Raport ONZ na temat światowego rozwoju wody stwierdził niedawno, że do 2050 r. prawie 6 miliardów ludzi będzie cierpieć z powodu niedoboru czystej wody. Singapur stosuje odsalanie jako część rozwiązania problemu z zaopatrzeniem w wodę, aby zapewnić wystarczającą ilość czystej wody pitnej dla swojej stale rosnąca populacji liczącej 5,5 mln.
Choć jest otoczony wodą, posiadanie wystarczającej ilości wody pitnej zawsze stanowiło wyzwanie dla tego wyspiarskiego państwa. Obecnie zapotrzebowanie na wodę pitną sięga 430 milionów galonów dziennie. Zakład odsalania Keppel Marina East (KMEDP) to najnowszy krok Singapuru wykorzystujący zaawansowaną technologię, aby pomóc sprostać wyzwaniom związanym z wodą.
Działający od czerwca 2021 roku KMEDP jest jednym z najnowocześniejszych zakładów odsalania wody na świecie. Będąc jedną z pierwszych na świecie instalacją dwutrybową, zakład jest w stanie uzdatniać wodę deszczową pobieraną z pobliskiego zbiornika Marina lub wodę morską, w zależności od panujących warunków pogodowych, zapewniając stabilne zaopatrzenie społeczności w wodę. Obiekt jest w stanie wyprodukować 30 milionów galonów czystej wody dziennie, co wystarczy, aby wypełnić 45 basenów olimpijskich i pokryć 7 procent dziennego zapotrzebowania Singapuru na wodę.
Woda w Singapurze pochodzi z czterech źródeł - wody ze zbiorników, wody importowanej z Malezji, ultra-czystej, wysokiej jakości wody z odzysku (oznaczenie NEWater w Singapurze) oraz wody odsolonej. Odsalanie odgrywa zatem strategiczną rolę w wizji Singapuru dotyczącej zdywersyfikowanych i zrównoważonych dostaw wody i oczekuje się, że do 2060 r. zaspokoi do 30% zapotrzebowania na wodę. Odsalanie jest procesem energochłonnym, dlatego potrzebna jest nowoczesna metoda zwiększenia wydajności i zrównoważony rozwój.
Zlokalizowany w rejonie Marina East w Singapurze, KMEDP - około dwa razy większy od boiska piłkarskiego - może czerpać wodę z otaczającego morza w okresach suchej pogody lub uzdatniać wodę ze zbiornika Marina Reservoir w okresach ulewnych deszczów. Dzięki dwóm ujęciom zakładu, gdy poziom wody w zbiorniku jest niski, do zakładu można wpompować wodę morską w celu odsalania. Gdy poziom wody w zbiorniku jest wysoki, oczyszczalnia może uzdatniać wodę ze zbiornika. Możliwość przejścia na uzdatnianie wody w zbiorniku zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie wody, elastyczność operacyjną i zoptymalizowane koszty operacyjne, ponieważ uzdatnianie wody w zbiorniku zużywa tylko jedną trzecią energii potrzebnej do odsalania wody morskiej.
Zakład wykorzystuje szereg najnowocześniejszych technologii ABB, w tym systemy automatyki i sterowania, a także oprzyrządowanie i analizatory wody. Dzięki dostawom energooszczędnych silników, napędów o zmiennej prędkości i rozdzielnic firmy ABB, wraz z optymalizacją procesu mającą na celu zwiększenie wydajności, możliwe do osiągnięcia korzyści mogą potencjalnie pomóc w zmniejszeniu zużycia energii nawet o 40 procent. W zakładzie stosuje się również szereg inteligentnych czujników i urządzeń do monitorowania wody.
Zakładowe systemy sterowania KMEDP są ujednolicone w ramach rozproszonego systemu sterowania ABB Ability™ 800xA, przyjaznej dla użytkownika platformy cyfrowej, która zapewnia inżynierom szeroki wgląd i precyzyjne sterowanie z centralnego centrum dowodzenia. Inteligentne i zintegrowane rozwiązanie pozwala na ujednolicenie procedur i pomaga poprawić jakość procesów operacyjnych. Dane są płynnie przesyłane z przyrządów terenowych do systemu sterowania w celu analizy i diagnostyki. Dzięki w pełni cyfrowemu systemowi sterowania, operacje zakładu można rozszerzyć od urządzenia, po chmurę.
KMEDP jest obsługiwany przez Keppel Seghers Pte. Ltd, spółkę zależną Keppel Infrastructure Holdings Pte. Ltd. Projekt Design-Build-Own-Operate (DBOO) został zainicjowany przez Public Utilities Board (PUB), narodową agencję wodną Singapuru, która zarządza zaopatrzeniem w wodę w kraju.
„ABB ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań dla zakładów odsalania wody na całym świecie, a produkty i systemy ABB można znaleźć we wszystkich zakładach wodnych w Singapurze w taki czy inny sposób. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią historii wody Singapuru, ponieważ nadal rozwijamy naszą wieloletnią relację z PUB – powiedział JianYuan Ling, kierownik działu Energy Industries Division w Singapurze.
Dodatkowym unikalnym aspektem obiektu jest to, że wszystkie urządzenia do uzdatniania wody znajdują się pod ziemią, uwalniając 20 000 m2 otwartej, zielonej przestrzeni na dachach do użytku publicznego.
KMEDP stał się pierwszym zakładem przemysłowym w Singapurze, który otrzymał najwyższy poziom certyfikacji PUB ABC Waters (Złoty) w 2019 roku, który wyróżnia kreatywny ekologiczny projekt przestrzeni publicznej oraz wyjątkowe cechy Aktywny, Piękny i Czysty. Niedawno został również uznany za „Odsalarnię Roku” podczas Global Water Awards 2021.
źródło: ABB technology further strengthens Singapore’s water security