ABB Ability™ Energy and Asset Manager

Szacuje się, że budynki zużywają 30-40 proc. globalnych zasobów energii i odpowiadają za około jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych (GHG)1. Te statystyki nie byłyby aż tak złe, gdyby idea budynków spod znaku „smart” stała się powszechniejsza, a właściciele nieruchomości korzystali z dostępnych cyfrowych rozwiązań.

center

Ciekawą analizę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że 18 proc. energii wytworzonej w tym kraju zużywanej jest przez budynki komercyjne. Jeszcze 10 lat temu ponad 2,8 mld USD rocznie było marnotrawionych przez brak odpowiedzialności osób nie wyłączających swoich komputerów2 na noc i weekendy. Zdaniem naukowców, gdyby użytkownicy budynków publicznych oraz biur komercyjnych zmienili swoje zachowania na bardziej świadome ekologicznie, można by zmniejszyć konsumpcję energii w tych placówkach nawet o 30-40 proc.3

A gdyby tak nie musieć polegać na ludziach? Gdyby to automatyka i podłączone do chmury systemy wyręczały użytkowników biur? – Dysponujemy rozwiązaniami, które alarmują, gdy zużycie energii w biurze nie spadło do określonego wcześniej poziomu, np. po godzinach pracy. Te same rozwiązania mogą zadbać o to, aby w konkretne dni o konkretnej porze ograniczyć zużycie mocy poprzez wyłączenie poszczególnych odbiorników. Te proste w gruncie rzeczy działania w skali roku dają naprawdę realne oszczędności – mówi Radosław Dudzik, odpowiedzialny za rozwiązania cyfrowe w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Jednym ze wspomnianych rozwiązań jest ABB Ability™ Energy and Asset Manager, dzięki któremu można monitorować i analizować działanie komponentów do rozdziału energii elektrycznej, a także zużycie mediów. Innymi słowy – można zarządzać zasobami, jakie budynek wykorzystuje. System za pomocą technologii chmury obliczeniowej udostępnia dziesiątki informacji i statystyk z takich urządzeń jak wyłączniki, rozłączniki, liczniki energii, zasilacze UPS, magazyny energii czy terminale zabezpieczeniowe – i pokazuje m.in. ile energii oraz w jakim okresie pobiera infrastruktura IT, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych czy też prawe skrzydło na I piętrze biura. Możemy śledzić trendy, mediany i prognozy, dowiedzieć się ile energii zaoszczędziliśmy, a ile jest marnotrawionej.

Z punktu widzenia operatora i właściciela budynku to bardzo cenne dane. Wyobraźmy sobie, że operator – pracownik firmy, która zajmuje się zarządzaniem budynkami – ma pod swoim nadzorem kilka biur w różnych miastach. Dzięki takiemu rozwiązaniu jak Energy and Asset Manager może na jednym monitorze, nawet pracując z domu, śledzić to co „dzieje się” z energią w każdym z tych biur. Jest w stanie zdalnie monitorować zużycie energii i mediów oraz na tej podstawie wydawać dyspozycje do służb utrzymania ruchu znajdujących się na miejscu. Korzystając z informacji zgromadzonych przez system, może również przewidzieć, jak będzie wyglądało zużycie energii w przyszłości, biorąc pod uwagę nawet takie czynniki jak pogoda i wzrost obciążenia pochodzącego z klimatyzatorów. Może też szybko znaleźć przyczynę występujących przeciążeń. Taka analiza predyktywna ułatwia planowanie przeglądów i tworzenie harmonogramu prac serwisowych. Jednocześnie zmniejszamy ryzyko awarii.

System pozwala także wdrażać pewne działania na poziomie komponentów do rozdziału energii, które w wybranych obszarach niejako wyręczają lokalną automatykę BMS. Technik jest w stanie na miejscu skonfigurować cyfrowe komponenty tak, aby budynek „przełączał się” na zasilanie rezerwowe wtedy, kiedy zapotrzebowanie na moc jest mniejsze. W ten sposób niskim kosztem możemy niektóre funkcjonalności systemu BMS przenieść na część elektryczną, co obniży koszty samego BMS.

– Cyfrowe zarządzanie energią za pośrednictwem chmury daje szereg nieoczywistych korzyści. Stacje do ładowania samochodów mogą komunikować się z urządzeniami dystrybucyjnymi i regulować swoją moc, by nie tworzyły się piki poboru mocy, które mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami – mówi Radosław Dudzik. – Jeśli jesteśmy właścicielem biura, możemy tworzyć szczegółowe raporty o zużyciu energii i w ten sposób mobilizować najemcę do oszczędzania tej energii. To też prosta droga do wdrażania elastycznych modeli najmu, w których płacimy tyle, ile konkretnie zużyliśmy. Spotkałem się już z firmami, w których premia dla pracowników jest uzależniona nie tylko od wyników, ale i od odpowiedzialności pracownika względem środowiska. Pracownikowi opłacało się więc wyłączyć swój komputer po skończonej pracy.

1 Ruparathna, R.; Hewage, K.; Sadiq, R. Improving the energy efficiency of the existing building stock: A critical review of commercial and institutional buildings. Renew. Sustain. Energy Rev. 2016

2 PC Energy Report 2009, USA, United Kingdom, Germany.

3 Yun, R. Persistent workplace plug-load energy savings and awareness through energy dashboards: Eco-feedback, control, and automation. In CHI’14 Extended Abstracts on Human Factors in Computing Systems; Association for Computing Machinery:

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp