe światło jest postrzegane jako komfortowe i relaksujące, a światło chłodniejsze jest szczególnie odpowiednie do uzyskania oświetlenia do pracy, czy aktywności w ciągu dnia. W zakresie światła białego barwę widmową i jasność można płynnie regulować w zakresie od ciepłej bieli (poniżej 3300 kelwinów), neutralnej bieli (3300 do 5300 kelwinów) i światła dziennego (powyżej 5300 kelwinów).

W domach prywatnych oświetlenie powinno zapewniać przytulną atmosferę, a tym samym komfort. W budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej efektywność energetyczna jest główną motywacją do wyboru nowoczesnych systemów oświetleniowych. Doskonałe oświetlenie zapewnia w obu przypadkach prawdziwą wartość dodaną. Dodatkowo, inteligentne sterowanie oświetleniem domu i pomieszczenia będzie w stanie zapewnić w przyszłości o wiele więcej opcji innych niż tylko włączanie i wyłączanie światła. Inteligentny dom wykrywa ludzi w budynku i identyfikuje sceny świetlne dostosowane do ich potrzeb. Szczególne znaczenie nabiera tu efekt pozawizualny: poprzez specjalne receptory w naszych oczach oświetlenie kontroluje nasz rytm dobowy, silnie wpływając na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego inteligentne oświetlenie zapewnia nie tylko przyjemne środowisko domowe, ale także wspomaga nasz naturalny rytm biologiczny.

Nieważne, czy planujesz miły wieczór przed telewizorem, czy przyjmujesz gości. Wystarczy nacisnąć przycisk, a twój spersonalizowany inteligentny dom zapewni optymalny komfort i przyjemność. Nasze systemy Smart Home umożliwiają stworzenie własnych scenerii, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników.
Nieważne, czy planujesz miły wieczór przed telewizorem, czy przyjmujesz gości. Wystarczy nacisnąć przycisk, a twój spersonalizowany inteligentny dom zapewni optymalny komfort i przyjemność. Nasze systemy Smart Home umożliwiają stworzenie własnych scenerii, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp