Firma Kronospan, która jest jednym ze światowych liderów produkcji płyt wiórowych, w trosce o środowisko zainstalowała na suszarniach w Mielcu i w Szczecinku najnowocześniejszy na świecie system ochrony powietrza (UTWS), zasilając główne wentylatory instalacji przemiennikami częstotliwości ABB.
Technologia UTWS została opracowana dopiero na początku XXI wieku w Niemczech. Dość szybko okazało się, że system ten eliminuje wiele problemów opisanych w unijnym dokumencie BAT for Wood-based Panels (Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki dla Płyt Drewnopochodnych). UTWS umożliwia radykalne obniżenie konkretnych emisji wynikających z procesu suszenia drewna i skupia się na kluczowych zagadnieniach jakości powietrza, takich jak emisja związków organicznych i zanieczyszczeń stałych. System pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiej sprawności energetycznej procesu suszenia drewna w porównaniu z typowymi suszarniami o porównywalnych parametrach produkcyjnych i środowiskowych.
Kompleksowe podejście do procesu suszenia
Przedstawiciele służb technicznych Kronospan Polska w Szczecinku podkreślają, że UTWS to nie tylko konkretne rozwiązanie czy produkt, ale kompleksowe podejście do procesu suszenia zrębki drzewnej. Cały zintegrowany system umożliwia drastyczną redukcję wprowadzanych do powietrza zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w oparciu o wiele opatentowanych rozwiązań technologicznych, z których część ingeruje bezpośrednio w sam proces produkcyjny.
Uruchomienie takiego systemu wymagało całkowicie nowej inwestycji, do której Kronospan zaprosił wiele firm z różnych branż.
– Nasza współpraca rozpoczęła się w 2015 roku. Przez te lata, zrealizowaliśmy wspólnie z Kronospanem kilkanaście projektów z zasilaniem o łącznej mocy ok. 50 MW. Zapewne dlatego zostaliśmy zaproszeni do dialogu technicznego, który miał wyłonić przyszłych dostawców poszczególnych urządzeń i rozwiązań technicznych – mówi Michał Wójcik z firmy ABB. – Pod kątem jakości i funkcjonalności cały proces nadzorowało międzynarodowe biuro technologiczne firmy Kronospan, które oceniało propozycje i wybierało najkorzystniejsze oferty. W efekcie wygranego przetargu firma ABB dostarczyła przemienniki częstotliwości ACS880, które zasilają główne wentylatory na elektrofiltrach oraz wentylatory powietrza w suszarni. Wykorzystywane są one do sterowania i regulowania prędkości obrotowej tych wentylatorów, a zmiana obrotów wynika wprost z wymogów procesu produkcyjnego.
– Krótko mówiąc proces technologiczny "wysyła" dyspozycje o zapotrzebowaniu na moc, a z drugiej strony sensory i analizatory procesu za pośrednictwem automatyki decydują, jaka ilość powietrza jest w danym momencie potrzebna, reagując odpowiednio w czasie rzeczywistym – tłumaczy Michał Wójcik.
Harmoniczne potrafią wpływać na wyniki
System energetyczny został zaprojektowany tak, aby w dowolnym momencie można było rozbudować całą instalację, zwiększając jej wydajność. Wykorzystane w projekcie falowniki ACS880 – obok swoich podstawowych funkcji pozwalają na monitoring i analizę pracy silników, a dzięki standardowej komunikacji cyfrowej, ściśle współpracują z system nadrzędnym suszarni Kronospan.
– Są to przemienniki 12-pulsowe, dzięki czemu znacząco redukowany jest poziom zniekształceń harmonicznych. Przy falownikach 6-pulsowych wynosi on 30-35 proc., ACS880 ogranicza go do 10-14 proc. – tłumaczy Michał Wójcik.
Wiąże się to z wieloma oszczędnościami. W infrastrukturze technicznej można stosować mniejsze przekroje przewodów oraz mniejsze zabezpieczenia w polach zasilających przemienniki. – Można także zastosować mniejszy transformator zasilający, bo harmoniczne wprost przekładają się na moc bierną, czyli coś, czego nie wykorzystujemy, ale krąży w sieci i trzeba to brać pod uwagę przy wyliczeniach – dodaje ekspert z ABB – Występuje także znacznie mniejsze ryzyko zniekształcenia danych opomiarowania, bo harmoniczne potrafią wpływać na wyniki odczytów analizatorów.
Poza tym – jak podkreśla Michał Wójcik – ta seria falowników ma unikatowe, jedyne w swoim rodzaju sterowanie DTC, czyli bezpośrednie sterowanie momentem obrotowym, co oznacza, że w przypadku zatrzymania awaryjnego rozruch następuje od "zera", idealnie bezpiecznie dla dużego silnika.
Wszystkie krytyczne napędy uruchamiał serwis ABB z Aleksandrowa Łódzkiego. Poza tym, inżynierowie przeprowadzili również szkolenia dla lokalnych służb utrzymania ruchu, by zminimalizować ewentualne czasy nieplanowanego przestoju. Jednocześnie zakład zdecydował się na zakup pełnej listy części zamiennych do tych urządzeń, co pokazuje wartość krytyczną całej instalacji.
Kolejne projekty w innych zakładach
Zakończona niedawno inwestycja w technologię UTWS gruntuje pozycje Kronospan w Polsce, znacząco zwiększając jej pozycję lidera również w zakresie ochrony środowiska.
Obecnie ABB prowadzi dalsze rozmowy o kolejnych projektach w innych zakładach Kronospan na całym świecie.
tekst: Sławomir Dolecki, zdjęcia dzięki uprzejnmości firmy Kronospan