ABB prezentuje pierwszy na świecie samochód artystycznie pomalowany przez robota

 •  Zrobotyzowana technologia PixelPaint firmy ABB odtwarza abstrakcyjne dzieło sztuki cudownego dziecka Advaita Kolarkara oraz geometryczną koncepcję firmy Illusorr, zajmującej się projektowaniem cyfrowym
 •  Technologia głowicy lakierniczej zapewnia niespotykaną dotąd precyzję i elastyczność, zmniejszając złożoność, a jednocześnie zapewniając bardziej zrównoważony i wydajny sposób malowania
 •  Zaawansowana technologia robotyczna spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju i personalizacji w przemyśle motoryzacyjnym

Robotyka ABB nawiązała współpracę z dwoma światowej sławy artystami, ośmioletnim cudownym dzieckiem z Indii Advaitem Kolarkarem oraz kolektywem projektantów cyfrowych Illusorr z Dubaju, aby stworzyć pierwszy na świecie samochód artystyczny pomalowany przez robota. Wielokrotnie nagradzana technologia PixelPaint firmy ABB, bez udziału człowieka, doskonale odtworzyła monochromatyczny, wirujący wzór Advaita oraz trójkolorowe wzory geometryczne Illusorru.  

Roboty lakiernicze IRB 5500 firmy ABB, wyposażone w 1000 dysz w głowicy drukującej, były w stanie wykonać bardzo złożone prace w czasie krótszym niż 30 minut. Technologia PixelPaint charakteryzuje się niespotykaną dotąd precyzją i szybkością, pozwalając na uchwycenie misternych, wyszukanych szczegółów, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia ręcznie. 

Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB, mówi: - Technologia PixelPaint firmy ABB to coś więcej niż ewolucja - to rewolucja. Jest to doskonały przykład tego, jak robotyka i nasze oprogramowanie RobotStudio® mogą nie tylko utorować drogę do bardziej zrównoważonej produkcji, ale także doskonale odwzorować delikatne dzieła sztuki, które celebrują oryginalność i piękno ludzkiego ducha. W czasach, gdy konsumenci chcą bardziej spersonalizowanych produktów, PixelPaint zmienia postać rzeczy i pozwala na odtworzenie dowolnego wzoru w sposób zarówno trwały, jak i niedrogi.

Przełomowa technologia PixelPaint firmy ABB na nowo wyobraża sobie proces nakładania farby i odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na trwałą personalizację w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w zakresie lakierów zewnętrznych. Wielokolorowe malowanie samochodów było tradycyjnie pracochłonnym i kosztownym procesem, obejmującym wiele etapów maskowania i demaskowania, ale technologia ABB pozwala na szczegółowe, kolorowe i dokładne odwzorowanie dowolnego wzoru.

Starannie kontrolowana farba może być szybko nakładana w jednym cyklu. Ten przełom w automatyzacji procesu lakierowania otwiera drzwi do specjalistycznych i spersonalizowanych projektów na rynku motoryzacyjnym.

 • Advait Kolarkar przenosi swoje dzieło „Zebra Utopia”na płótnie
 • Advait Kolarkar uśmiecha się, gdy robot maluje
 • Advait Kolarkar obsewuje robota w akcji
 • ABB Robotics PixelPaint Art Car - Illusorr design
 • ABB Robotics PixelPaint Art Car - Illusorr design
 • IRB5500 robot paints the art work
 • ABB Robotics PixelPaint Art Car - printer head
 • ABB Robotics PixelPaint Art Car - Robot Studio used to bring artwork to life

Wpływowy projektant samochodów, Ian Callum, odpowiedzialny za projekt Astona Martina Vanquisha, a ostatnio także przełomowego Jaguara I-Pace, mówi: - Samochód ma w sobie coś bardzo wyjątkowego. Ludzie przywiązują się do nich emocjonalnie, a znaczenie personalizacji staje się coraz silniejsze. Pracuję z klientami, którzy chcą, aby cały samochód był zaprojektowany na miarę. Tak więc ta oferta lakierowania - z całym szeregiem nowych poziomów indywidualnego wzornictwa dla samochodów - jest niesamowita.

Technologia PixelPaint zwiększa również zrównoważony charakter produkcji, eliminując konieczność stosowania materiałów maskujących i dodatkowej wentylacji, co zmniejsza emisję zanieczyszczeń, a jednocześnie pozwala oszczędzać wodę i energię. Głowica lakiernicza, koordynowana przez oprogramowanie RobotStudio firmy ABB, bardzo dokładnie przylega do karoserii pojazdu, aby zapewnić naniesienie 100% farby na samochód bez unoszących się w powietrzu mgiełek. Różne kolory farby są nakładane szybko, a produkt przechodzi przez lakiernię tylko raz. Dla producentów samochodów może to oznaczać skrócenie czasu produkcji o połowę i obniżenie kosztów nawet o 60 procent.

Aby stworzyć samochód artystyczny, firma ABB odnowiła SUV-a Volkswagena, który został uszkodzony podczas katastrofalnych powodzi w Niemczech latem 2021 roku. Jego recykling potwierdza zaangażowanie ABB w zrównoważony rozwój wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

ABB wspiera transformację produkcji motoryzacyjnej

ABB jest liderem w rozwoju zasad inteligentnej produkcji i technologii wspierających globalny przemysł motoryzacyjny, który przechodzi jeden z najbardziej znaczących okresów transformacji w najnowszej historii. Transformacja ta doprowadzi do wykorzystania większej liczby robotów w połączeniu z innymi technologiami, w tym z autonomicznymi robotami mobilnymi (AMR). Pozwoli to klientom ABB z branży motoryzacyjnej zoptymalizować dostawy komponentów w swoich zakładach i połączyć zintegrowane, skalowalne, modułowe komórki produkcyjne, takie jak PixelPaint, zapewniając elastyczność niezbędną do zaspokojenia zmiennych poziomów popytu.

- Jesteśmy w połowie ważnej dekady w historii przemysłu motoryzacyjnego i na początku nowej ery. Producenci samochodów muszą rozważyć nowe sposoby działania w celu przejścia na pojazdy elektryczne. Pracujemy nad tym, aby wesprzeć branżę w tej transformacji i jestem przekonany, że dzięki elastycznej automatyzacji zrównoważony transport szybko stanie się rzeczywistością – dodaje Sami Atiya

O artystach

Advait Kolarkar 
Advait Kolarkar ma zaledwie osiem lat, a jego prace plastyczne, kalejdoskopowe i abstrakcyjne, cieszą się międzynarodowym uznaniem. Stosuje różne kształty, skomplikowane wzory i śmiałe plamy przeplatających się linii. W dniach 12-22 maja 2022 roku, w londyńskiej Gagliardi Gallery, odbędzie się wystawa zebranych prac Advaita, w tym części robota ABB - samochodu artystycznego.

Illusorr 
Illusorr to międzynarodowy kolektyw projektantów cyfrowych z siedzibą w Dubaju. Zespół twórców wywodzi się z awangardowego sektora architektury i wzornictwa. Ich cyfrowe projekty są inspirowane mieszanką natury i science fiction.

O Ianie Callumie 

Ian Callum (CBE) jest brytyjskim projektantem samochodów, który pracował dla firm Ford, TWR, Aston Martin i Jaguar Land Rover. Przez 20 lat był dyrektorem ds. wzornictwa w Jaguar Land Rover, gdzie zaprojektował między innymi modele X-Type, XJ, S-Type, F-Pace i I-Pace. W 2006 roku został uhonorowany nagrodą Royal Designer for Industry (RDI) przyznawaną przez Royal Society of Arts. Callum został mianowany Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) w rocznicę urodzin w 2019 r. za zasługi dla brytyjskiego przemysłu samochodowego. W 2019 r. Ian Callum założył własną firmę CALLUM, o anonimowej nazwie CALLUM, zajmującą się projektowaniem samochodów i produktów.
Ian Callum na LinkedIn 

O Biznesie Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB

Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB jest pionierem w dziedzinie robotyki, automatyki maszynowej i usług cyfrowych, dostarczającym innowacyjne rozwiązania dla wielu różnych branż, w tym motoryzacyjnej, elektronicznej i logistycznej. Jako jeden z największych na świecie producentów robotów i automatyki maszynowej dostarczyliśmy już ponad 500 000 rozwiązań z zakresu robotyki. Naszymi klientami są przedsiębiorstwa różnej wielkości, którym pomagamy w zwiększaniu produktywności i elastyczności, upraszczaniu procesów oraz poprawie jakości produkcji. Wspieramy firmy w transformacji, której celem jest stworzenie fabryki przyszłości, złożonej z połączonych i współpracujących ze sobą elementów. Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB zatrudnia ponad 10 000 pracowników w ponad 100 zakładach w 53 krajach. www.abb.com/robotics

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp