Wręcz przeciwnie – aby zmniejszyć emisję CO2 w swoich polskich zakładach, firma rozpoczyna wdrażanie projektów instalacji fotowoltaicznych. Pierwsze z nich powstaną przy fabrykach silników i napędów w Aleksandrowie Łódzkim – w jednym z najnowocześniejszych centrów produkcyjnych koncernu w Europie. Cztery instalacje o łącznej mocy 4,7 MW pozwolą pokryć około połowy zapotrzebowania aleksandrowskich zakładów na energię elektryczną oraz zmniejszyć emisję CO2 o około 40 proc. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.
Podobne projekty planowane są także w innych lokalizacjach ABB. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Przasnyszu ma powstać instalacja o mocy 666 kW. Dzięki niej około jedna czwarta energii elektrycznej wykorzystywanej przez tamtejszy zakład będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Drugi etap inwestycji zakłada powstanie dodatkowej instalacji o niemal dwa razy większej mocy. Obecnie analizowane są możliwości wykorzystania energii słonecznej również w siedzibie głównej ABB w Warszawie (gdzie stworzono pokazową instalację PV) oraz w centrum produkcyjno-kompetencyjnym firmy w Bielsku-Białej.
– Rozwiązania ABB od lat zmniejszają negatywny wpływ na środowisko w skali globalnej. To część naszego DNA. Przekładamy tę ideę również na naszą własną działalność tutaj w Polsce. Zgodnie z globalną strategią zrównoważonego rozwoju, do 2030 roku ABB chce stać się firmą neutralną węglowo. Przyłączanie kolejnych lokalizacji do odnawialnych źródeł energii przybliża nas do tego ambitnego celu – mówi Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB w Polsce.
Kolejnym krokiem będzie elektryfikacja służbowej floty. Przy fabrykach w Aleksandrowie Łódzkim instalowane są cztery stacje do ładowania o mocy 22kW. Kolejne takie urządzenia staną przy biurze ABB w Warszawie. A to tylko początek zmian. Firma chce całkowicie zrezygnować z wykorzystywania samochodów spalinowych.
ABB w Polsce od wielu lat realizuje projekty, które mają minimalizować wpływ działalności firmy na środowisko. Według wewnętrznych analiz, w odniesieniu do poziomów z 2013 roku spółka zmniejszyła o 57 proc. ilość odpadów przeznaczonych do usunięcia i o 24 proc. zużycie energii elektrycznej w swoich lokalizacjach (w przeliczeniu na MUSD sprzedaży). W poprzednich latach ABB zmodernizowała m.in. pochodzące z lat 70. hale produkcyjne w Przasnyszu. Wykonana termomodernizacja ścian i dachu, odzyski ciepła z procesów technologicznych oraz rekuperacja ciepła w wentylacji ogólnej pozwoliły stworzyć nowoczesny obiekt. Gruntownej przebudowie poddano także siedzibę główną w Warszawie, która została przekształcona w efektywny energetycznie, nowoczesny biurowiec.
– W tym roku chcemy przeprowadzić również audyt energetyczny w naszych lokalizacjach w Aleksandrowie Łódzkim, Bielsku, Kłodzku, Przasnyszu i Warszawie. Jego wyniki pokażą nam, w którą stronę powinnyśmy kierować dalsze działania, aby jeszcze bardziej zoptymalizować nasze procesy technologiczne i zmniejszyć ślad węglowy jaki generujemy jako firma – dodaje Tomasz Wolanowski.
Wspierając Porozumienie Paryskie i inicjatywę Science Based Targets (SBT), ABB dąży do ograniczenia globalnego ocieplenia i złagodzenia potencjalnie niszczycielskich konsekwencji zmian klimatycznych. W Aleksandrowie Łódzkim ABB produkuje m.in. wysokowydajne silniki elektryczne i napędy. W Bielsku-Białej powstają m. in. systemy dla trakcji, które pozwalają wykorzystywać energię z hamowania pojazdów. Z kolei w Korporacyjnym Centrum Technologicznym w Krakowie rozwijane są stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania zdalnej diagnostyki czy też cyfrowa platforma ABB Ability™.
Zrównoważony rozwój to fundament działań Grupy ABB. Według raportu opublikowanego pod koniec marca 2021, koncern przekroczył większość wyznaczonych przez siebie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i zmniejszył emisję gazów cieplarnianych pochodzącą z własnej działalności o 58 proc. w stosunku do poziomu z 2013 roku. Jednocześnie ABB wyznaczyła sobie kolejne, ambitne cele w ramach nowej strategii do 2030 roku, m. in. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony zasobów naturalnych – dążąc do tego, aby Dzień Ziemi był obchodzony każdego dnia.