ABB wykonuje właściwe usługi modernizacyjne we właściwym czasie, aby zapobiec kosztownym przestojom w rafinerii Neste Porvoo.

ABB wykonuje właściwe usługi modernizacyjne we właściwym czasie, aby zapobiec kosztownym przestojom w rafinerii Neste Porvoo.

ABB Motion Services identyfikuje najlepsze możliwe sposoby dopasowania cyklu życia aktywów do potrzeb operacyjnych i pomaga zoptymalizować ich wydajność. Indywidualne rozwiązanie modernizacyjne ABB poprawia niezawodność i zapobiega kosztownym przestojom głównych silników sprężarek w rafinerii Neste Porvoo.

Neste to wiodący na świecie producent odnawialnego oleju napędowego i zrównoważonego paliwa lotniczego, opracowujący recykling chemiczny w celu przeciwdziałania wyzwaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Jako zaawansowana technologicznie rafineria wysokiej jakości produktów naftowych, której celem jest osiągnięcie do 2035 roku produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, Neste wprowadza również surowce odnawialne i pochodzące z recyklingu, takie jak odpady z tworzyw sztucznych, jako surowce rafineryjne. W Finlandii Neste posiada rafinerię w Porvoo, składającą się z czterech linii produkcyjnych i ponad 40 jednostek technologicznych. Produkcja w rafinerii Porvoo jest wysoce zautomatyzowana; to jedna z najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych rafinerii w Europie.

Usługi modernizacyjne ABB minimalizują ryzyko przerw w produkcji w procesie hydrokrakingu Neste

Proces hydrokrakingu jest ważną częścią reformowania wysokiej jakości produktów, takich jak olej napędowy i paliwo do silników odrzutowych. Silniki ABB AMZ są wykorzystywane w procesie hydrokrakingu Neste do napędzania dwóch sprężarek gazu recyklującego i uzupełniającego. Sprężarki podnoszą ciśnienie świeżego wodoru z jednostki wodorowej i gazu krążącego w jednostce oleju bazowego do poziomu ciśnienia procesowego. W normalnych warunkach pracy dwie z trzech sprężarek świeżego wodoru i gazu recyrkulacyjnego są w użyciu, a jedna jest w rezerwie. Proces przebiega pod wysokim ciśnieniem cząstkowym wodoru, a reakcje wymagają znacznej ilości wodoru. W rezultacie, gdyby choć jedna sprężarka przestała działać, spowodowałoby to przerwy i znaczne straty w produkcji.

ABB świadczy usługi modernizacyjne w celu wydłużenia żywotności urządzeń i optymalizacji ich wydajności. Eksperci ABB wymienili trzy panele sterowania silnikami (MCP) głównych silników sprężarek ABB, które zostały zainstalowane w rafinerii Porvoo w 2005 roku.

  • Panel Kontrolny Silnika (MCP)
  • AMZ silnik w Neste Porvoo

„Po 15 latach działania MCP zbliżały się do końca swojego życia. Ponieważ elementy energoelektroniczne, takie jak automatyczne regulatory napięcia, mają krótszą żywotność niż silniki, ABB zaleciła wymianę MCP, aby zapewnić ciągłą i niezawodną pracę silników”. powiedział Pekka Ketola, Globalny Menedżer Produktów ABB Motion Services.

MCP jest krytycznym elementem silnika synchronicznego działającego bezpośrednio w linii, ponieważ kontroluje wzbudzenie i chroni silnik. Gdy MCP dobiega końca, dostępność silnika może się zmniejszyć. Może to mieć wpływ na całą linię produkcyjną, prowadząc do kosztownych przestojów Neste. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w okresie eksploatacji silnika zaplanować wymianę lub modernizację.

Dlatego Neste zdecydowało się na modernizację wszystkich trzech paneli sterowania silnikami w latach 2019-2020. Modernizacja została przeprowadzona podczas planowanego normalnego postoju w rafinerii Porvoo. Aby jeszcze bardziej zminimalizować możliwe przestoje w przyszłości, Neste zdecydowało się na model z podwójnym automatycznym regulatorem napięcia (AVR) z zaawansowaną ochroną w głównych komponentach. Ten układ z dwoma regulatorami AVR zapewnia nadmiarowość, a pojedyncza usterka jest natychmiast wykrywana i usuwana, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko przestoju dla Neste.

„ABB jest naszym zaufanym partnerem w zakresie usług od wielu lat. Nowe MCP firmy ABB z wbudowaną redundancją zapewniają, że nasza produkcja nie zostanie naruszona, nawet jeśli wystąpi awaria”, powiedział Juha Sihvonen, kierownik grupy ds. systemów elektrycznych w Neste. „Ponadto mamy również dostęp do usług rozwiązywania problemów przez ABB”.

tekt oryginalny: https://new.abb.com/news/detail/85518/the-right-abb-modernization-services-at-the-right-time-to-prevent-expensive-downtime-at-the-neste-porvoo-refinery

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp