Jednoramienny cobot YuMi przyspiesza montaż na linii prototypowej firmy GE Healthcare

Firma GE Healthcare wybrała jednoramiennego cobota YuMi firmy ABB dla swojej linii montażowej nowych produktów. Robot współpracujący może szybko i elastycznie wykonywać zadania montażowe, które z ergonomicznego punktu widzenia byłyby niezwykle trudne dla człowieka.

Aplikacja:
Precyzyjne rozprowadzanie kulek kleju na linii montażowej dla prototypu nowego produktu, który zawiera zaawansowany komponent baterii czujników, który wymaga zmian projektowych w dynamicznie zmieniającym się harmonogramie.    

Zastosowanie: 
Kulki kleju o podłużnym kształcie muszą być rozłożone bardzo precyzyjnie na elemencie o kształcie i wielkości pudełka do zapałek w trzech wymiarach, co w połączeniu z szybkim czasem wiązania kleju sprawia, że zadanie to jest niezwykle trudne do wykonania ręcznie.

Rozwiązanie: 
Jednoramienny YuMi® ABB IRB 14050, zaprojektowany specjalnie do procesów montażu małych części z bliską interakcją z ludźmi, automatyzuje zadanie nakładania kleju na produkt. Cobot podnosi element z przyrządu, rozprowadza klej za pomocą zewnętrznego dozownika kleju i odkłada produkt w to samo miejsce. Cobot może wykonać to skomplikowane zadanie szybciej i z większą powtarzalnością niż człowiek, co przyspiesza produkcję, a jednocześnie pozwala wykwalifikowanym pracownikom na pracę przy innych zadaniach. 

Roboty współpracujące, znane również jako coboty, w ciągu ostatnich kilku lat szybko zyskiwały na popularności obok tradycyjnej robotyki przemysłowej. Jednym z cobotów w ofercie ABB jest jednoramienny robot YuMi, zaprojektowany specjalnie na potrzeby produkcyjne procesów montażu małych części. Produkt ten został wprowadzony do użytku na prototypowej linii montażowej firmy GE Healthcare w Helsinkach, w Finlandii.

GE Healthcare jest wiodącym światowym innowatorem w dziedzinie technologii medycznych, diagnostyki i rozwiązań cyfrowych, posiadającym ponad 100-letnie doświadczenie w branży opieki zdrowotnej i zatrudniającym około 50 000 pracowników na całym świecie. Lokalna spółka zależna GE Healthcare Finland jest jednym z wiodących ośrodków rozwoju produktów firmy w zakresie monitorowania pacjentów. Sprzęt produkowany w zakładzie GE Healthcare w Helsinkach obejmuje kardiomonitory, a także moduły pomiaru gazów stosowane w respiratorach i rozwiązaniach do podawania znieczulenia. Większość produkcji fabryki jest eksportowana na cały świat.

Linia montażowa nowych produktów firmy GE Healthcare buduje prototypy produktów, które są w trakcie opracowywania. Obecnie linia produkcyjna pracuje nad dużym projektem rozwojowym dla nowego produktu, który zawiera zaawansowany element baterii czujników, co wymagało zmian konstrukcyjnych w szybkim czasie. 

- Musieliśmy dodać do procesu montażu etap klejenia, który był niezwykle trudny do wykonania ręcznie - mówi Teemu Äärynen, AME (Advanced Manufacturing Engineering) Program Leader, GE Healthcare Finland. - Rozwiązanie w postaci cobota było idealnym sposobem na zautomatyzowanie tego zadania, a my byliśmy w stanie bardzo szybko zaprogramować cobota do montażu prototypu. 

Na linii produktowej, jednoramienny cobot YuMi firmy ABB jest odpowiedzialny za rozprowadzanie stopki kleju w ramach montażu komponentu. Cobot podnosi element z przyrządu, rozprowadza klej za pomocą zewnętrznego dozownika kleju i odkłada produkt w tym samym miejscu. Długa warstwa kleju musi bardzo precyzyjnie dopasować się do kształtu elementu wielkości pudełka zapałek w trzech wymiarach, co w połączeniu z szybkim czasem wiązania kleju sprawia, że zadanie to jest niezwykle trudne do wykonania ręcznie. 

Jednoramienny pomocnik

Jednoramienny YuMi® ABB IRB 14050 to jednoramienna wersja dwuramiennego cobota ABB IRB 14000 YuMi, który został wprowadzony w 2015 roku. Niezwykle kompaktowy siedmioosiowy cobot waży zaledwie 9,5 kg i może być montowany pod dowolnym kątem. Robot został stworzony specjalnie na potrzeby procesów montażu małych części, w tym elektroniki użytkowej i dóbr konsumpcyjnych. Łatwy do zaprogramowania cobot jest przeznaczony do bezpiecznej interakcji z ludźmi na bliskim dystansie i pomaga zmniejszyć bariery wejścia dla nowych potencjalnych użytkowników robotów, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. 

Firma GE Healthcare używa już dwuramiennego cobota YuMi do innych zadań związanych z montażem swoich produktów, więc decyzja o budowie nowej stacji cobota była dość oczywista. Aplikacja została zaprojektowana przez fińską firmę Roboco, specjalizującą się w rozwiązaniach cobotowych. 

- Jednoramienna konfiguracja YuMi firmy GE Healthcare jest doskonałym przykładem możliwości cobotów. Wdrażanie robota do pracy jest naprawdę szybkie, robot wykonuje prace, które nie są możliwe do wykonania ręcznie. Dodatkowo, można w łatwy sposób wykorzystać go do innych prac - zauważa Oskari Hakaluoto, dyrektor generalny Roboco.

Współpraca to przyszłość 

Nie oczekuje się, że coboty zastąpią tradycyjne roboty przemysłowe, które nadal mają swoje własne, wyraźne miejsce w przemyśle. Jednak coboty otwierają szerokie możliwości automatyzacji zadań i procesów, które nie byłyby możliwe do wykonania przy użyciu tradycyjnych rozwiązań. Kompaktowe, bezpieczne roboty współpracujące sprawiają, że również małe i średnie firmy mogą korzystać z możliwości, jakie daje robot.  

Szybki zwrot z inwestycji 

Nowy produkt firmy GE Healthcare zbliża się do etapu produkcji masowej, a jednoramienny cobot YuMi jest regularnie używany na linii produkcyjnej. "Cobot jest niezwykle łatwy do przeprogramowania, kiedy tylko musimy wprowadzić jakiekolwiek aktualizacje do produktu lub procesu produkcyjnego. Nawet w ciągu pół godziny możemy wprowadzić do kodu kilka istotnych zmian" - mówi Teemu Äärynen z GE Healthcare. "Szybkie wdrożenie i elastyczność rozwiązania naprawdę wniosły dużą wartość dodaną do rozwoju naszego produktu". 

Według Äärynen, funkcje współpracy jednoramiennego YuMi były bardzo popularne wśród pracowników. - Naprawdę łatwo jest zacząć używać cobota, ponieważ nie potrzeba skomplikowanych systemów bezpieczeństwa wokół maszyny. To umożliwiło nam natychmiastowe rozpoczęcie pracy maszyny na naszej linii prototypowej.

Rozwiązanie z wykorzystaniem cobota okazało się świetną inwestycją dla firmy GE Healthcare. - Nie dość, że cobot może zautomatyzować etap pracy, którego człowiek nie byłby w stanie wykonać, to jeszcze rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo czasu naszych pracowników na inne zadania. Poprawia to wydajność naszego montażu i znajduje odzwierciedlenie w cenie produktu dla naszych klientów końcowych. Czas zwrotu z tej inwestycji był niezwykle szybki, znacznie poniżej jednego roku - mówi Äärynen. 

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp