Elektrownia wodna w Hiszpanii zwiększa moc wyjściową o 25% dzięki usługom modernizacyjnym ABB

FIL-GENESIS, firma z Barcelony produkująca energię, zmodernizowała swój zakład, dodając nowy napęd ACS880 z wbudowanym oprogramowaniem sterującym turbiną -ABB Hydropack- pomiędzy generatorem elektrowni wodnej a siecią. Dzięki temu poprawiła moc wyjściową o około 25%, przy niskim zakresie przepływu wody.

Po dokonaniu oceny zainstalowanej bazy klienta, eksperci serwisowi ABB stwierdzili, że modernizacja systemu poprzez integrację nowego napędu ABB i specyficznego oprogramowania sterującego, przyniosłaby znaczącą różnicę, nawet o jedną czwartą, w poprawie ogólnej sprawności i wydajności elektrowni wodnej.

Przed wprowadzeniem modyfikacji klient przekazał ABB dane techniczne zakładu, które przedstawiały przepływy produkcyjne z ostatnich 10 lat. Dzięki tym danym serwisanci byli w stanie określić zwrot z inwestycji w modernizację napędu i turbiny pracującej ze zmienną prędkością.

Zwiększona wydajność i moc wyjściowa

Zmodernizowany dla FIL-GENESIS system umożliwia pracę turbiny od stałej do zmiennej prędkości, zwiększając rentowność instalacji i pomagając w uzyskaniu zwrotu z inwestycji w krótkim czasie. Wbudowane w napęd oprogramowanie PLC –sterujące Hydropack-iem, integruje algorytm, który wyszukuje najbardziej optymalny punkt pracy w prędkości turbiny. To jedna z cech wyróżniających napęd. Nowy napęd ACS880 o pełnej mocy i dedykowany system sterowania pomogły w pokryciu większego zakresu prędkości i generowaniu większej mocy do sieci.

center

Dodanie napędu regeneracyjnego i oprogramowania sterującego ABB Hydropack poprawiło również wydajność elektrowni wodnej, zmniejszając straty mechaniczne. Klient może skorzystać na zwiększonej mocy wyjściowej, a także na zmniejszonych emisjach i niższych kosztach konserwacji. Pośrednią korzyścią wynikającą z instalacji napędu jest płynność mechaniczna, która zapobiega awariom i zwiększa żywotność elementów mechanicznych.

Osiągnięto szybszy zwrot z inwestycji

Rzeki w Hiszpanii charakteryzują się bardzo dużą zmiennością przepływu przez cały rok. Aby zoptymalizować krzywą mocy we wszystkich warunkach produkcyjnych, Dywizja Serwisu Systemów Napędowych ABB zapewnia klientowi coroczny stały monitoring wraz z miesięcznym raportem ulepszeń i optymalizacji wykonanych w pierwszym roku po modernizacji. Ponadto eksperci serwisowi przez okres jednego roku przeprowadzą kontrolę wszelkich modyfikacji instalacji.

„Ze względu na niskie przepływy rzeczne elektrownia nie była tak wydajna, jak oczekiwaliśmy. Po modernizacji napędu ACS880 zaobserwowaliśmy nie tylko znaczny wzrost osiągów elektrowni przy niskich przepływach, ale także poprawę pozostałych przepływów, nawet przy prędkości nominalnej, co prowadzi do szybszego zwrotu z inwestycji w prawie półtora roku”, mówi Josep Maria Sabatés, szef FIL-GENESIS.

Czerwona linia: teoretyczna krzywa mocy przy zmiennej prędkości

Niebieska linia: krzywa mocy bez napędu

Zielona linia: Nowa rzeczywista krzywa mocy z implementacją napędu
Czerwona linia: teoretyczna krzywa mocy przy zmiennej prędkości Niebieska linia: krzywa mocy bez napędu Zielona linia: Nowa rzeczywista krzywa mocy z implementacją napędu
center

źródło: https://new.abb.com/news/detail/80850/hydropower-plant-in-spain-improves-power-output-by-25-with-abbs-modernization-services

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp