Ostatnia butelka alkoholu została wyprodukowana przy ul. Kopcińskiego 58/60 w Łodzi w roku 2007. Dzisiaj dawny "Monopol Wódczany", którego historia sięga roku 1896, zamienił się w centrum kulturalne, usługowe i biurowe, tworząc drugie takie miejsce w Łodzi, po Manufakturze. Powstały w miejsce zlikwidowanych zakładów Polmos Monopolis to pieczołowicie zrewitalizowane budynki fabryczne, oferujące powierzchnie biurowe i pasaż restauracyjny, a także teatralną Scenę Monopolis. Inwestorom i wykonawcom wystarczyły zaledwie trzy lata, by dawny Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego stał się najlepszym na świecie kompleksem wielofunkcyjnym.
Oscar w branży nieruchomości
W roku 2020 łódzki kompleks zdobył prestiżową międzynarodową nagrodę MIPIM AWARDS w kategorii "Best Mixed-Use". Obiekt został również nagrodzony wieloma innymi wyróżnieniami, jak Prime Property Prize czy Award Winner dla najlepszych projektów w Polsce w międzynarodowym konkursie International Property Awards 2020-2021. W dawnej rozlewni Monopolu Wódczanego znalazł się największy biurowiec całego kompleksu. Liczy cztery piętra naziemne o powierzchni 7 tys. m2. Powierzchnie te wynajęto w 100 proc. w zaledwie pół roku od oddania obiektu do użytku. To na bardzo konkurencyjnym rynku wynajmu nieruchomości biurowych wynik niemal doskonały, stanowiący swoisty rekord. Niezwykły charakter Monopolis przyciągnął tu tak wymagające marki jak ABB i Clariant.
– Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17 – mówił na etapie projektowania Krzysztof Witkowski, prezes zarządu firmy Virako, właściciela obiektu. – To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok.
Elementy skomplikowanej układanki
Firma Virako postawiła nie tylko na innowacyjność i połączenie historii z nowoczesnością, ale także na najwyższą jakość wszystkich zastosowanych w budynkach rozwiązań.
– To jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych obiektów rewitalizacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówił po zakończeniu inwestycji Artur Popko, wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny firmy Budimex, która była głównym wykonawcą. Spółka dobierała do współpracy wielu specjalistycznych podwykonawców, którzy realizowali poszczególne elementy całej skomplikowanej układanki. Jedną z nich była firma Swegon, odpowiedzialna za urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne.
– Na obiekt Monopolis dostarczyliśmy urządzenia HVAC: centrale wentylacyjne z typoszeregu GOLD, agregaty chłodnicze z typu Swegon Zeta REV o łącznej mocy chłodniczej 700 kW wyposażone w zintegrowane moduły pompowe współpracujące z przetwornicami ABB serii ACH550 oraz systemy nawilżania powietrza – wylicza Karol Cywiński, manager działu technicznego Swegon. – Inwestor zdecydował się na wybór urządzeń Swegon ze względu na wieloletnie relacje oraz doświadczanie z naszymi urządzeniami z wcześniejszych realizacji. Urządzenia Swegon zostały również wybrane na drugi, obecnie realizowany, etap Monopolis 2. W tym przypadku również zastosowano urządzenia chłodnicze o łącznej mocy chłodniczej ponad 1 MW także wyposażone w przetwornice częstotliwości ABB ACH550.
– Nasze urządzenia pracują tam w agregatach wody lodowej i zapewniają ciągłość i stabilność pracy całego układu – dodaje Dominik Grodzki z ABB. – Klimatyzacja pracuje bardzo zmiennie – czasami trzeba mocno schłodzić powietrze, a czasami zapotrzebowanie na chłód nie jest duże. Falowniki dbają o to, by wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Kluczową zaletą tych urządzeń jest także duża energooszczędność. Według szacunków, ich zastosowanie w układzie wody lodowej pozwoli zaoszczędzić od 20 do 30 proc. energii, jaką nominalnie zużyłby cały system. Z punktu widzenia inwestora i kosztów, jakie generuje używanie klimatyzacji w tak ogromnym obiekcie, to bardzo znaczący zysk.
To nie jest ostatnie słowo
Swegon i ABB współpracują od wielu lat. Fabryka urządzeń chłodniczych Swegon w Włoszech wybrała firmę ABB jako strategicznego partnera w zakresie techniki napędowej.
– ABB jest głównym dostawcą przetwornic częstotliwości stosowanych w naszych urządzeniach chłodniczych, pompach ciepłach oraz urządzeniach z zakresu Datacooling. Produkty ABB wykorzystywane są też jako napędy do sprężarek, modułów pompowych we wszystkich aplikacjach, to urządzenia z serii ABB ACH oraz ACS 380 i ACS 355 – mówi Karol Cywiński.
Budowa Monopolis zakończy się w III lub IV kwartale 2021 roku, ale – jak zapowiada inwestor – to nie jest ostatnie słowo w ramach tego projektu.
tekst: Sławomir Dolecki, zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Urzedu Miasta Łodzi www.uml.lodz.pl