ABB przejmuje Grupę ASTI Mobile Robotics – światowego lidera branży autonomicznych robotów mobilnych

ABB przejmuje ASTI Mobile Robotics Group, wiodącego producenta autonomicznych robotów mobilnych (AMR), oferującego szerokie portfolio produktów dla głównych aplikacji przemysłowych, wykorzystujących pakiet oprogramowania firmy ASTI. W ten sposób ABB poszerzy swoją ofertę w zakresie robotyki i automatyki, stając się jedyną firmą z kompletnym portfolio dla elastycznej automatyzacji nowej generacji

Transakcja przejęcia, będąca kluczową częścią strategii rozwoju ABB, została podpisana 19 lipca i ma zostać zamknięta w połowie lata 2021 roku. Obie strony uzgodniły, że nie ujawnią żadnych szczegółów dotyczących ceny zakupu.

Założona w 1982 roku firma ASTI ma swoją siedzibę główną w Burgos w Hiszpanii i zatrudnia ponad 300 osób w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Większościowym właścicielem firmy jest Veronica Pascual Boé, która pełni również funkcję CEO. Do pozostałych udziałowców należy europejski inwestor typu Growth Buyout, Keensight Capital. Obecnie ASTI obsługuje jedną z największych w Europie flot zainstalowanych urządzeń AMR i posiada bogatą bazę klientów w branży motoryzacyjnej, logistycznej, spożywczej i farmaceutycznej w 20 krajach. Od 2015 roku firma odnotowuje blisko 30-procentowy wzrost w ujęciu rocznym, a w 2021 roku zamierza osiągnąć przychody w wysokości około 50 mln dolarów. 

Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej oraz Veronica Pascual Boé, CEO ASTI
Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej oraz Veronica Pascual Boé, CEO ASTI

− Dzięki wiodącemu w branży portfolio, kompleksowemu pakietowi oprogramowania i dogłębnej znajomości procesów produkcyjnych w dynamicznie rozwijających się segmentach rynku, ASTI jest dla nas idealnym wyborem, ponieważ chcemy wspierać naszych klientów w zakresie nowej generacji elastycznej automatyzacji − powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. − Dzięki temu przejęciu ABB będzie jedyną firmą oferującą pełne portfolio automatyki, obejmujące urządzenia AMR, roboty i rozwiązania automatyzacji maszyn, zarówno dla produkcji, logistyki, jak i obszaru obsługi konsumentów. Poszerzenie oferty produktowej stanowi istotną zmianę dla naszych klientów, którzy starają się dostosowywać do indywidualnych potrzeb konsumenckich.

Roboty AMR zapewnią niespotykany dotychczas stopień elastyczności w automatyzacji − od produkcji, logistyki, intralogistyki i kompletacji zamówień, aż po środowiska handlu detalicznego i opieki zdrowotnej. Umożliwi to realizację wspólnej wizji ABB i ASTI, aby pomóc klientom zastąpić dzisiejsze linie produkcyjne w pełni elastycznymi sieciami, w których inteligentne roboty AMR będą autonomicznie nawigować materiałami, częściami i gotowymi produktami pomiędzy połączonymi stanowiskami pracy, w fabrykach, centrach logistycznych, laboratoriach, sklepach czy szpitalach.

− Wizja ABB doskonale do nas pasuje, ponieważ zarówno w ABB, jak i w ASTI wspieramy elastyczność i konkurencyjność naszych klientów poprzez przyspieszenie automatyzacji w miejscu pracy. Jest to dla nas kolejny ekscytujący etap podróży i razem przyspieszymy nasze plany innowacyjne, rozszerzymy globalną obsługę klienta, sieć partnerów, zdolności produkcyjne i wykonawcze oraz wykorzystamy dostęp ABB do rynków na całym świecie, a w szczególności w Chinach. Cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu kierownictwa Biznesu Robotyki i pokierować biznesem AMR, aby zrealizować ten ambitny plan rozwoju – powiedziała Veronica Pascual Boé, CEO w firmie ASTI.

Wiodące w branży AMR portfolio ASTI obejmuje autonomiczne pojazdy holownicze, rozwiązania typu goods-to-person, wózki transportowe, kompleksową ofertę oprogramowania, począwszy od nawigacji i kontroli pojazdów, po zarządzanie flotą i zamówieniami, jak również monitorowanie oparte o rozwiązania chmurowe. Będą one zintegrowane z portfolio ABB w zakresie robotów, automatyzacji maszyn, rozwiązań modułowych i pakietów oprogramowania, w tym  z narzędziem symulacyjnym i programistycznym ABB RobotStudio®, tworząc unikalne i kompleksowe portfolio automatyzacji dla klientów.

Roboty AMR zapewnią niespotykany dotychczas stopień elastyczności w automatyzacji − od produkcji, logistyki, intralogistyki i kompletacji zamówień, aż po środowiska handlu detalicznego i opieki zdrowotnej.
Roboty AMR zapewnią niespotykany dotychczas stopień elastyczności w automatyzacji − od produkcji, logistyki, intralogistyki i kompletacji zamówień, aż po środowiska handlu detalicznego i opieki zdrowotnej.

Oczekuje się, że do 2025 roku globalna sprzedaż produktów AMR osiągnie wartość około 14 miliardów dolarów, ze średnią roczną stopą wzrostu na poziomie około 20% (według wewnętrznych analiz firmy ABB), dlatego ABB planuje rozszerzyć sprzedaż i wsparcie serwisowe dla AMR na 53 kraje.

Siedziba ASTI w hiszpańskim Burgos stanie się centralą biznesu AMR ABB, kierowanego przez Veronicę Pascual Boé. Podstawowe funkcje, w tym R&D, inżynieria, łańcuch dostaw produktów i projektów, będą nadal prowadzone w zakładach ASTI. ABB znacząco zwiększy moce produkcyjne w centrali biznesowej AMR, aby wesprzeć planowaną ekspansję sprzedaży w Europie i obu Amerykach. Chcąc wzmocnić potencjał rozwoju biznesu AMR w Chinach i Azji, ABB stworzy również azjatyckie centrum AMR, obejmujące pełny łańcuch dostaw i produkcję, które powstanie w nowej fabryce robotów, jaka ma zostać otwarta w Szanghaju w 2022 roku. Przewiduje się, że do 2025 roku Chiny, największy na świecie rynek robotyki, będą  generować sprzedaż robotów AMR o wartości 1,8 miliarda dolarów rocznie.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.pl

Keensight Capital, jedna z wiodących europejskich firm typu Growth Buyout, jest zaangażowana we wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich strategii rozwoju. Przez 20 lat zespół doświadczonych profesjonalistów Keensight Capital wykorzystywał swoją wiedzę na temat inwestycji i branż wzrostowych do długoterminowego inwestowania w rentowne spółki o wysokim potencjale rozwoju i przychodach w przedziale od 10 mln do 300 mln euro. Wykorzystując swoje doświadczenie w sektorach technologii i opieki zdrowotnej, Keensight identyfikuje najlepsze możliwości inwestycyjne w Europie i ściśle współpracuje z zespołami zarządzającymi w celu opracowania i realizacji ich strategicznych wizji. www.keensightcapital.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp