Statkraft wybiera kompensatory synchroniczne ABB, aby osiągnąć cel zerowej emisji dwutlenku węgla

Projekt w Liverpoolu łączy kompensatory synchroniczne ABB z kołami zamachowymi, aby pomóc ustabilizować sieć energetyczną, ponieważ energia odnawialna zastępuje duże elektrownie konwencjonalne zasilane paliwami kopalnymi.

ABB otrzymało zlecenie od Statkraft, największego w Europie producenta energii odnawialnej, na zaprojektowanie, wyprodukowanie i zainstalowanie dwóch systemów kompensatorów synchronicznych o wysokiej bezwładności dla projektu Lister Drive Greener Grid w Liverpoolu w północno-zachodniej Anglii. Innowacyjny projekt odegra kluczową rolę w stabilizacji lokalnej sieci energetycznej ,i pozwoli obsłużyć zwiększoną ilość energii wiatrowej i słonecznej. Pomoże to sieci państwowej w osiągnięciu celu, jakim jest eksploatacja bezemisyjnego systemu elektroenergetycznego do 2025 r.

Kompensatory synchroniczne ABB zapewniają stabilność sieci, umożliwiając podłączenie do niej większej ilości źródeł odnawialnych.
Kompensatory synchroniczne ABB zapewniają stabilność sieci, umożliwiając podłączenie do niej większej ilości źródeł odnawialnych.

Dążenie Wielkiej Brytanii do redukcji emisji dwutlenku węgla i zminimalizowania zmian klimatycznych napędza zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej. Wyzwanie polega na tym, że źródła energii wiatrowej i słonecznej wykorzystują technologie konwersji energii, które nie zapewniają inercji, na której operatorzy sieci polegają w celu utrzymania stabilności sieci.

Kompensatory synchroniczne ABB oferują nowoczesne rozwiązanie, które pozwala sprostać temu wyzwaniu. Są to duże maszyny wirujące opracowane w celu naśladowania działania generatorów w blokach energetycznych opalanych węglem lub gazem, zapewniając alternatywne źródło bezwładności. Będą wspierać krajową sieć, zapewniając kompensację mocy biernej i dodatkową moc zwarciową, umożliwiając podłączenie większej ilości odnawialnych źródeł energii do sieci.

Synchroniczne kompensatory zostały wdrożone przez ABB w celu wzmocnienia sieci energetycznych w Australii, Kanadzie i Szkocji. Projekt Lister Drive to pierwsza instalacja w Anglii. Jest to również pierwszy projekt na świecie, w którym zastosowano konfigurację o dużej bezwładności. To łączy reaktywny kompensator o mocy 67 megawoltamperów (MVAr) z 40-tonowym kołem zamachowym, które zwiększa natychmiastowo dostępną bezwładność 3,5-krotnie. System o dużej bezwładności zapewni, że częstotliwość i napięcie sieci będą utrzymywane na stabilnym poziomie w wąskich granicach niezbędnych do utrzymania niezawodności sieci.

Impresja artystyczna dotycząca projektu Lister Drive Greener Grid
Impresja artystyczna dotycząca projektu Lister Drive Greener Grid

David Hughes, dyrektor zarządzający ABB w Wielkiej Brytanii, powiedział: „ABB jest podekscytowane współpracą ze Statkraft nad tym kluczowym projektem, mającym na celu stabilizację naszej brytyjskiej sieci energetycznej. Nasza innowacyjna technologia, wsparta długoterminową umową serwisową, umożliwi dodanie dodatkowej energii odnawialnej w miarę przechodzenia Wielkiej Brytanii na bardziej zrównoważoną środowiskowo przyszłość ”.

David Flood, dyrektor zarządzający Statkraft UK, powiedział: „Projekt Lister Drive opiera się na rynku energii elektrycznej i wiedzy specjalistycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii firmy Statkraft, aby wykazać, że możemy zrealizować naszą wizję integratora systemów energii odnawialnej”.

Systemy kompensatorów synchronicznych ABB o wysokiej bezwładności będą produkowane w Szwecji i instalowane przez zespół inżynierów ABB UK. Projekt jest kompletnym pakietem pod klucz, który obejmuje również wyposażenie pomocnicze, takie jak napędy regeneracyjne ABB ACS880, silniki AXR 500, rozdzielnice SN UniGear ZS1 z wyłącznikami SWICOM i VD4 oraz sterowanie. Projekt Lister Drive ma zostać uruchomiony w 2022 r.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp