Napędy średniego napięcia ABB zapewniają wydajne i niezawodne pompowanie w dużym zakładzie odsalania wody w Arabii Saudyjskiej.

Zakład uzdatniania wody Saline Water Conversion Corporation (SWCC) w Jubail w Arabii Saudyjskiej będzie wykorzystywał cyfrowe napędy średniego napięcia ABB ACS2000, które powstają w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim, w celu zmniejszenia zużycia energii i obniżenia całkowitego kosztu posiadania.

Zakład o dziennej wydajności 400 000 m3/dzień czystej wody będzie jednym z największych projektów w regionie, zaprojektowanym z myślą o zaspokojeniu przyszłego zapotrzebowania na wodę Rijadu i innych miast, takich jak Dammam, Khobar i Jubail. Saline Water Conversion Corporation jest odpowiedzialna za dostarczanie wody w całym Królestwie Arabii Saudyjskiej (KSA). Firma jest światowym liderem w odsalaniu wody morskiej i drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w KSA. Utrzymuje ponad 8 000 km wodociągów dla sześciu krajowych wodociągów i obsługuje 32 zakłady o wydajności odsalania przekraczającej 5,9 mln m3/dobę. Prowadzą obecnie prace nad 13 projektami odsalania w Regionie Wschodnim, w których planuje się zastąpienie istniejących elektrowni wodnych z lat 80-tych. Zakłady te wykorzystują obecnie mniej wydajną energetycznie technologię destylacji do przekształcania wody morskiej w wodę pitną.

Zakłady odsalania zwykle działają na obszarach, na których zasoby wody są już ograniczone. Maksymalizacja wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na czystą wodę. Najnowszy projekt w Jubail jest częścią wizji, zgodnie z którą Arabia Saudyjska musi wzmocnić zaopatrzenie w wodę swoich głównych miast i sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wodę do 2030 roku. Ponieważ dostępność wody jest kluczowym wyzwaniem w regionie, przeprowadzane są duże inwestycje mające na celu odsalanie wody morskiej, co czyni Królestwo Arabii Saudyjskiej największym producentem odsolonej wody na świecie.

Stacja uzdatniania wody w Jubail będzie wykorzystywać technologię odwróconej osmozy (RO) do odsalania wody. RO pomaga usunąć większość soli i cały osadzony materiał z wody, przepychając ją pod wysokim ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę. Firmie EPC, SEPCO Electric Power Construction Corporation zlecono instalację 56 sztuk napędów średniego napięcia ACS2000 w zakładzie. Napędy o zmiennej prędkości ABB będą wykorzystywane do sterowania natężeniem przepływu pomp, przy typowych 30 do 60 procentowych oszczędnościach w zużyciu energii. Poprawiając wydajność całego obiegu wody, napedy zmniejszą również naprężenia mechaniczne i elektryczne pomp i sprzętu napowietrzającego, znacznie obniżając koszty konserwacji SWCC.

  • Technologia odwróconej osmozy stosowana do odsalania wody morskiej
  • ACS2000

Napędy ACS2000 są wyposażone w zestawy łączności cyfrowej, które umożliwiają korzystanie z usług cyfrowych ABB Ability™ Condition Monitoring, aby pomóc w dostarczaniu do analizy dokładnych informacji o parametrach napędu w czasie rzeczywistym do SWCC. Zbierając i analizując informacje bezpośrednio z napędów w czasie rzeczywistym, monitorowanie stanu pomaga zrozumieć i przewidzieć potencjalne przestoje, umożliwiając planowanie usług konserwacyjnych w optymalnym czasie oraz umożliwiając zdalną pomoc i rozwiązywanie problemów przez ekspertów ABB, jeśli będzie to konieczne. Na podstawie otrzymanych informacji SWCC będzie w stanie podejmować proaktywne decyzje dotyczące najlepszego sposobu obsługi zasobów wodnych.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp