Rodzina FlexLoader™ M - modułowość w obsłudze maszyn

Rodzina FlexLoader™ M - modułowość w obsłudze maszyn

  •  Inteligentne zrobotyzowane gniazda obsługi obrabiarek ze standardowymi modułami umożliwiają łatwą rozbudowę, aby sprostać zmieniającym się przyszłym potrzebom
  •  Elastyczność, aby sprostać różnym wymaganiom; nowe detale można wprowadzać w ciągu kilku minut
  •  Łatwe programowanie oparte na technologii wizyjnej eliminuje konieczność posiadania specjalistycznych umiejętności i zwiększa wykorzystanie maszyny

ABB wprowadziła na rynek nową rodzinę modułowych cel aplikacyjnych do obsługi maszyn dla przemysłu metalowego, które pozwolą na maksymalizację elastyczności i wykorzystania maszyn przy jednoczesnym minimalizowaniu strat wydajności spowodowanych nieprzewidzianymi przestojami w produkcji. Wyposażona w sześć różnych wersji rodzina FlexLoader™ M oferuje różne sposoby załadunku i rozładunku maszyn w zależności od rozmiaru, kształtu i ilości przenoszonych elementów, co czyni ją idealną do zastosowań w odlewniach i zakładach odlewania ciśnieniowego produkujących wiele rodzajów produktów w różnych ilościach.

- Ponieważ klienci wymagają większej różnorodności i krótszych terminów dostaw, producenci metali muszą mieć proces produkcyjny, który może szybko reagować i oferować elastyczność, aby osiągnąć wysoką mieszankę, niską objętość i wielkość partii jednej produkcji - mówi Andrea Cassoni, dyrektor zarządzający linii biznesowej General Industry w Robotyce ABB. - FlexLoader M przyspiesza ten ruch, zapewniając jedną zunifikowaną platformę obsługi obrabiarek, oferującą elastyczność niezbędną do obsługi różnorodnych wymagań produkcyjnych, a jednocześnie poprawiającą produktywność poprzez eliminację czasu, kosztów i zakłóceń tradycyjnie związanych ze zmianami produkcyjnymi.

Wprowadzenie na rynek rozpoczyna się od wariantów Tray i Conveyor, a kolejne warianty mają być dostępne w ciągu najbliższych miesięcy. FlexLoader M Conveyor wykorzystuje prosty, ale wydajny system wizyjny, aby umożliwić łatwy załadunek elementów o złożonych kształtach, zapewniając elastyczność obsługi różnych elementów za pomocą jednej komórki. FlexLoader M Tray to rozwiązanie szufladowe zapewniające łatwą obsługę maszyn. Dzięki minimalnej powierzchni podstawy, która pozwala na umieszczenie jej niemal wszędzie, jest idealna do przenoszenia różnych elementów o zmiennych kształtach, takich jak sześciany, cylindry, płyty i rury.

Wyposażony w standardowe moduły wymienne, FlexLoader M oferuje elastyczne i rozszerzalne rozwiązanie dla szerokiej gamy aplikacji obsługi maszyn, w tym tokarek, frezarek, centrów CNC i centrów obróbczych. Kluczową zaletą jest możliwość korzystania z tej samej maszyny bazowej, wymieniając moduły podające i odbierające w miarę zmieniających się wymagań. Modułowa budowa FlexLoader M ułatwia modernizację i skalowanie, a na instalację i uruchomienie potrzeba średnio tylko jednego do dwóch dni.

FlexLoader M spełnia zapotrzebowanie producentów na proste, zautomatyzowane rozwiązanie, które pozwala produkować więcej elementów w krótszym czasie. Komórki FlexLoader M są niezwykle przyjazne dla użytkownika i szybkie w programowaniu, nawet bez specjalistycznej wiedzy z zakresu robotyki. Inteligentny kreator umożliwia zaprogramowanie nowych detali w czasie krótszym niż pięć minut, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania wizyjnego, podczas gdy zmiana pomiędzy już zaprogramowanymi elementami jest możliwa w czasie krótszym niż jedna minuta, co sprawia, że produkcja „partii wielkości jednego” staje się rzeczywistością. Prostota oprogramowania do programowania oznacza, że pełne szkolenie operatora można przeprowadzić w czasie krótszym niż pół dnia, co jeszcze bardziej skraca czas potrzebny do uruchomienia komory.

FlexLoader M może zredukować koszty pracy związane z obsługą maszyn nawet o 90 procent, przy czym jeden operator może obsługiwać do 10 komórek jednocześnie. Zautomatyzowany system zapewnia wykorzystanie maszyny na poziomie ponad 97 procent, w porównaniu z 40-60 procentami w przypadku maszyn obsługiwanych ręcznie.

Wszystkie warianty mogą być wyposażone w system wizyjny, który identyfikuje położenie detalu i wydaje polecenia robotowi, obrabiarkom i innym urządzeniom w celi, takim jak stacje oczyszczania powietrza, systemy znakowania części, usuwania zadziorów i systemy pomiarowe. System wizyjny może wykorzystywać kamerę 2D lub czujnik 3D w zależności od zastosowania.

FlexLoader M posiada również funkcje optymalizacji oparte na danych, w tym zdalny monitoring, umożliwiający operatorom monitorowanie, rozwiązywanie problemów i optymalizację systemów robotów, a jego oprogramowanie wizyjne zapewnia dodatkowe funkcje, w tym monitorowanie stanu, zarządzanie flotą oraz zarządzanie wydajnością i zamówieniami. 

FlexLoader M zastąpi obecną rodzinę robotów FlexLoader firmy ABB, które zyskały reputację niezawodnych i przewidywalnych. Cele FlexLoader udowodniły swoją zdolność do zapewnienia znacznie szybszego zwrotu z inwestycji, dając użytkownikom trwałą przewagę nad konkurencją.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp