ABB przejmuje ASTI Mobile Robotics – światowego lidera branży autonomicznych robotów mobilnych

ASTI Mobile Robotics Group to wiodący producent autonomicznych robotów mobilnych (AMR), wykorzystujących oryginalne oprogramowanie ASTI. Dzięki temu przejęciu ABB stanie się jedyną firmą z kompletnym portfolio dla elastycznej automatyzacji nowej generacji.

Jak wynika z raportu „Logistyka w Polsce”, przygotowanego przez Manpower*, przyszłością branży logistycznej jest automatyzacja i robotyzacja magazynów. Potwierdza to aż 75 proc. badanych firm. Jedna trzecia branżowych firm (34 proc.) dostrzega korzyści z wykorzystania autonomicznych wózków AGV, a ponad jedna czwarta (28 proc.) – z autonomicznych pojazdów w dystrybucji oraz rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji.

– Branża rozwija się bardzo dynamicznie, mówi się, że Polska ma być w przyszłości logistycznym hubem Europy. Jednak coraz więcej podmiotów odczuwa niedobór wykwalifikowanej kadry oraz rosnące koszty działalności. Automatyzacja staje się oczywistym rozwiązaniem – uważa Michał Furmański z biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce. – W tym przypadku ogromną korzyść dają roboty mobilne, czyli samobieżne pojazdy do obsługi procesów intralogistycznych.

Oczywiście z tego typu rozwiązań korzysta i będzie korzystać nie tylko branża logistyczna, co pokazuje historia firmy ASTI. Założona w 1982 roku, zatrudnia obecnie ponad 300 osób w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Obecnie ASTI obsługuje jedną z największych w Europie baz zainstalowanych urządzeń AMR i posiada bogaty portfel klientów w branży motoryzacyjnej, logistycznej, spożywczej i farmaceutycznej w 20 krajach. Od 2015 roku firma odnotowuje blisko 30-proc. wzrost w ujęciu rocznym, a w 2021 roku zamierza osiągnąć przychody w wysokości około 50 mln dolarów. Większościowym właścicielem firmy jest Veronica Pascual Boé, która pełni również funkcję prezesa zarządu. Udziały posiada także europejski inwestor Keensight Capital.

Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB i Veronica Pascual Boé, prezes zarządu ASTI
Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB i Veronica Pascual Boé, prezes zarządu ASTI
center

− Chcemy wspierać naszych klientów w zakresie nowej generacji elastycznej automatyzacji. Dzięki wiodącemu w branży portfolio, kompleksowemu pakietowi oprogramowania i dogłębnej znajomości procesów produkcyjnych w dynamicznie rozwijających się segmentach rynku, ASTI jest dla nas idealnym wyborem − powiedział Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. – W wyniku tego przejęcia będziemy jedyną firmą oferującą pełne portfolio automatyki, obejmujące urządzenia AMR, roboty i rozwiązania automatyzacji maszyn, zarówno dla produkcji, logistyki, jak i obszaru obsługi konsumentów.

Oczekuje się, że do 2025 roku globalna sprzedaż produktów AMR osiągnie wartość około 14 mld dolarów, ze średnią roczną stopą wzrostu na poziomie około 20 proc.**, dlatego ABB planuje rozszerzyć sprzedaż i wsparcie serwisowe dla AMR na 53 kraje.

Roboty AMR zapewnią wysoki stopień elastyczności w automatyzacji − od produkcji, logistyki, intralogistyki i kompletacji zamówień, aż po środowiska handlu detalicznego i opieki zdrowotnej. Dzięki nim dzisiejsze linie produkcyjne można przekształcić w sieci, w których inteligentne roboty AMR będą autonomicznie nawigować materiałami, częściami i gotowymi produktami pomiędzy połączonymi stanowiskami pracy (np. w fabrykach, centrach logistycznych, laboratoriach, sklepach czy szpitalach).

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB
center

− Dla nas to kolejny ekscytujący etap rozwoju. Wspólnie rozszerzymy globalną obsługę klienta, sieć partnerów i zdolności produkcyjne. Wykorzystamy też globalny zasięg ABB, w szczególności jeśli chodzi o rynek chiński – powiedziała Veronica Pascual Boé.

Portfolio ASTI obejmuje autonomiczne pojazdy holownicze, rozwiązania typu goods-to-person, wózki transportowe, a także kompleksową ofertę oprogramowania, począwszy od nawigacji i kontroli pojazdów, po zarządzanie flotą i zamówieniami, jak również monitorowanie oparte o rozwiązania chmurowe. Wymienione produkty i usługi zostaną zintegrowane z portfolio ABB w zakresie robotów, automatyzacji maszyn, rozwiązań modułowych i pakietów oprogramowania, w tym z narzędziem symulacyjnym i programistycznym ABB RobotStudio®.

Siedziba ASTI w hiszpańskim Burgos stanie się centralą biznesu AMR ABB, kierowanego przez Veronicę Pascual Boé. Podstawowa działalność, w tym R&D, inżynieria, łańcuch dostaw produktów i projektów, będzie nadal prowadzona w zakładach ASTI. ABB znacząco zwiększy moce produkcyjne w centrali biznesowej AMR, aby wesprzeć planowaną ekspansję sprzedaży w Europie i obu Amerykach. Chcąc wzmocnić potencjał rozwoju biznesu AMR w Chinach i Azji, ABB stworzy również azjatyckie centrum AMR, obejmujące pełny łańcuch dostaw i produkcję. Centrum to powstanie w nowej fabryce robotów, jaka ma zostać otwarta w Szanghaju w 2022 roku. Przewiduje się, że do 2025 roku w Chinach, które są największym na świecie rynkiem robotyki, wartość sprzedaży robotów AMR wyniesie 1,8 mld w skali roku.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Keensight Capital, jedna z wiodących europejskich firm typu Growth Buyout, jest zaangażowana we wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich strategii rozwoju. Przez 20 lat zespół doświadczonych profesjonalistów Keensight Capital wykorzystywał swoją wiedzę na temat inwestycji i branż wzrostowych do długoterminowego inwestowania w rentowne spółki o wysokim potencjale rozwoju i przychodach w przedziale od 10 mln do 300 mln euro. www.keensightcapital.com

*Raport powstał na podstawie badania ilościowego, przeprowadzonego metodą CAWI przez ManpowerGroup we współpracy z Łukasiewicz – Instytutem Logistyki i Magazynowania. Badanie objęło 134 reprezentantów logistyki w Polsce.

**Dane za: wewnętrzne analizy firmy ABB

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp