Robot ABB pomaga odciążyć pracowników w niemieckim zakładzie specjalizującym się w produkcji tekstyliów

Pęd do automatyzacji z wykorzystaniem robotyki jest nie do zatrzymania. Sektory, które nadal wykazują niski stopień automatyzacji, jak również producenci produktów niszowych, już dawno odkryli dla siebie zalety robotyki.

Jednym z przykładów jest niemiecka firma HUESKER, producent technicznych wyrobów włókienniczych. Firma używa wysokowydajnego robota ABB do odciążenia pracowników przy przenoszeniu i paletyzacji ciężkich szpul szpagatu, zapewniając w ten sposób wiele ulg pracownikom przy jego produkcji.

Aplikacja: 
Załadunek i rozładunek szpul szpagatu z maszyn i układanie ich na paletach.   

Zastosowanie: 
Szpule szpagatu produkowane w zakładzie mogą ważyć do 17 kg każda, a ponadto mogą znajdować się na wysokościach niedogodnych do bezpiecznego przemieszczania się i dostępu dla ludzi.   

Rozwiązanie: 
Pracujący w okrągłej celi, robot ABB IRB 6700 zdejmuje gotowe rolki z maszyn produkcyjnych, przekazuje je do innych maszyn w celu dalszej obróbki, a następnie układa na paletach do wysyłki. Ładuje również maszyny pustymi rdzeniami gotowymi do nawijania nowych szpul.  Robot eliminuje konieczność obsługi ciężkich bębnów przez ludzi, pomagając uniknąć obrażeń i zwiększając satysfakcję z pracy poprzez umożliwienie im wykonywania zadań wyższej wagi.

Sukces firmy HUESKER sięga ponad 160 lat. Z dawnego przedsiębiorstwa tekstylnego zajmującego się przetwarzaniem bawełny rozwinął się w działającego na całym świecie specjalistę w zakresie rozwiązań technicznych z wykorzystaniem syntetycznych tekstyliów specjalnych. Niemiecka firma o długiej tradycji - nowicjusz w dziedzinie robotyki - produkuje wysokowydajne tekstylia techniczne dla inżynierii lądowej, rolnictwa, produkcji i lekkiej konstrukcji. Produkty geotekstylne, opracowane i produkowane w siedzibie firmy w Gescher, w Westfalii, można znaleźć na całym świecie, stanowią elementy dróg i chodników, jak również w wielu innych miejscach. Firma oferuje również geokraty, geokompozyty oraz kompletne rozwiązania systemowe, które często zastępują konwencjonalne metody budowlane, zapewniając większą wydajność, trwałość i zrównoważony rozwój dzięki zmniejszonej emisji CO2.

Robotyka poprawia środowisko pracy

Jeden z zakładów produkcyjnych firmy, który produkuje sznurek bazowy wykonany częściowo z materiałów pochodzących w 100% z recyklingu, korzysta obecnie z pomocy robota. Tutaj HUESKER wkraczał na nieznany grunt. - Ostatnio dużo myślimy o tym, jak zastosować robotykę i automatykę w sposób najlepszy dla nas i naszego personelu - mówi dr F. - Hans Grandin, prezes zarządu Grupy HUESKER.

- Jeśli chodzi o przenoszenie i paletyzowanie zwojów szpagatu, które mogą ważyć nawet 17 kg, korzyści są oczywiste - roboty odciążają naszych pracowników od tej uciążliwej pracy i dają im możliwość podjęcia zadań o wyższej randze.

W pierwszym projekcie automatyzacji w HUESKER wykorzystano robota IRB 6700 firmy ABB, najbardziej wydajnego o najniższych całkowitych kosztach operacyjnych w swojej klasie. Robot niezawodnie odbiera gotowe szpule szpagatu z trzech maszyn produkcyjnych, z których każda wyposażona jest w dwie rynny odbierające. Ponieważ koryta znajdują się na różnych wysokościach, pracownicy mogą mieć trudności z wyjęciem bębnów z maszyn. Ponadto, w zależności od zlecenia produkcyjnego, szpule mogą różnić się średnicą i wagą. Nie stanowi to problemu dla IRB 6700, który może obsługiwać ładunki o masie do 150 kg. Średnio robot zdejmuje z barków pracowników około 2,5 t dziennie.

Nigdy nie trać wątku

Oprócz podnoszenia ciężkich ładunków, robot dobrze radzi sobie również z bardziej delikatnymi zadaniami. Każda gotowa rolka szpagatu ma otwarty koniec, który musi być zabezpieczony przed rozwinięciem na palecie. Robot przekazuje szpulę do stacji obróbki, gdzie nakładana jest etykieta samoprzylepna w celu zamocowania nici. Innym problemem jest to, że automatyczna wymiana szpuli pozostawia wystający tzw. zapas sznurka, który nie jest potrzebny w kolejnych etapach przetwarzania. Aby ją usunąć, robot przenosi szpulę do kolejnego urządzenia, gdzie nić jest wypalana za pomocą drutu grzewczego i wyrzucana.

Kolejnym etapem jest paletyzacja. Robot rozpoczyna pracę od umieszczenia bębnów w pozycji pionowej na palecie. Gdy tylko poziom jest w pełni zapakowany, pobiera on warstwę pośrednią z leja i układa ją na pierwszej warstwie. IRB 6700 pobiera również puste gilzy z dużego podajnika i przekazuje je do stacji nawijających, aby pomóc w utrzymaniu płynności produkcji. 

Ciągła, prawie autonomiczna praca i szybkie uruchomienie

IRB 6700 wykonuje te zadania bez wytchnienia przez trzy zmiany, stojąc w środku okrągłej celi, otoczony przez różne stacje. Tutaj szczególnie korzystny jest zasięg 3,2 metra. Pracownicy muszą jedynie monitorować robota i pomagać mu od czasu do czasu, np. gdy gotowa paleta musi zostać odtransportowana, warstwy pośrednie muszą zostać uzupełnione lub puste gilzy muszą zostać ponownie napełnione. Żadne z tych zadań nie trwa długo i występuje tylko raz lub dwa razy w ciągu zmiany. Poza tymi krótkimi przerwami, cały system działa niemal autonomicznie.

Dzięki zastosowaniu oprogramowania SafeMove firmy ABB, posiadającego certyfikat bezpieczeństwa, cela zrobotyzowana mogła zostać kompaktowo zintegrowana w ramach dostępnej przestrzeni. Robot zatrzymuje się natychmiast, gdy tylko do celi wejdzie człowiek.

Do szybkiego uruchomienia HUESKER wykorzystał oprogramowanie do symulacji i programowania offline RobotStudio firmy ABB. Dzięki temu firma mogła z wyprzedzeniem symulować ruchy robota i szukać sposobów na optymalizację jego działania jeszcze przed jego uruchomieniem.

Początkujący użytkownicy robotów w niszy - skupienie się na rozwoju wiedzy w firmie

- Ten system automatyzacji przekształciliśmy w prototyp, który możemy teraz powielać w innych systemach na zasadzie "prawie jeden do jednego - mówi Heinz-Georg Richels, kierownik techniczny i autoryzowany przedstawiciel HUESKER.

- Wykorzystujemy zdobyte doświadczenia do budowania dalszej wiedzy na temat robotyki w tym szczególnym obszarze zastosowań. Wynika to z faktu, że obsługa nici w materiałach syntetycznych jest bardzo złożonym wymogiem, dla którego nie ma dostępnych systemów z półki.

Jako początkujący użytkownik robotyki, firma stara się wdrożyć większość cel robotycznych samodzielnie, aby zapewnić wewnętrzny transfer wiedzy od samego początku. Firma uzyskała od ABB przewagę dzięki wsparciu i konsultacjom podczas konfiguracji aplikacji robotyki, jak również dzięki dogłębnym szkoleniom. Kompleksowa sieć serwisowa ABB jest również dostępna dla HUESKER - jest to kluczowy czynnik, który również przeważył szalę w decyzji o zastosowaniu technologii ABB. - Nawet jeśli wdrażamy i wypróbowujemy wiele rzeczy na własną rękę, fakt, że mamy u boku partnera w postaci ABB, który może nas szybko i profesjonalnie wesprzeć, gdy zajdzie taka potrzeba, jest dla nas bardzo ważny - mówi Tobias Efsing, menedżer ds. automatyki w HUESKER.

Plan dla przyszłych projektów

Po udanym wdrożeniu pierwszego systemu automatyzacji HUESKER widzi duży potencjał dla zastosowania robotyki w kolejnych aplikacjach, np. w procesach poprzedzających właściwą produkcję szpagatu. W ten sposób powstaną ciągłe linie automatyzacji, które pomogą firmie zwiększyć produktywność i elastyczność, a także jeszcze bardziej poprawią warunki pracy pracowników.

- Jesteśmy wysoce wyspecjalizowaną firmą, dlatego też każda nowa cela robotyczna, którą zbudujemy, będzie prototypem. W tym celu potrzebujemy pracowników, którzy są dobrze wykształceni i chcą dalej pogłębiać swoją wiedzę. Fakt, że już teraz stosujemy robotykę, pomaga nam pozyskać młodych profesjonalistów, którzy szukają atrakcyjnych miejsc pracy, a następnie zatrzymać ich na dłużej. I oczywiście, nadal pokładamy nasze zaufanie w silnych partnerach, takich jak ABB - podsumowuje dr. Grandin.

The HUESKER Group is one of the leading global manufacturers of geotextiles and technical textiles with headquarters in Gescher (Westphalia), Germany. The company is a global player, with more than 500 employees worldwide and ten subsidiaries as well trading and sales partners in over 60 countries. As such, HUESKER has been shaping international markets as a pioneer in textile weaving for the past 160 years. The HUESKER Group replaces conventional massive construction with sustainable and intelligent solutions from the realm of modern and efficient technical textiles and composites. Top-class engineering services, a high level of competence in surface preparation, coating, as well as the production of technical textiles and innovative power are key to the success of HUESKER. www.huesker.de  

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp