Czerwone litery ABB w odcieniu zieleni

ABB w Polsce celebruje Światowy Dzień Ziemi przyłączając swoje lokalizacje do źródeł odnawialnych i elektryfikując flotę.

Od 51 lat Dzień Ziemi stanowi globalne wezwanie do działania na rzecz klimatu. Tegoroczne hasło – „Przywróć naszą Ziemię” – przypomina, że choć świat powoli wraca do normy, przemysł nie powinien już wracać do działań mających negatywny wpływ na środowisko. Również ABB, która od lat dostarcza technologie wspierające zrównoważony rozwój, nie zamierza zawracać z raz obranej drogi.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Wręcz przeciwnie – aby zmniejszyć emisję CO2 w swoich polskich zakładach, firma rozpoczyna wdrażanie projektów instalacji fotowoltaicznych. Pierwsze z nich powstaną przy fabrykach silników i napędów w Aleksandrowie Łódzkim – w jednym z najnowocześniejszych centrów produkcyjnych koncernu w Europie. Cztery instalacje o łącznej mocy 4,7 MW pozwolą pokryć około połowy zapotrzebowania aleksandrowskich zakładów na energię elektryczną oraz zmniejszyć emisję CO2 o około 40 proc. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.

Podobne projekty planowane są także w innych lokalizacjach ABB. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Przasnyszu ma powstać instalacja o mocy 666 kW. Dzięki niej około jedna czwarta energii elektrycznej wykorzystywanej przez tamtejszy zakład będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Drugi etap inwestycji zakłada powstanie dodatkowej instalacji o niemal dwa razy większej mocy. Obecnie analizowane są możliwości wykorzystania energii słonecznej również w siedzibie głównej ABB w Warszawie (gdzie stworzono pokazową instalację PV) oraz w centrum produkcyjno-kompetencyjnym firmy w Bielsku-Białej.

– Rozwiązania ABB od lat zmniejszają negatywny wpływ na środowisko w skali globalnej. To część naszego DNA. Przekładamy tę ideę również na naszą własną działalność tutaj w Polsce. Zgodnie z globalną strategią zrównoważonego rozwoju, do 2030 roku ABB chce stać się firmą neutralną węglowo. Przyłączanie kolejnych lokalizacji do odnawialnych źródeł energii przybliża nas do tego ambitnego celu – mówi Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB w Polsce.

Kolejnym krokiem będzie elektryfikacja służbowej floty. Przy fabrykach w Aleksandrowie Łódzkim instalowane są cztery stacje do ładowania o mocy 22kW. Kolejne takie urządzenia staną przy biurze ABB w Warszawie. A to tylko początek zmian. Firma chce całkowicie zrezygnować z wykorzystywania samochodów spalinowych.

ABB w Polsce od wielu lat realizuje projekty, które mają minimalizować wpływ działalności firmy na środowisko. Według wewnętrznych analiz, w odniesieniu do poziomów z 2013 roku spółka zmniejszyła o 57 proc. ilość odpadów przeznaczonych do usunięcia i o 24 proc. zużycie energii elektrycznej w swoich lokalizacjach (w przeliczeniu na MUSD sprzedaży). W poprzednich latach ABB zmodernizowała m.in. pochodzące z lat 70. hale produkcyjne w Przasnyszu. Wykonana termomodernizacja ścian i dachu, odzyski ciepła z procesów technologicznych oraz rekuperacja ciepła w wentylacji ogólnej pozwoliły stworzyć nowoczesny obiekt. Gruntownej przebudowie poddano także siedzibę główną w Warszawie, która została przekształcona w efektywny energetycznie, nowoczesny biurowiec.

– W tym roku chcemy przeprowadzić również audyt energetyczny w naszych lokalizacjach w Aleksandrowie Łódzkim, Bielsku, Kłodzku, Przasnyszu i Warszawie. Jego wyniki pokażą nam, w którą stronę powinnyśmy kierować dalsze działania, aby jeszcze bardziej zoptymalizować nasze procesy technologiczne i zmniejszyć ślad węglowy jaki generujemy jako firma – dodaje Tomasz Wolanowski.

Wspierając Porozumienie Paryskie i inicjatywę Science Based Targets (SBT), ABB dąży do ograniczenia globalnego ocieplenia i złagodzenia potencjalnie niszczycielskich konsekwencji zmian klimatycznych. W Aleksandrowie Łódzkim ABB produkuje m.in. wysokowydajne silniki elektryczne i napędy. W Bielsku-Białej powstają m. in. systemy dla trakcji, które pozwalają wykorzystywać energię z hamowania pojazdów. Z kolei w Korporacyjnym Centrum Technologicznym w Krakowie rozwijane są stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania zdalnej diagnostyki czy też cyfrowa platforma ABB Ability™.

Zrównoważony rozwój to fundament działań Grupy ABB. Według raportu opublikowanego pod koniec marca 2021, koncern przekroczył większość wyznaczonych przez siebie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i zmniejszył emisję gazów cieplarnianych pochodzącą z własnej działalności o 58 proc. w stosunku do poziomu z 2013 roku. Jednocześnie ABB wyznaczyła sobie kolejne, ambitne cele w ramach nowej strategii do 2030 roku, m. in. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony zasobów naturalnych – dążąc do tego, aby Dzień Ziemi był obchodzony każdego dnia.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp