Transakcja przejęcia, będąca kluczową częścią strategii rozwoju ABB, została podpisana 19 lipca i ma zostać zamknięta w połowie lata 2021 roku. Obie strony uzgodniły, że nie ujawnią żadnych szczegółów dotyczących ceny zakupu.
Założona w 1982 roku firma ASTI ma swoją siedzibę główną w Burgos w Hiszpanii i zatrudnia ponad 300 osób w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Większościowym właścicielem firmy jest Veronica Pascual Boé, która pełni również funkcję CEO. Do pozostałych udziałowców należy europejski inwestor typu Growth Buyout, Keensight Capital. Obecnie ASTI obsługuje jedną z największych w Europie flot zainstalowanych urządzeń AMR i posiada bogatą bazę klientów w branży motoryzacyjnej, logistycznej, spożywczej i farmaceutycznej w 20 krajach. Od 2015 roku firma odnotowuje blisko 30-procentowy wzrost w ujęciu rocznym, a w 2021 roku zamierza osiągnąć przychody w wysokości około 50 mln dolarów.

− Dzięki wiodącemu w branży portfolio, kompleksowemu pakietowi oprogramowania i dogłębnej znajomości procesów produkcyjnych w dynamicznie rozwijających się segmentach rynku, ASTI jest dla nas idealnym wyborem, ponieważ chcemy wspierać naszych klientów w zakresie nowej generacji elastycznej automatyzacji − powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. − Dzięki temu przejęciu ABB będzie jedyną firmą oferującą pełne portfolio automatyki, obejmujące urządzenia AMR, roboty i rozwiązania automatyzacji maszyn, zarówno dla produkcji, logistyki, jak i obszaru obsługi konsumentów. Poszerzenie oferty produktowej stanowi istotną zmianę dla naszych klientów, którzy starają się dostosowywać do indywidualnych potrzeb konsumenckich.
Roboty AMR zapewnią niespotykany dotychczas stopień elastyczności w automatyzacji − od produkcji, logistyki, intralogistyki i kompletacji zamówień, aż po środowiska handlu detalicznego i opieki zdrowotnej. Umożliwi to realizację wspólnej wizji ABB i ASTI, aby pomóc klientom zastąpić dzisiejsze linie produkcyjne w pełni elastycznymi sieciami, w których inteligentne roboty AMR będą autonomicznie nawigować materiałami, częściami i gotowymi produktami pomiędzy połączonymi stanowiskami pracy, w fabrykach, centrach logistycznych, laboratoriach, sklepach czy szpitalach.
− Wizja ABB doskonale do nas pasuje, ponieważ zarówno w ABB, jak i w ASTI wspieramy elastyczność i konkurencyjność naszych klientów poprzez przyspieszenie automatyzacji w miejscu pracy. Jest to dla nas kolejny ekscytujący etap podróży i razem przyspieszymy nasze plany innowacyjne, rozszerzymy globalną obsługę klienta, sieć partnerów, zdolności produkcyjne i wykonawcze oraz wykorzystamy dostęp ABB do rynków na całym świecie, a w szczególności w Chinach. Cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu kierownictwa Biznesu Robotyki i pokierować biznesem AMR, aby zrealizować ten ambitny plan rozwoju – powiedziała Veronica Pascual Boé, CEO w firmie ASTI.
Wiodące w branży AMR portfolio ASTI obejmuje autonomiczne pojazdy holownicze, rozwiązania typu goods-to-person, wózki transportowe, kompleksową ofertę oprogramowania, począwszy od nawigacji i kontroli pojazdów, po zarządzanie flotą i zamówieniami, jak również monitorowanie oparte o rozwiązania chmurowe. Będą one zintegrowane z portfolio ABB w zakresie robotów, automatyzacji maszyn, rozwiązań modułowych i pakietów oprogramowania, w tym z narzędziem symulacyjnym i programistycznym ABB RobotStudio®, tworząc unikalne i kompleksowe portfolio automatyzacji dla klientów.

Oczekuje się, że do 2025 roku globalna sprzedaż produktów AMR osiągnie wartość około 14 miliardów dolarów, ze średnią roczną stopą wzrostu na poziomie około 20% (według wewnętrznych analiz firmy ABB), dlatego ABB planuje rozszerzyć sprzedaż i wsparcie serwisowe dla AMR na 53 kraje.
Siedziba ASTI w hiszpańskim Burgos stanie się centralą biznesu AMR ABB, kierowanego przez Veronicę Pascual Boé. Podstawowe funkcje, w tym R&D, inżynieria, łańcuch dostaw produktów i projektów, będą nadal prowadzone w zakładach ASTI. ABB znacząco zwiększy moce produkcyjne w centrali biznesowej AMR, aby wesprzeć planowaną ekspansję sprzedaży w Europie i obu Amerykach. Chcąc wzmocnić potencjał rozwoju biznesu AMR w Chinach i Azji, ABB stworzy również azjatyckie centrum AMR, obejmujące pełny łańcuch dostaw i produkcję, które powstanie w nowej fabryce robotów, jaka ma zostać otwarta w Szanghaju w 2022 roku. Przewiduje się, że do 2025 roku Chiny, największy na świecie rynek robotyki, będą generować sprzedaż robotów AMR o wartości 1,8 miliarda dolarów rocznie.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.pl
Keensight Capital, jedna z wiodących europejskich firm typu Growth Buyout, jest zaangażowana we wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich strategii rozwoju. Przez 20 lat zespół doświadczonych profesjonalistów Keensight Capital wykorzystywał swoją wiedzę na temat inwestycji i branż wzrostowych do długoterminowego inwestowania w rentowne spółki o wysokim potencjale rozwoju i przychodach w przedziale od 10 mln do 300 mln euro. Wykorzystując swoje doświadczenie w sektorach technologii i opieki zdrowotnej, Keensight identyfikuje najlepsze możliwości inwestycyjne w Europie i ściśle współpracuje z zespołami zarządzającymi w celu opracowania i realizacji ich strategicznych wizji. www.keensightcapital.com