Roboty ABB wspomagają szybkie, zautomatyzowane testy na obecność wirusa COVID-19

Roboty ABB wspomagają szybkie, zautomatyzowane testy na obecność wirusa COVID-19

Pierwszy na Tajwanie w pełni zautomatyzowany system testowania wirusa COVID-19, w celu uzyskania szybkich i dokładnych testów, opiera się na robotach ABB

Zastosowanie :
Przetwarzanie próbek do badań COVID-19

Zadanie:
Tajwańska firma TCI Gene potrzebowała zautomatyzowanego systemu, który mógłby szybko i dokładnie przebadać do 1800 próbek COVID-19 dziennie, przezwyciężając niedobór wyszkolonego personelu i odciążając operatorów. Taki zautomatyzowany system znacznie zmniejszyłby również ryzyko kontaktu pracowników z wirusem. 

Rozwiązanie:
Małe roboty przemysłowe ABB działające jako część w pełni zamkniętego modułowego rozwiązania badawczego skanują pojemniki z próbkami w celu przechwycenia danych identyfikacyjnych, dodają odczynniki i transportują próbki pomiędzy stanowiskami, zapewniając szybkie i dokładne badania, jednocześnie chroniąc personel.

Dwa roboty ABB zastosowane w zautomatyzowanym systemie testowym COVID-19 pomagają tajwańskiej firmie przetestować 96 próbek wirusów w ciągu 60 minut z dokładnością do 99,99%.

Opracowany przez tajwańską firmę TCI Gene, QVS-96S jest w pełni zintegrowanym systemem wykrywania COVID-19, który wykorzystuje ramiona robotów, aby zapewnić, że próbki są prawidłowo identyfikowane i badane w celu uzyskania najdokładniejszych wyników.

QVS-96S to w pełni automatyczne, zamknięte urządzenie, oparte jest na maszynie zaprojektowanej do testowania genów, które zapewnia, że próbki pozostają nieskażone podczas całego procesu testowania.

QVS-96S składa się z trzech stacji, ekstrakcji kwasu nukleinowego, dozowania i analizy, przy czym dwie pierwsze stacje wykorzystują kompaktowe roboty przemysłowe IRB 1200 firmy ABB.

Ekstrakcja kwasu nukleinowego rozpoczyna się od załadowania przez technika próbek do badań. Robot IRB 1200 odbiera próbki i przedstawia je do skanera kodów kreskowych w celu przechwycenia danych i upewnienia się, że wyniki pomiarów są zgodne z każdą próbką. Następnie, specjalnie skonstruowana maszyna odkorkowuje próbki i pobiera próbki kwasu rybo-nukleinowego (RNA). Po tej procedurze, IRB 1200 ponownie odbiera próbki i umieszcza je w drugiej stacji.

W drugiej stacji, drugi IRB 1200 wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany chwytak, który może dozować odczynniki do ośmiu próbek jednocześnie, pod odpowiednim kątem, aby uniknąć zanieczyszczenia innych próbek.

Po dodaniu odczynników, robot pobiera i umieszcza próbki w wirówce, co zapewnia, że nie pozostaną żadne pozostałości odczynników, a każda próbka przejdzie idealną reakcję. Po zakończeniu tego etapu, robot pobiera i umieszcza próbki z wirówki na przenośniku, który transportuje je do trzeciej stacji.

Elastyczny IRB 1200 może być montowany pod dowolnym kątem i jest standardowo wyposażony w stopień ochrony IP 40, przy czym inne standardy ochrony są dostępne jako opcje. Dwa roboty zastosowane w QVS-96S zostały dostarczone z rozszerzoną opcją pomieszczenia czystego (Clean Room) w obszarze obróbki żywności. Dzięki łatwej do czyszczenia, gładkiej powierzchni, opcja ta eliminuje możliwość zanieczyszczenia zarówno robota, jak i próbek.

Szybsze i bezpieczniejsze przetwarzanie próbek

Zastosowanie zautomatyzowanego rozwiązania umożliwia przeprowadzanie badań w trybie 24/7. Wyniki badań 96 próbek można teraz uzyskać w ciągu 60 minut, w sumie 1800 dziennie, co zapewnia kompleksowe monitorowanie i umożliwia szybką reakcję na pandemię.

Oprócz znacznie przyspieszonego tempa przetwarzania próbek, główną zaletą zautomatyzowanego systemu jest możliwość wyeliminowania fizycznego obciążenia personelu laboratorium. Powtarzalny charakter zadań związanych z przygotowaniem próbek stwarza zwiększone ryzyko urazów, ponieważ pracownicy muszą wykonywać każdy etap wielokrotnie przez kilka godzin dziennie.

Automatyzacja zadań zmniejsza również ryzyko wystąpienia błędów wynikających ze zmęczenia, które mogłyby potencjalnie zagrozić ważności badania próbki.

Dr Arvin Chen, nadzorujący AI-STEM w TCI Gene, mówi: „System robotyczny zastępuje ręczne operacje, które wcześniej były wykonywane przez dobrze wyszkolonych techników. W sytuacji, gdy brakuje wykwalifikowanych techników laboratoryjnych, automatyzacja procesu pozwala dostępnym pracownikom na wykorzystanie ich umiejętności do wykonywania innych zadań, zwiększając ich produktywność.”

Cela ma konstrukcję modułową, co oznacza, że może być przystosowana do badania innych wirusów, np. grypy. Jej konstrukcja zapewnia, że próbki są w pełni zamknięte, a personel jest w pełni chroniony przed kontaktem z potencjalnymi zanieczyszczeniami.

„Choć pandemie nie zdarzają się często, ten rok naprawdę uwypuklił wartość możliwości szybkiego reagowania, gdy już do nich dojdzie" - mówi Matt Tsai, wiceprezes ds. robotyki i automatyki dyskretnej na Tajwanie. "Aplikacja dla TCI Gene jest tylko jednym z wielu projektów, w których roboty ABB zostały wykorzystane do pomocy w walce z wirusem COVID-19, pokazując, jak robotyka może zaoferować szybkie, elastyczne i wysoce skuteczne rozwiązanie dla sektora opieki zdrowotnej."

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp