Innowacyjne systemy magazynowania energii ABB i przekształtniki trakcyjne zasilają pociągi w Niemczech

Wyposażenie trakcyjne ABB ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez operatorów kolejowych i zapewnienia niezawodnego i wydajnego transportu kolejowego w Berlinie i Szlezwiku-Holsztynie.

ABB pozyskało zamówienia od szwajcarskiego producenta pojazdów szynowych Stadler, aby umożliwić energooszczędny i zrównoważony transport operatorom Nahverkehrsverbund Schleswig-Holstein GmbH (NAH.SH) w północnych Niemczech i Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) w stolicy Niemiec. Zakres dostawy obejmuje energooszczędne przekształtniki trakcyjne oraz pokładowe systemy magazynowania energii oparte o akumulatory litowo-jonowe o dużej mocy. Szczegóły finansowe zamówień nie zostały ujawnione.

„Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani jako partner przez Stadler Germany i wdzięczni za zaufanie dla innowacyjnego wyposażenia trakcyjnego ABB, które jest liderem przechodzenia na bardziej zrównoważony transport” - powiedział Edgar Keller, szef Dywizji Trakcji ABB. „Nasze systemy magazynowania energii są doskonałym uzupełnieniem naszej oferty wysokowydajnych przekształtników trakcyjnych. Możemy wykorzystać zdobyte wieloletnie doświadczenie w dziedzinie akumulatorów i posiadając bogate know-how w dziedzinie trakcji, przekształcić je w innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów ”.

55 nowych BEMU (dwusystemowych elektrycznych zespołów trakcyjnych) lokalnego organu transportu NAH.SH zostanie wyposażonych przez ABB w przekształtnikitrakcyjne i litowo-jonowe systemy magazynowania energii. Zdjęcie: Stadler
55 nowych BEMU (dwusystemowych elektrycznych zespołów trakcyjnych) lokalnego organu transportu NAH.SH zostanie wyposażonych przez ABB w przekształtnikitrakcyjne i litowo-jonowe systemy magazynowania energii. Zdjęcie: Stadler

Przekształtniki trakcyjne ABB i litowo-jonowe systemy magazynowania energii zostaną zainstalowane na 55 nowych BEMU (dwusystemowych elektrycznych zespołach trakcyjnych), co jest największym pojedynczym zamówieniem na BEMU na całym świecie dla lokalnego organu transportu Moduły akumulatorowe zostaną wyprodukowane w najnowocześniejszej półautomatycznej fabryce ABB w Baden w Szwajcarii, a następnie połączone w systemy magazynowania energii w fabryce Traction w Minden w Niemczech.

Nowe pociągi będą jeździć w sieci częściowo zelektryfikowanej, gdzie najdłuższy niezelektryfikowany odcinek, który dotychczas obsługiwany był przez tabor spalinowy, rozciąga się na 80 km. Zastosowanie systemów magazynowania energii o dużej mocy i długiej żywotności z wysokim poziomem bezpieczeństwa wewnętrznego zapewnia, że ​​pojazd ma takie same osiągi we wszystkich trybach pracy, a także większe bezpieczeństwo. Akumulatory trakcyjne będą ładowane podczas jazdy na zelektryfikowanych odcinkach oraz w wybranych miejscach trasy. Dodatkowo system magazynowania energii może być ładowany ze stacji zasilania 400 V lub 1000 V. Unikalna architektura przekształtników trakcyjnych ABB zapewnia, że ​​wszystkie tryby pracy i ładowania mogą być realizowane bez potrzeby stosowania dodatkowego wyposażenia energoelektronicznego, co jest wymagane w przypadku elektrycznego zespołu trakcyjnego (EMU) prądu przemiennego.

ABB dostarczy przekształtniki trakcyjne do montażu w nowych wagonach metra w Berlinie. Zdjęcie: Stadler
ABB dostarczy przekształtniki trakcyjne do montażu w nowych wagonach metra w Berlinie. Zdjęcie: Stadler

W Berlinie najnowszej generacji przetwornice trakcyjne zostaną zainstalowane w ponad 600 nowych wagonach metra dla BVG. Zastąpienie 30-letniej floty nowoczesnymi pojazdami wyposażonymi w specjalnie dostosowaną technologię ABB, zaspokoi zapotrzebowanie na bardziej niezawodną i wydajną obsługę oraz pomoże sprostać rosnącej liczbie pasażerów. Technologia trakcyjna ABB okazała się już niezawodna w podziemnych pojazdach metra typu IK firmy Stadler dla BVG.

ABB ma długą historię dostarczania innowacyjnych i energooszczędnych technologii dla sektora kolejowego, produkcji i serwisowania komponentów i podsystemów w sieciach miejskich, międzymiastowych i szybkich sieciach infrastruktury kolejowej i taboru. ABB zapewnia również wsparcie serwisowe w całym cyklu życia, w tym konserwację i modernizacje dla swojej dużej, globalnej bazy instalacji.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp