ABB Ability™ eMine przyspieszy tworzenie w pełni zelektryfikowanych kopalń

  • eMine™ obejmuje kompleksowe podejście, metodę oraz zintegrowany portfel systemów elektryfikacji i rozwiązań cyfrowych, które pomogą w dekarbonizacji sektora górniczego.
  • ABB wprowadza również pilotażowo ABB Ability™ eMine FastCharge, najszybszy i jedyny na świecie w pełni zautomatyzowany system ładowania dla pojazdów i urządzeń górniczych o mocy do 600 kW.
  • eMine™ może zmniejszyć zużycie oleju napędowego nawet o 90 proc. w przypadku wozideł zasilanych przewodami naziemnymi.
fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

ABB wprowadza ABB Ability™ eMine – portfolio rozwiązań, które pomogą przyspieszyć transformację w kierunku zeroemisyjnej kopalni. Firma ogłosiła również pilotaż przełomowego systemu ABB Ability™ eMine FastCharge, najszybszego i najbardziej wydajnego systemu ładowania na świecie dla pojazdów górniczych napędzanych silnikami elektrycznymi.

System eMine™ obejmuje portfolio technologii elektryfikacji, które umożliwiają stworzenie całkowicie elektrycznej kopalni. System jest zintegrowany z aplikacjami oraz usługami cyfrowymi w celu monitorowania i optymalizacji zużycia energii. Umożliwia zelektryfikowanie dowolnego sprzętu górniczego w zakresie wydobycia, rozdrabniania i transportu materiałów. Od 2022 roku system będzie obejmował nowe rozwiązanie ABB Ability™ eMine FastCharge, które zapewnia ładowanie elektryczne o dużej mocy pojazdów górniczych.

– Globalny przemysł wydobywczy przechodzi jedną z najważniejszych transformacji jakich świadkiem będzie to pokolenie. Jest nią osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla – powiedział Max Luedtke, dyrektor ds. górnictwa w Grupie ABB. – ABB Ability™ eMine to kamień milowy, który w istniejących zakładach górniczych pomoże zastąpić energię pochodzącą z paliw kopalnych energią elektryczną. Kopalnie mogą stać się jeszcze bardziej efektywne energetycznie przy znacznie zmniejszonym poziomie emisji CO₂, a jednocześnie pozostać konkurencyjne i zapewniać wysoką wydajność.

eMine™ FastCharge może być kluczowym rozwiązaniem w procesie pełnej elektryfikacji kopalń. Elastyczne, w pełni zautomatyzowane i przystosowane do najtrudniejszych warunków środowiskowych, może być zainstalowane w dowolnym miejscu i ładować dowolny pojazd bez ingerencji człowieka z mocą do 600 kW (najwyższa moc dostępna obecnie na rynku). Minimalizuje to długośc przestoju ruchomych aktywów. Czas ładowania zależy od pojemności baterii na pokładzie pojazdu i profilu operacyjnego, jednak w wielu przypadkach odpowiedni stan naładowania można osiągnąć w ciągu 15 minut. Dzięki eMine™, ABB rozszerza swoje możliwości w zakresie elektryfikacji i technologii dla całego procesu wydobywczego.

eMine™ opiera się na integralnym planowaniu i myśleniu projektowym, pomagając zaprojektować proces transportu w najbardziej optymalny sposób, z wykorzystaniem rozwiązań elektrycznych, które są dostosowane do ograniczeń kopalni. Ma to zmaksymalizować korzyści płynące z elektryfikacji i wspierać operatora w osiągnięciu celów produkcyjnych.

  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB

W ten sposób ABB pomaga operatorom zaplanować drogę do całkowicie elektrycznej kopalni, począwszy od wycofania silników diesla, a skończywszy na wprowadzeniu nowego sposobu myślenia i nowych umiejętności w zespole. Poprzez pełną integrację elektryfikacji i systemów cyfrowych, eMine™ jeszcze bardziej obniża ogólne koszty i poprawia wydajność kopalni, jednocześnie znacząco zmniejszając wpływ na środowisko.

– Elektryfikacja szybko staje się kluczowym zagadnieniem dla sektora wydobywczego na świecie. Zależność od energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych i gazu stanowi znaczną część obecnych kosztów operacyjnych w globalnym górnictwie. Oczywiście transformacja w kierunku elektrycznej przyszłości tego sektora jest złożona i będzie wymagać znacznych inwestycji w infrastrukturę, technologie i sprzęt, a także kształcenia pracowników w zakresie zupełnie nowych kompetencji. Jednak zakłady górnicze, które znajdą sposób na pokonanie początkowych barier, a dodatkowo wykorzystają potencjał wiedzy cyfrowej, danych i niezawodnych zautomatyzowanych procesów, osiągną przewagę rynkową oraz korzyści dla swojej działalności i środowiska. Pomoże to jednocześnie osiągnąć unijne cele związane z emisją CO2– mówi Piotr Skorynko, dyrektor ds. rozwoju w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

ABB bazuje na swoim 130-letnim doświadczeniu w przemyśle górniczym. Firma jest pionierem w integracji elektryfikacji, automatyzacji i cyfryzacji w górnictwie. eMine™ jest wspierane przez ABB Ability™ MineOptimize – platformę, która optymalizuje inżynierię w projektowaniu zakładu lub kopalni i ułatwia transformację w kierunku cyfrowej i wolnej od CO₂ kopalni przyszłości.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o technologie cyfrowe, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp