Technologia trakcyjna ABB zwiększa wydajność pociągów dużych prędkości ICE 1 Deutsche Bahn

• Przetwornice trakcyjne ABB wybrane do modernizacji 76 lokomotyw InterCity Express pierwszej generacji
• Technologia ABB poprawi efektywność energetyczną, niezawodność i łatwość konserwacji

ABB zdobyło duże zamówienie od niemieckiej firmy kolejowej Deutsche Bahn na modernizację swojej pierwszej flagowej serii pociągów dużych prędkości InterCity Express (ICE 1). Kontrakt jest częścią programu remontowego i obejmuje modernizację 76 szybkich lokomotyw do wysokowydajnych energetycznie przekształtników trakcyjnych IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistors) ABB. Zastąpienie istniejącej elektroniki mocy z lat 90. najnowocześniejszą technologią trakcyjną pomoże znacznie wydłużyć żywotność floty ICE 1, dzięki czemu będzie gotowa do eksploatacji przez co najmniej kolejną dekadę. Szczegóły finansowe kontraktu nie zostały ujawnione. Zamówienie zostało zaksięgowane w trzecim kwartale.

Sprzęt trakcyjny przekształca energię elektryczną z napowietrznej linii energetycznej na odpowiednie napięcie i częstotliwość do napędzania silników trakcyjnych. Wybrane przekształtniki trakcyjne oparte są na trzypoziomowej platformie elektronicznej dużej mocy firmy ABB, co skutkuje zminimalizowaniem strat energii, zmniejszeniem naprężeń mechanicznych istniejących silników trakcyjnych i mniejszym hałasem.

Modernizacja do technologii IGBT jest wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem, które podnosi system trakcyjny do poziomu nowoczesnych pociągów pod względem niezawodności, efektywności energetycznej i łatwości konserwacji. Oczekiwane są oszczędności energii na poziomie co najmniej ośmiu procent, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej w 5000 gospodarstw domowych.

Zastąpienie istniejącej elektroniki mocy z lat 90. najnowocześniejszą technologią trakcyjną pomoże znacznie wydłużyć żywotność floty ICE 1, dzięki czemu będzie zdatna do eksploatacji przez co najmniej kolejną dekadę.
 (zdj.: Deutsche Bahn AG / Wolfgang Klee)
Zastąpienie istniejącej elektroniki mocy z lat 90. najnowocześniejszą technologią trakcyjną pomoże znacznie wydłużyć żywotność floty ICE 1, dzięki czemu będzie zdatna do eksploatacji przez co najmniej kolejną dekadę. (zdj.: Deutsche Bahn AG / Wolfgang Klee)
center

„Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę z ABB jako kompetentnym partnerem o sprawdzonej wiedzy fachowej w zakresie niestandardowych rozwiązań napędowych”, powiedział dr Philipp Nagl, dyrektor wykonawczy ds. produkcji DB Fernverkehr w Deutsche Bahn. „Konwertery trakcyjne ABB zostały już z powodzeniem wdrożone w pierwszej partii 40 zmodernizowanych szybkich lokomotyw ICE 1 w 2010 roku. Ta wymiana umożliwiła znaczne oszczędności energii i obniżenie kosztów operacyjnych, które były wyższe niż oczekiwano. Wraz z naszymi inwestycjami w energooszczędny nowy tabor i nowe urządzenia do konserwacji, ten projekt jest kolejnym kamieniem milowym w umacnianiu naszej pozycji jako najbardziej przyjaznego dla klimatu środka transportu”.

„Flota pociągów ICE jest podstawą niemieckiej sieci pociągów dużych prędkości i jesteśmy wdzięczni Deutsche Bahn za zaufanie do naszej technologii” – powiedział Edgar Keller, szef Dywizji Trakcji ABB. „Potrzeba i zapotrzebowanie na jeszcze bardziej wydajne, przyjazne dla środowiska i niezawodne podróże koleją będą rosły. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w kolejnictwie, w połączeniu z najszerszym portfolio trakcji, ABB jest dobrze przygotowane, aby pomóc operatorom kolejowym uzyskać najlepszą wydajność i korzyści z ich istniejącego systemu”.

DB niedawno uzyskał pozwolenie na eksploatację od Eisenbahn-Bundesamt, które pozwala na modernizację konwertera. Zezwolenie zostało wydane po intensywnych testach dwóch zmodernizowanych lokomotyw pilotowych i właśnie ten kamień milowy wyznacza początek projektu. Zastosowanie przekształtnika trakcyjnego ABB umożliwia wysokie tempo konwersji dwóch lokomotyw ICE 1, które są modernizowane mniej więcej co dwa tygodnie, a cały projekt remontowy ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2023 roku.

ABB jest wiodącym dostawcą innowacyjnych technologii trakcyjnych dla transportu, oferującym pełną gamę rozwiązań do magazynowania energii napędowej, pomocniczej i akumulatorowej dla nowych pojazdów, a także do modernizacji. Operatorzy korzystają z niestandardowych rozwiązań trakcyjnych zaprojektowanych z myślą o optymalnej ogólnej wydajności, efektywności energetycznej i minimalizacji kosztów eksploatacji.

oryginalny tekst: ABB traction technology to increase efficiency of Deutsche Bahn’s ICE 1 high-speed trains

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp