Port Czystej Energii wspierany przez cyfrowe systemy

Systemy sterowania i analizy emisji spalin ABB, które zostaną zainstalowane w gdańskim Porcie Czystej Energii, usprawnią produkcję czystej energii, a jednocześnie pomogą rozwiązać część problemów z odpadami na Pomorzu.

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych będzie nowoczesną elektrociepłownią, w której paliwem staną się bezużyteczne śmieci. Instalacja przetworzy 160 tys. ton odpadów komunalnych z Gdańska i 34 pomorskich gmin, generując przy tym nawet 109 GWh energii elektrycznej i 509 TJ ciepła w skali roku. Obiekt ma rozpocząć pracę na koniec 2023 roku pod nazwą Port Czystej Energii.

fot. arch. Port Czystej Energii
fot. arch. Port Czystej Energii

Trzy i pół tysiąca sygnałów

W ramach wspólnego projektu z firmą Termomeccanica, która dostarczała już technologie dla spalarni w Bydgoszczy i Rzeszowie, ABB zainstaluje rozproszony system sterowania ABB Ability System 800xA wraz z pakietami komunikacyjnymi. Taki system to prawdziwy, wielofunkcyjny kombajn i najważniejszy element służący do zarządzania zakładem. W ramach całościowego rozwiązania zainstalowanych zostanie kilkanaście zdalnych szaf z modułami wejścia/wyjścia, odpornych na warunki środowiskowe (temperatura, zapylenie, drgania) oraz dodatkowe szafy sterowników. Cyfrowy system ograniczy konieczność wykorzystania kabli, co pozwoli obniżyć koszty montażu i skróci czas instalacji.

– Według projektu technicznego, w gdańskiej spalarni do systemu trafi ponad trzy i pół tysiąca sygnałów, które mają istotne znaczenie dla całego procesu spalania i wytwarzania energii. Sygnały będą cyfrowo przetwarzane, a następnie wizualizowane na stacjach operatorskich o rozszerzonej funkcjonalności. Dodatkowy podsystem zadba o dane historyczne. Uzbrajamy w ten sposób operatora we wszystkie instrumenty potrzebne do optymalnej kontroli nad tym, co dzieje się w zakładzie – mówi Sławomir Cieślak z biznesu Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

W Porcie Czystej Energii zastosowana zostanie tzw. rusztowa technologia spalania, która jest wykorzystywana w 95 proc. z ponad 400 spalarni odpadów w Europie. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Wspomniany system sterowania ma zapewnić bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad każdym elementem procesu.

Spaliny badane w komputerze

Aby wypełnić unijne założenia produkcji „zielonej” energii, stosowana technologia musi bardzo skutecznie kontrolować emisję i zawartość spalin. W tym przypadku ABB dostarczy układ monitorujący taką emisję, w skład którego wejdzie kontener analityki wyposażony w analizatory do ciągłego pomiaru spalin z komina oraz stanowisko do pomiaru gazu surowego.

Jak to działa? Po wydostaniu się z kotła, spaliny badane są dwa razy: na początkowym etapie, jako tzw. gaz surowy, i na kominie, czyli już po przejściu przez wszystkie filtry oraz elektrofiltry. Na tym etapie badane jest więc dokładnie to, co zostanie uwolnione do środowiska. Wszystkie pomiary będą przetwarzane w komputerze emisyjnym i na tej podstawie każdego dnia będzie powstawał raport zbiorczy emisji spalin w całej instalacji.

  • fot. arch. Port Czystej Energii
  • fot. arch. Port Czystej Energii
  • fot. arch. Port Czystej Energii

– To bardzo ważny element procesu, ponieważ raport trafia później do państwowych instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Na podstawie raportu zapadają decyzje o ewentualnych karach za przekroczenia emisji lub wręcz o zatrzymaniu pracy zakładu. Dlatego tak ważne jest, aby pomiar był precyzyjny i niezawodny – tłumaczy Witold Huminiecki z ABB, odpowiedzialny za przygotowanie projektu.

Automatyczna kalibracja

Aby zapewnić bezawaryjność układu, ABB zainstaluje dwa identyczne analizatory, które będą pracowały w systemie redundantnym, równolegle. Jednak nie to jest największą zaletą z punktu widzenia użytkownika końcowego. Rozwiązanie wykorzystuje tzw. koła walidacyjne, czyli automatyczne kalibrowanie analizatorów. To ogromne ułatwienie pracy obsługi i znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

System wyposażony jest w specjalne soczewki, w których znajduje się gaz wzorcowy. Analizator może w dowolnym momencie „odwołać” się do takiego wzorca, aby zweryfikować poprawność dokonanego pomiaru, a operator może uruchomić procedurę weryfikacji. Rozwiązanie z wykorzystaniem kół walidacyjnych eliminuje konieczność zakupu gazu testowego w butlach oraz budowy instalacji dostarczającej gaz testowy do analizatorów.

– Zakład zaprojektowano zgodnie z najnowszymi wytycznymi BAT (Best Available Technique), które przewidują zastosowanie najlepszych dostępnych technik w zakresie emisji zanieczyszczeń. Dlatego też zaproponowaliśmy niezawodne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w najbardziej wymagających zakładach na świecie – dodaje Marek Strymer z biznesu Automatyki Procesowej ABB.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp