Energetyka w chmurze na Politechnice Krakowskiej

Studenci i doktoranci Politechniki Krakowskiej mogą poznawać przemysł 4.0 nie tylko w teorii. Wkrótce w ramach zajęć zaczną tworzyć symulacje z wykorzystaniem cyfrowej rozdzielnicy podłączonej do chmury obliczeniowej. Technologia, którą dostarcza firma ABB, posłuży m.in. do projektów badawczych na potrzeby sektorów energetyki zawodowej i przemysłu.

By przybliżyć studentom zagadnienia i możliwości rozwiązań dla przemysłu 4.0, Politechnika Krakowska podpisała list intencyjny o współpracy ze spółką ABB w Polsce. Od dłuższego czasu pracownicy firmy ABB angażują się w życie uczelni prowadząc między innymi wykłady i szkolenia. W minionym roku ABB i Politechnika Krakowska otworzyły Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA). Tym razem współpraca przeniosła się do laboratorium Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, gdzie na początku 2022 roku stanie inteligentna rozdzielnica niskiego napięcia. Urządzenie zostanie podłączone do chmury obliczeniowej i zintegrowane ze stanowiskami laboratoryjnymi, na których już zainstalowano aparaturę zasilającą i nadzorczą ABB, m.in. zabezpieczenia silnikowe nn, sterowniki programowalne, układy pomiarowe, terminale zabezpieczeniowe Sn.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

– W laboratorium mamy działający model systemu elektroenergetycznego, który w przyszłości inżynierowie będą obsługiwali w zakładach produkcyjnych i energetycznych. To najnowsza technologia dostępna na rynku. Dzięki niej wspólnie ze studentami możemy przeprowadzać badania z obszaru energetyki konwencjonalnej. W przyszłym roku postaramy się stworzyć nowe zastosowanie dla cyfrowej rozdzielnicy i opracować rozwiązanie, które zapewni ciągłość działania procesu technologicznego, nawet gdy w układzie nastąpi zanik napięcia – mówi mgr inż. Łukasz Sołtysek, kierownik projektu i asystent badawczo-dydaktyczny na WIEiK.

Wszystkie urządzenia będą ze sobą połączone i wpięte do chmury obliczeniowej, tak jak to ma miejsce w rzeczywistych rozwiązaniach przemysłowych. Dzięki temu w ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci będą mogli uczyć się np. diagnostyki urządzeń online. Rolę nadrzędnego systemu, agregującego dane ze wszystkich odbiorników w laboratorium (w tym z rozdzielnicy) będzie pełnić ABB AbilityTM Energy and Asset Manager, do którego dostęp możliwy jest za pośrednictwem urządzeń podłączonych do Internetu np. urządzeń mobilnych. To bardzo ważne z punktu widzenia nauki zdalnej.

– Jeszcze kilka lat temu wiedza o przetwarzaniu w chmurze obliczeniowej była zarezerwowana dla działów IT. Obecnie trend ten ulega zmianie, a jego znaczenie dla inżynierów poszczególnych działów technicznych rośnie z roku na rok. Młodzi ludzie powinni więc poznawać możliwości takich technologii już w trakcie studiów. To dziś wymóg rynku pracy i jedna z bardziej istotnych kompetencji w przemyśle i energetyce, które w coraz większym stopniu korzystają z cyfryzacji – dodaje Radosław Dudzik z ABB.

ABB od ponad 20 lat współpracuje ze środowiskiem akademickim w całym kraju. Przykładem takiej współpracy jest patronat na kierunkami inżynieryjnymi na Politechnice Krakowskiej, stanowisko do testowania sieci inteligentnych na Politechnice Gdańskiej czy też laboratorium na Politechnice Wrocławskiej, gdzie część stanowisk zostało wpiętych do chmury. Z kolei w Krakowie firma realizuje projekty badawczo-rozwojowe m.in. na Akademii Górniczo-Hutniczej, organizuje Koło Naukowe ABB wspierające uczniów techników i studentów w realizowaniu ich własnych projektów, jest także partnerem wydarzeń organizowanych przez uczelnie. Studenci mogą również odbywać praktyki i staże w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp